Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Podle čeho vybírat čerstvé či mražené ryby? Přinášíme pár tipů

Jídlo

  6:38
Konzervanty, koření, škrob a další zvýrazňující látky. Takové a další se mohou vyskytnout v mražených rybách. Že jsou ryby nejlepší čerstvé, o tom není pochyb, nicméně každý občas sáhne po mražené variantě. Na co si dávat pozor? A jak mraženou rybu vybrat? Server Lidovky.cz přináší pár tipů.
Losos - ilustrační foto.

Losos - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Ryby patří k jedné z nejstarších potravin. Člověk jedl lovené ryby už v mladší době kamenné. Dokonce ani rybí farmy nejsou výdobytkem současnosti, první zmínky o rybích farmách jsou tisíce let staré.

Proč jsou ryby zdravé?

Ryby obsahují dobře stravitelnou živočišnou bílkovinu, velmi potřebné esenciální polynenasycené  mastné kyseliny, hlavně n-3, ale i velké množství minerálních látek a vitamínů (například zinek, jód, vápník, selen, D, B…). Na druhou stranu pro některé osoby jsou problematické, alergenní, a proto patří mezi složky potravin, které musí být na obale uvedeny jako alergen. Doporučená konzumace ryb je 2x týdně.

Ryby můžeme koupit čerstvé (celé, kuchané nebo filetované). Takové ryby nesmí být nikdy „vylepšené“ žádným konzervantem nebo přídatnou vodou. „Nekuchané ryby dobře zchlazené ledem se uchovávají čerstvé po dobu 5-7 dní, kuchané až 14,“ říká Irena Šedivá ze sdružení Zdravá potravina.

Nicméně vzhledem k rychlé zkáze rybího masa byste měli kupovat chlazené ryby co nejčerstvější. Podle čeho vybírat? „Ryby vybírejte podle vzhledu. Ryba musí mít jasné, čiré, vypuklé oči, červená žábry, její povrch je lesklý, vlhký a kryt slizem, při tlaku prstem na masitou část se vytvořený důlek po chvíli vyrovná, hlavně čerstvá ryba je cítit pouze rybinou, nikoli zatuchle. U mražené ryby bychom měli koukat na množství ledu v obale – jednak může značit opakované rozmrazení anebo větší množství přídatné vody,“ vysvětluje Šedivá.

Náhražky

Pokud se rozhodnete pro ryby mražené, dávejte si pozor na to, co je uvedené na obalu. „V obchodech běžně seženete filé a nebo různé rybí polotovary a výrobky  od nakládaných, uzených, vařených, sterilizovaných ryb až po náhražky. Náhražka neboli surimi získává na popularitě díky své relativně nízké ceně oproti originálním druhům. Surimi se vyrábí z rybí pasty, do které se přidá voda, sůl, konzervanty, koření, škrob, vaječný bílek a další chuť zvýrazňující látky. Poté se vytvaruje do požadovaného tvaru (krabí klepety) Výrobky surimi by však měly být označeny tak aby nedošlo k záměně s potravinou, kterou imitují,“ vysvětluje Šedivá.

Kde koupit čerstvé pstruhy? Podívejte se na tipy šéfkuchařů

A dodává: „V jakékoli podobě musí být ale na obalu uvedené rodové i druhové jméno ryby. Nicméně existují výjimky - například pro Baltické sardinky je povolen i pouze název Šproty, způsob úpravy ryby (sušená, mražená, drcená, uzená, částečně kuchaná). Dále musí být na obale uveden o jméno a adresa výrobce nebo dovozce nebo balírny, tedy toho, kdo za výrobek zodpovídá a země původu.“

I tak platí, že nejlepší ryby jsou čerstvé z volného lovu. „Pokud kupujete mraženou, kontrolujte, zda není ve výrobku přidaná voda a hledejte označení seafrosen, tím se většinou výrobci rádi chlubí,“ říká na závěr Šedivá.

Na co si dát pozor?

Způsob uchování hned po ulovení - rozeznáváme 3 kategorie: seafrosen, landfrosen a doublefrosen (není povinnost uvádět na obale)

Seafrosen znamená, že ryba je zpracována a zmražena do finálního produktu ihned po ulovení přímo na lodi. Na pevnině už je pouze distribuována a nedochází k dalšímu zpracování. Dalo by se říci, že tedy takto mražená ryba je nejlepší.

Další možností je landfrozen, což znamená, že po ulovení jsou ryby na lodi uloženy na ledu a až na pevnině opracovány a zmraženy.

Poslední variantou jsou doublefrosen, což znamená, že ulovené, ale neopracované ryby jsou zmraženy na lodi a poté na pevnině jsou rozmraženy, opracovány a znovu zmraženy. U tohoto typu uchování se velice často setkáváme s dalším jevem a to je tzv. glazování. To slouží k udržení „čerstvého vzhledu“ aby ryby nebylo vymraženo a nevypadalo jako „oschlé“. Při glazování se maso nastříkne vodou většinou od 5ti do 20ti % (některé výrobky až 50%) z celkové hmotnosti výrobku (některé výrobky až 50%) a povrch se ošetří fosforečnou glazurou, která tuto vodu udrží uvnitř výrobku. Je to vlastně jakási obdoba křehčení výsekového masa. Takto upravenou rybu ale poznáte, protože v složení budou uvedeny fosfáty, ale i voda, která se od 5% značit musí.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!