Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Po unesené nákladní lodi pátrá celá ruská flotila

Svět

  21:20
MOSKVA/PRAHA - Až příliš mnoho podezřelých náhod a záhadných okolností. Tak vyznívá případ zmizení velké nákladní lodi s patnáctičlennou ruskou posádkou, která směřovala z Finska do Alžírska.

Nákladní loď Arctic Sea ve finském přístavu Kotka foto: ČTK

O možném výskytu lodi Arctic Sea, která měla převážet dřevo v hodnotě 1,4 milionu eur, se během včerejšího dne objevovaly velmi rozporné informace. Podle některých zdrojů byla viděna u Portugalska, podle jiných ve španělském přístavu.

Pátrání po lodi včera každopádně dosáhlo obřích rozměrů, ruský prezident Dmitrij Medveděv totiž nařídil, ať se do "akce" zapojí i námořnictvo – konkrétně všechny ruské válečné lodě z Atlantického oceánu, a dokonce i ponorky. Celé operaci velí fregata Ladnyj z ruské Černomořské flotily.

INFOGRAFIKA: Vrací se pirátství do Evropy?
Klikněte pro zobrazení celé infografiky

Krátce po poledni se pak objevila spekulace, že právě Ladnyj pronásleduje u Gibraltarského průlivu plavidlo podobné zmizelé lodi. Ruské námořnictvo ale o několik hodin později tuto informaci vyvrátilo. "V tuto chvíli nemáme žádné konkrétní informace, kde by se mohla loď nacházet," uvedl včera odpoledne šéf ruského námořnictva Vladimir Vysockij. Jak dodal, do pátrání byly zapojeny i radary a satelity.

Co se vlastně stalo? Záhada první – Arctic Sea měla náklad dřeva dovézt 4. srpna do alžírského přístavu, kam ale nedorazila. Proč se po ní začalo pátrat až téměř po deseti dnech? Záhada druhá – maltské úřady údajně obdržely zprávu, že 24. července na palubu lodi ve švédských vodách vstoupilo asi deset mužů, kteří se vydávali za policisty.

Ruskou posádku zbili, svázali, dali jim roubíky do úst a šátky přes oči. Údajně na lodi něco hledali, po dvanácti hodinách ji pak měli na člunech opustit. Švédská policie přepadení potvrdila, odmítla však, že by šlo o její lidi. "Loď se skutečně chovala podivně," uvedla k tomu šéfka oddělení švédské kriminální policie Maria Lonegardová.

Byly útoky dva?

Arctic Sea poté pokračovala ve své cestě a 28. července kontaktovala britské pobřežní úřady. O přepadení se posádka nezmínila. Je tedy možné, že v tu chvíli byli ještě nějací únosci či piráti na její palubě. Britský list The Daily Telegraph včera navíc přinesl informaci, že na loď bylo údajně zaútočeno dokonce dvakrát.

"Loď vyslala informace o dvou útocích. K prvnímu mělo dojít u švédského pobřeží, k druhému u portugalského," uvedl pro deník nejmenovaný zdroj z Evropské komise.

Kdo ale za útoky a únosem stojí? Podle Viktora Matvejeva, majitele finské společnosti Solchart, která loď provozuje, jsou to piráti. Ti však působí nejvíce u somálského pobřeží a jejich výskyt u evropských břehů je tak podle některých odborníků nepravděpodobný.

Michail Vojtenko, šéfredaktor ruského časopisu o námořnictví Sovfracht, se domnívá, že loď mohla vézt nelegální náklad. "Předtím, než loď naložila náklad ve Finsku, kotvila totiž dva týdny v Kaliningradu," vysvětlil Vojtenko. Podle něj nejspíš nějaká třetí strana nechtěla, aby se převoz nákladu uskutečnil, takže zasáhla.

"Myslím si, že nejde o drogy či něco podobného. Podle mě to je něco mnohem dražšího a nebezpečnějšího," dodal.

To ale lidé z firmy Solchart odmítají. Podle Nikolaje Karpenkova byla loď v Kaliningradu, kde se opravovala, několikrát zkontrolována a nebylo v ní objeveno nic podezřelého či nelegálního.

Více o tom, kdo za útoky může stát, se dočtete v pátečním vydání deníku

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!