Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Pochod homosexuálů v Černé Hoře se neobešel bez incidentů

Svět

  20:00
PODGORICA - Černohorská policie zasáhla proti asi 150 demonstrantům, kteří vyjadřovali svou nelibost nad pochodem homosexuálů v metropoli Podgorici. Výtržníci se snažili probít do centra města, kde se akce konala.

Policie musela použít slzný plyn. foto: ČTK

Muži zákona proti nim použili slzný plyn a obušky, demonstranti se bránili házením kamenů a petard, uvedl srbský deník Blic. Několik lidí bylo zraněno jak na straně demonstrantů, tak i policistů.

Prvního pochodu homosexuálů v černohorském hlavním městě se účastnilo přes 150 lidí, kteří nesli transparenty jako Žena, matka, lesba či gay je OK. Průvod podpořili svou účastí i někteří politici a velvyslanci. Jak uvedl organizátor akce Danijel Kalezić, díky policejní ochraně samotný pochod se uskutečnil bez jakýchkoli problémů.

V ulicích Podgorice bylo nasazeno přes 2000 policistů, nad městem rovněž létal vrtulník. Když se účastníci akce rozešli, po městě se i nadále pohybovaly jednotlivé skupinky kritiků pochodu. Někteří z nich začali rozbíjet výlohy a čelní skla automobilů, policie proti nim zasáhla.

Útočilo se i na novináře

O policejní ochranu požádali i novináři z černohorského deníku Vijesti, jehož kanceláře se staly terčem útoku. Výtržníci jim začali házet kameny do oken, naštěstí nikdo nebyl zraněn. V policejní cele skončilo asi deset lidí.

Půlhodinový pochod centrem hlavního města byl již druhým pokusem o uspořádání pochodu homosexuálů, tzv. gay pride, v Černé Hoře. V červenci se uskutečnil pochod homosexuálů se zhruba 40 účastníky v přímořském městě Budva. Také v tomto případě musela zasáhnout policie proti výtržníkům, kteří vykřikovali hesla jako "zabij gaye".

O schválení pochodu homosexuálů požádala zemi kvůli zaručení práv menšin i Evropská komise. Černá Hora doufá, že se po Chorvatsku stane dalším novým členem EU. Loni Podgorica zahájila jednání o připojení k unii.

Společnost proti gayům. Navzdory zákonu

 Aby země prokázala, že je připravena ochránit lidská práva, schválila vláda zákon proti všem druhům diskriminace na základě pohlaví. Nicméně společnost i nadále zůstává spíše odpůrcem homosexuality.

V sousedním Chorvatsku, které se stalo členem EU letos v červenci, jsou pochody homosexuálů v současnosti běžnou záležitostí. Práva osob stejného pohlaví jsou však ve většině zemí na Balkánu spíše potlačována, protože zdejší společnost nadále zůstává převážně konzervativní a patriarchální.

Podgorica v Černé Hoře.

Loňský průzkum v Černé Hoře ukázal, že 71 procent obyvatel se stále domnívá, že homosexualita je nemoc. Podle 80 procent obyvatel by měla být udržována v tajnosti. Země má 680 tisíc obyvatel.

Významný ortodoxní biskup Amfilohije Radović označil pochod za "přehlídku nestydatosti" a požádal organizátory o jeho zrušení. Podle něj jsou vztahy osob stejného pohlaví nezdravé, protože z nich nevznikají děti. "Vše co existuje na světě, bylo vytvořeno s cílem plodit," uvedl ve čtyřstránkovém dopise organizátorům, který zveřejnila místní média.

"Strom, který nenese ovoce, je vykopán a hozen do ohně." V Srbsku, které bylo do roku 2006 ve státní unii s Černou Horou, zakázala minulý měsíc policie pochod homosexuálů a leseb již třetím rokem za sebou. Policie uvedla, že se obává útoků ze strany pravicových a ultranacionalistických skupin.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autoři: ,