Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Británie začne ‚odcházení‘ z EU do konce března 2017, řekla premiérka Mayová

Svět

  10:53aktualizováno  16:16
LONDÝN - Británie spustí článek 50 unijní smlouvy ohledně vystoupení z Evropské unie do konce března příštího roku. Řekla to v neděli stanici BBC premiérka Theresa Mayová. Při vyjednávání v následující dvouleté lhůtě o podmínkách odchodu Británie z unie hodlá přihlížet na přání Britů kontrolovat pohyb lidí z EU.

Britská premiérka Theresa Mayová. foto: ČTK

Předseda Evropské rady Donald Tusk oznámení Mayové uvítal. Zbylých 27 členských zemí bude podle něj během jednání hájit své zájmy.

„Spustíme článek 50 do konce března příštího roku,“ řekla Mayová, která od svého červencového nástupu do čela vlády odmítala upřesnit harmonogram dalšího postupu.

Oznámení Mayové podle agentury AFP potěší Brusel, který neskrýval netrpělivost a přál si co nejdříve vědět, jak Londýn naloží s výsledkem referenda z 23. června, v němž většina Britů hlasovala pro brexit. Unie čelí nejhorší krizi ve svých dějinách, se vzestupem populismu a euroskepticismu, přílivem migrantů a nejistými hospodářskými vyhlídkami.

Britská premiérka Theresa Mayová.
Theresa Mayová promlouvá k médiím před číslem deset.

Předseda Evropské rady Donald Tusk už na twitteru vyjádření Mayové uvítal. Podle něj vnesla do situace „vítanou jasnost“. Až jednání o vystoupení Británie z EU začnou, bude zbylých 27 členských zemí hájit své zájmy, dodal Tusk.

Vyjádření Mayové má rovněž uklidnit a semknout řady konzervativců, scházejících se od neděle na výroční stranické konferenci v Birminghamu. Brexit bude klíčovým tématem jednání.

MACHÁČEK: Británie není žádná hvězdná ekonomika

Premiérka ale nezabíhala do detailů: opět prohlásila, že chce vyjednat co možná nejlepší dohodu o odchodu z EU, ale podle AFP neupřesnila, zda dá přednost zachování společného trhu, anebo kontrole imigrace, požadované přívrženci brexitu. „Lidé si přejí, aby vláda byla schopná rozhodovat, kdo smí vstoupit (na britské území), a to je důležité,“ poznamenala. Současně dodala, že vysoce kvalifikovaní přistěhovalci jsou nadále vítáni.

Premiérka avizovala, že v nadcházejícím legislativním programu vlády bude zrušení zákona o přistoupení Británie do EU, které ale začne platit až odchodem z EU. Vláda také převezme veškeré zákony pramenící z členství v EU do britského právního řádu. Teprve postupně je bude revidovat a nepotřebné zákony rušit.

Mayová již v rozhovoru s nedělníkem The Sunday Times uvedla, že zrušení zákona z roku 1972 o přistoupení Spojeného království k unii bude znamenat „první krok, aby se Británie zase stala svrchovanou a nezávislou zemí“ a „moc se vrátí voleným institucím v naší zemi“.

Brexit podle Mayové nebude procházka růžovým sadem

Tento zákon by podle ministra dopravy Chrise Graylinga měl být přijat mezi květnem 2017 a květnem 2018. „Některé věci (z unijní legislativy) si budeme chtít ponechat, například v ochraně životního prostředí či zaměstnaneckých práv, ale jsou jiné věci, kterých se budeme chtít zbavit,“ řekl tento přívrženec brexitu televizi ITV.

Sobotka: Británie má až do odchodu stejná práva i povinnosti

Vyjádření podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka ukazuje, že britská strana pospíchat nebude. „My do této chvíle z Británie nemáme jasně řečeno, co Britové hodlají dělat. To, že to podají, to je jedno z mnoha ujištění, a já vlastně nevím, jestli to skutečně učiní. Jestli v tom termínu, který říkají a jakým způsobem a co bude jejich pozice,“ uvedl ministr.

„My nebudeme souhlasit s tím, aby Británie zaváděla nějaká jednostranná opatření proti pracovníkům z Česka nebo pracovníkům z dalších zemí střední a východní Evropy,“ řekl premiér Bohuslav Sobotka.

„Lidé si přejí, aby vláda byla schopná rozhodovat, kdo smí vstoupit (na britské území), a to je důležité,“ řekla. Dodala, že vysoce kvalifikovaní přistěhovalci jsou nadále vítáni. Sobotka se již na začátku týdne vyjádřil po společném zasedání české a slovenské vlády, že obě země jsou proti tomu, aby Británie po odchodu z EU měla zajištěn přístup na unijní trh, zatímco občané unie by byli diskriminováni na britském pracovním trhu.

„Je pro nás do značné míry nepřijatelná představa, která se čas od času objevuje ve spekulacích, že by snad Británie měla mít zajištěn přístup na evropský trh a na druhou stranu by nebylo zajištěno rovné zacházení se zaměstnanci ze zemí Evropské unie, kteří dnes v Británii pracují. To je pro Česko nepředstavitelná věc,“ řekl v pondělí Sobotka.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...