Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Ebola se dále šíří. Mrtvých je přes 6000, hrozí nedostatek lékařů

Svět

  16:16
ŽENEVA - Epidemie eboly se dál rychle šíří na západě Sierry Leone a do hloubky lesnatého vnitrozemí Guineje. V Ženevě na to v úterý poukázal zmocněnec Světové zdravotnické organizace (WHO) David Nabarro, který rovněž upozornil na potřebu zapojit do boje se zhoubnou nemocí další zahraniční zdravotníky.

Ochrana od hlavy k patě foto: Reuters

WHO v pondělí oznámila, že epidemii krvácivé horečky ve třech nejvíce postižených zemích - Libérii, Sieře Leone a Guineji - dosud podlehlo 6331 lidí. Celkový počet nakažených v těchto třech státech dosáhl 17 800. Sierra Leone přitom počtem nemocných (7798) předstihla Libérii (7719).

„Víme, že epidemie je stále silná na západě Sierry Leone a v některých částech vnitrozemí Guineje. Nemůžeme odpočívat, musíme pokračovat,“ prohlásil podle agentury Reuters Nabarro na tiskové konferenci v Ženevě.

Muž podává obyvatelům informace o příznacích nákazy ebolou.
Zdravotníci bojují s bezprecedentní epidemií krvácivé horečky eboly v západní...
Učitelka v liberijské škole vysvětluje žákům rizika přenosu eboly.
Centrum má pro pacienty s vážnými onemocněními 28 lůžek, kapacitu může v...

Pacienti zůstávají doma

Připomněl rovněž, že v Sieře Leone se otevírají další centra určená pro léčbu osob infikovaných virem eboly. A pro tato centra je nutné zajistit odborný personál. Problémem je, že většina nemocných zůstává ve svých rodinách, které pak nakazí. Přiznal přitom, že cíle WHO mít 70 procent pacientů v péči izolovaných center, nebylo na západě Sierry Leone dosaženo.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle jeho slov se vražedný virus šíří zvláště v sierraleonské metropoli Freetown a ve městě Porto Loko, kde je nezbytné zvýšené úsilí k zastavení epidemie. „Zvýšený přenos nákazy v západní části Sierry Leone je odrazem skutečnosti, že tamní komunity musejí vzít epidemii plně na vědomí a podniknout kroky k tomu, aby se samy vyhnuly infekci,“ uvedl Nabarro.

Jsou potřeba další lidé

Druhou problémovou oblastí je podle něj severní část guinejského vnitrozemí blízko hranic s Mali. „Úzce s Mali spolupracujeme ve snaze zajistit, aby tamní úřady dokázaly rychle zareagovat v případě, že infekce překročí hranice,“ poznamenal představitel WHO.

„Opravdu musíme neustále upozorňovat na to, že jsou potřeba další lidé, a to naléhavě... Každý den se probouzíme s vědomím závažnosti práce před námi,“ zdůraznil Nabarro.

Autoři: ,