Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Podivuhodný Dán. Baron Hansen a jeho stopy v Řecku, Rakousku i v Brně

Pohled Zdeňka Lukeše

  7:00
Před dvěma týdny uplynulo již 200 let od narození barona Theophila Edvarda von Hansena, vynikajícího dánského architekta, který své místy poměrně kuriózní stopy zanechal v Řecku, Rakousku, ale také na Moravě a Slovensku.

Theophil Hansen: Vídeňský parlament má podobu antického chrámu foto: Zdeněk Lukeš

Hansen se narodil v Kodani. Byl žákem slavného německého architekta, malíře a teoretika Karla Friedricha Schinkelav Berlíně, studoval také ve Vídni. Podstatná pro jeho další směřování byla však cesta do Řecka v roce 1837.

Samozřejmě tam jel studovat antickou architekturu, ale rozhodl se zůstat v Aténách a pracovat tam jako architekt. Pro chudou zemi to byla tehdy mimořádná pomoc a Hansen velkou měrou přispěl k tomu, že se země vymanila z provincionalismu. Řeky tak musel paradoxně učit návratu k tradičním formám Skandinávec.

Procházíte-li Aténami, narazíte na stopu dánského architekta na mnoha místech. Projektoval Národní observatoř, Akademii, univerzitu, vše ve vyspělých formách neoklasicismu. Měl samozřejmě i svého patrona. Tím byl bohatý obchodník Georgios Sinas.

V roce 1846 však Hansen Řecko opouští a stěhuje se do Vídně. Nejdříve pracuje u Ludwiga Förstera, později již získává vlastní zakázky. Od neoklasicismu postupně přechází k neorenesančnímu stylu. Byla to tehdy v rakouské metropoli pro umělce šťastná doba. Město bohatlo a začalo s velkorysou přestavbou svého centra.

Antický chrám coby parlament

Vznikla známá okružní třída – Ringstrasse a na ní či v jejím bezprostředním okolí rostly jako houby po dešti monumentální paláce, divadla, muzea, kostely, radnice, prominentní školy nebo koncertní sály. Hansen se na řadě těchto zakázek aktivně podílel a postupně si získal mimořádný respekt.

Zásadním dílem byl rozsáhlý, velkoryse pojatý objekt parlamentu (1874–1883), jemuž dal vzhled antického chrámu. Projektoval také budovu burzy, Arsenalu nebo Musikvereinu s vynikající akustikou či stavbu Akademie výtvarných umění, v níž pak budou studovat také mnozí čeští žáci. Hansen byl jmenován profesorem tohoto nejprestižnějšího středoevropského výtvarného a architektonického učiliště a vychoval v něm i řadu osobností naší scény.

K jeho českým žákům patřil např. Jan Koula – autor Čechova mostu v Praze a profesor pražské techniky –, Vratislav Pasovský, jemuž vděčíme za nápad postavit na Petříně rozhlednu, již také navrhl, či Václav Roštlapil, v jehož Strakově akademii dnes sídlí naše vláda a v budově AVU jsou vychovávány generace výtvarníků.

Malá Vídeň v Brně

A baron Hansen u nás? Dlouho mu byl připisován projekt prvního obchodního domu v Praze v ulici Na Příkopě – tedy Haasova domu (dnes prodejna Benetton), ale to je omyl. Stavbu projektoval pražský architekt Alex Linsbauer – pravda, jak jinak než v hansenovských formách. Za Hansenovými stavbami proto musíme do Brna, které se stalo ve druhé polovině devatenáctého století takovou malou Vídní a architekti vídeňské Ringstrasse si tam podávali dveře: tzv. červený kostel navrhl Heinrich Ferstel, Ferdinand Fellner s Hermannem Helmerem projektovali divadlo, August Sicard von Sicardsburg s Eduardem van der Nüllem přispěli budovou gymnázia. Samotný Hansen byl pak autorem Kleinova paláce na náměstí Svobody (ve spolupráci se svým tchánem prof. Ludwigem Försterem; 1847–1848), dále Besedního domu (dnes sídlo Filharmonie Brno) a Pražákova paláce (Moravská galerie; obě stavby 1871–1874).

Oblíbeným tématem Hansenových prací byla i sakrální architektura. Navrhoval kostely v Aténách, Vídni a ve slovenském Kežmarku. Slovenští farníci navštívili v roce 1870 Hansena ve vídeňské Akademii výtvarných umění a on jim daroval již hotový projekt, který dosti kuriózně kombinuje stylové prvky románské s renesančními a byzantské s maurskými.

Traduje se, že kostel měl původně stát v Jeruzalémě, k realizaci ale nedošlo a Hansen měl radost, že si ho slovenští farníci vybudují ve svém městě. Trvalo však léta, než byl obrovský evangelický chrám dokončen, slavnostního vysvěcení v roce 1894 se autor už nedožil.

Zemřel ve Vídni o tři roky dříve, když ho již předtím za jeho celoživotní dílo císař František Josef I. povýšil do šlechtického stavu. Kostel v Kežmarku je podmanivá stavba. Jeho štíhlá čtyřicetimetrová kampanila je dominantou širokého okolí a nezvyklá červená fasáda působí docela přívětivým dojmem.

Autoři:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...