Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Podívejte se na události okupace Československa roku 1968

Česko

  8:35
PRAHA - Před 41 lety vnikla na území tehdejšího Československa vojska "spřátelené" Varšavské smlouvy. Podívejte se na dobové záznamy zachycující jednu z nejdramatičtějších událostí v moderních dějinách českého státu.

Lidová tvořivost po 21. srpnu roku 1968. foto: Ústav pro soudobé dějiny

Sovětské, východoněmecké, polské, maďarské a bulharské jednotky vtrhly do Československa v noci z 20. na 21. srpna 1968. Invaze si do konce roku 1968 vyžádala celkem 108 mrtvých, zhruba 500 těžce zraněných osob a další stovky lehce zraněných lidí.

Ukončila rovněž reformní proces pražského jara a následovalo po ní období takzvané normalizace, tedy utužování komunistického režimu.

Motiv sovětské okupace inspiroval řadu umělců a některá jejich díla z tohoto období zlidověla. Známá je například píseň Dobře míněná rada (známá též jako Běž domů Ivane) od Jaromíra Vomáčky, kterou zpíval Milan Chladil.

Na protest proti této okupaci se 16. ledna 1969 na Václavském náměstí v Praze demonstrativně zapálil student Filosofické fakulty Univerzity Karlovy Jan Palach. Jeho výzva k odporu proti Sovětům však zůstala nevyslyšena a situace v Československu se postupně "normalizovala".

Roku 1969 na Mistrovství světa v ledním hokeji ve Stockholmu, které se původně mělo hrát v Praze, dostala československá reprezentace možnost vyjádřit touhu většiny národa po odplatě za sovětskou agresi. Ve dvou zápasech proti Sovětskému svazu ho porazila rozdílem 2:0 a 4:3.

Bouřlivé oslavy po druhém vítězném zápasu však vyústily 28. března 1969 k vyprovokovanému útoku na kancelář Aeroflotu v Praze a proti sovětským vojákům rozmístěným na našem území. I tento incident se pak stal komunistické garnituře záminkou k zahájení procesu tzv. normalizace.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!