Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Pobídky filmu už napřesrok. Vládní program je na cestě

Kultura

  9:42
PRAHA - Stát se pokusí zmírnit enormní propad obratu tuzemského filmového průmyslu, způsobený masivním odchodem zahraničních produkcí v uplynulých letech.

Hellboy II. foto: neilbeynon.files.wordpress.com

Už v roce 2010 by měl začít platit vládní program podpory filmového průmyslu, který by měl kompenzovat výrobní náklady vynaložené v Česku, a to jak pro zahraniční, tak tuzemské filmové produkce.

Měl by jej přijmout ještě současný nepolitický kabinet. Ten by mohl stihnout odsouhlasit také dlouhodobou koncepci české kinematografie a filmového průmyslu. Tu ale do konkrétních zákonů vtělí až politická vláda, jež vzejde z říjnových parlamentních voleb.

Stimuly pro produkce

Český film už déle trpí odlivem zahraničních investic. Jen za posledních šest let klesl objem peněz utracených zahraničními produkcemi o 86 procent, z pěti miliard korun v roce 2003 na loňských 705 milionů. Vůbec poprvé tak loni překonala zahraniční produkci ta česká, tuzemský filmový průmysl loni ale držela hlavně výroba reklam.

Zahraniční produkce opustily Česko údajně proto, že jim jiné evropské země nabízejí lepší finanční podmínky, a to díky státním pobídkám různých forem, jež filmařům snižují celkové náklady na snímek.

V Maďarsku, Německu, Francii či Velké Británii se tak produkcím může vrátit 20 až 25 % nákladů.

Česko zatím žádné takové stimuly nezavedlo. Když je v roce 2004 přijalo Maďarsko, zahraniční filmaři šli tam, v tuzemsku utratili meziročně o tři a půl miliardy méně.

Dnes je, podle studie společnosti Olsberg SPI, zvláště v případě filmů malého a středního rozsahu, levnější natočit je v Británii, která pobídky má, než u nás.

Stát proto teď plánuje, jak by mohl z hlediska podmínek konkurovat. "Pracujeme na dokumentu, kterým bychom zřídili dotační program podpory filmového průmyslu jako jednorázovou věc," řekla LN náměstkyně ministra kultury Petra Smolíková. "Na začátku září má jít program na zasedání vlády," doplnila Helena Fraňková, ředitelka odboru médií a audiovize resortu.

Program fiskálních stimulů by měl fungovat od roku 2010, v rámci státního rozpočtu. Podle Fraňkové by se měl podobat tzv. německému modelu, kdy je zpětně kompenzována část v zemi utracených uznatelných nákladů, a to z fondu vytvořeného pro tento účel.

V důsledku by tak stát nedotoval, jen by pětinu až čtvrtinu příjmů vracel produkci. "Peníze by byly uhrazeny až poté, co by zde produkce nějaký film natočily," potvrzuje Petra Smolíková. Plán prý podporuje i ministerstvo financí.

Nejen pro zahraničí

Pobídky by přitom mohly využít i tuzemské produkce, vztahují se totiž na vybrané peníze již utracené čili daněné v České republice. Filmaři tvrdí, že nejde o to, dát pobídkami vydělat zahraničním producentům, ale tím, že je přilákají, zabránit odlivu českých filmařů, techniky i know-how za hranice. To by prý ohrozilo i český film.

"Význam zahraničních filmů byl v tom, že vytěžovaly tuzemskou infrastrukturu, která se tak neustále modernizovala. Neustále know-how, které předávali našim lidem. Vychovala se tu generace filmových pracovníků, kterou zahraničí považuje za jednu z nejlepších na světě, v Evropě srovnatelnou s Velkou Británií," podotýká Ludmila Claussová z Czech Film Commission, jež je prvním kontaktním místem pro zahraniční filmaře.

Po pobídkách by mělo dojít i na změnu zákonů týkajících se veškerého fungování filmového sektoru. Řešit by měla hlavně to, odkud nově brát peníze na podporu nových českých filmů v dalších letech.

Jak dál za tři roky

Nastínit to má koncepce, kterou má kabinet dostat rovněž v září. "Chceme, aby ji tato vláda alespoň vzala na vědomí. Od koncepce by se pak odvíjely přípravné práce na legislativě. Budou muset následovat brzo, po roce 2011 skončí financování fondu kinematografie," připomíná náměstkyně Smolíková.

Fond kinematografie přispívá na výrobu českých filmů, má se z něj platit třeba i digitalizace kin. Letos má mít fond k dispozici 218 milionů korun. Z toho 150 milionů ročně jde z reklamy v ČT, další peníze třeba ze vstupného. S rokem 2012, kdy se vypne analogové vysílání, má ale reklama z ČT zmizet, a tím i peníze z ní pro fond.

Uvažovalo se, že místo toho by pak do fondu šly odvody ve výši jednotek procent z tržeb komerčních televizí. "Je to jeden z pěti návrhů, které koncepce zvažuje," podotýká ředitelka Fraňková.

Nepodaří-li se zákonem zajistit další "udržitelné finanční zdroje", od roku 2012 by podle ní bylo ve fondu jen 60 až 70 milionů ročně. To by údajně nestačilo na podporu výroby nových českých filmů ani festivalů a ubylo by i na digitalizaci kin.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.