Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Podle Clintonové by země měly nést následky za kybernetické útoky

Svět

  19:21aktualizováno  19:45
WASHINGTON - Země anebo jedinci, kteří se podílejí na kybernetických útocích, by měli nést následky, řekla ve Washingtonu americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Varovala také před státní cenzurou internetu. Spojené státy podle ní chtějí "jednotný internet", na kterém by mělo celé lidstvo přístup k informacím. USA proto chtějí zesílit své úsilí na podporu svobody na celosvětové počítačové síti.

Hillary Clintonová foto: AFP

Šéfka americká diplomacie ve washingtonském muzeu žurnalistiky Newseum pronesla projev na téma svobody internetu zhruba týden poté, co americká společnost Google naznačila, že za nedávným útokem na její e-mailové účty by mohly být čínské úřady. Spojené státy chtějí, aby čínská vláda tyto útoky "důkladně" a "transparentně" vyšetřila, uvedla Clintonová.

Náměstek čínského ministra zahraničí Che Ja-fej nicméně několik hodin před jejím projevem podle agentury AP řekl, že případ společnosti Google by neměl ovlivňovat vztahy mezi oběma zeměmi. Pokud by se tak stalo, byla by to podle něj "přehnané interpretace" celé záležitosti.

Podle Clintonové lidé i vlády musejí mít jistotu, že jejich sítě jsou bezpečné, a je proto podle ní posílit "globální kybernetickou bezpečnost". "Země nebo jedinci, kteří se podílejí na kybernetických útocích, by měly čelit následkům a mezinárodnímu odsouzení. V propojeném světě může být útok na sítě jedné země útokem na všechny," uvedla Clintonová.

Kritika Číny a Uzbekistánu
Kritizovala Čínu či Uzbekistán za to, že stále více omezují svobodu projevu na internetu. Svět má teď podle Clintonové nejvíce prostředků pro šíření informací v historii. Technologie, jež to umožňují, značila za "velké požehnání", ale řekla, že některé zemi jich zneužívají ke kontrole svých občanů. Připomněla, jak například mobilní telefony přispěly k záchraně lidí zasypaných při nedávném zemětřesení na Haiti, ale i případy lidí, kteří byli uvěznění za své názory zveřejněné na internetu.

Spojené státy podle Clintonové budou podporovat vývoj nástrojů, které umožní obejít státní cenzuru internetu. Některé z nich již mají k dispozici a poskytují je lidem v zemích, které kontrolují internet.

Ministryně vyzvala americké firmy i jednotlivce, aby se na ministerstvo zahraničí obraceli s iniciativami, které mu v tomto úsilí pomohou pokračovat a zlepšit je. Svoji zodpovědnost podle Clintonové mají i americké firmy. Je v jejich vlastním zájmu, aby čelily tlaku vlád, které chtějí omezovat přístup k informací, uvedla ministryně zahraničí. Firmy by se podle ní neměly zaměřovat jen na rychlé zisky, ale "měly by zvažovat i to, co je správné". Americké firmy by měly zaujmout principiální stanovisko, mělo by to být součástí "národní značky" Spojených států, podotkla.

Právě americké firmy původně dodaly Číně technologie, kterých využívá k cenzuře internetu. Rovněž právě společnost Google při vstupu na čínský trh souhlasila s tím, že bude filtrovat výsledky svého vyhledávání tak, aby neobsahovaly informace závadné z pohledu čínských úřadů.

Autoři: ,