Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Soud v kauze Promopro uložil podnikatelům devítileté vězení. Úředníky zprostil viny

Evropa

  10:16aktualizováno  11:17
PRAHA - V kauze státní zakázky na zajištění audiovizuální techniky při českém předsednictví EU uznal soud vinnými někdejšího jednatele firmy Promopro Jaroslava Veselého i šest zástupců subdodavatelských společností.

Pražský městský soud projednával 24. června kauzu údajně předražené zakázky pro společnost Promopro z dob českého předsednictví EU. foto: ČTK

Nejpřísnější trest - devět let odnětí svobody - uložil Veselému a jednateli hlavní subdodavatelské firmy Vlastimilu Maxovi, kteří podle obžaloby spáchali vedle praní špinavých peněz i podvod. Ostatní podnikatelé dostali tresty od tříleté podmínky do šesti let vězení. Obviněnou trojici úředníků ze sekce pro předsednictví naopak soud osvobodil. Středeční verdikt není pravomocný.

Promopro získalo zakázku od úřadu vlády v roce 2008, a to bez výběrového řízení. Podle rozsudku Veselý s Maxou následně předkládali úřadu k vyúčtování i faktury za služby, které nebyly provedeny nebo nijak nesouvisely se zajištěním konferencí při předsednictví. „Pan Veselý měl jako odborník nepochybně představu, jaký rozsah činnosti je potřeba vykonávat. Úřadu vlády měl garantovat nejen perfektní odvedení práce, k čemuž došlo, ale i to, aby práce byly fakturovány v uvedeném rozsahu a v odpovídajících cenách,“ zdůvodnila verdikt předsedkyně soudního senátu Eva Brázdilová.

Pro dobrotu na žebrotu, zastal se Vondra obžalovaných v kauze Promopro

Ostatní obžalovaní podnikatelé pak prý nezákonně získané prostředky pomáhali legalizovat tak, že vytvářeli falešné faktury, převáděli peníze vylákané z úřadu vlády na další subjekty a poté je vybírali v hotovosti. „Dobře věděli, že činnosti, které fakturují, se vůbec neuskutečnily, protože jejich společnosti se na nich v žádném případě nepodílely. To, že finanční prostředky byly z účtů vybrány v hotovosti, také o mnohém svědčí,“ konstatovala soudkyně.

Tehdejší jednatel Promopra Jaroslav Veselý.

Obžaloba mířila i na bývalou šéfku sekce pro předsednictví Janu Hendrichovou a na její podřízené Radomíra Karlíka a Davida Mlíčka. Vinila je ze zneužití pravomoci, porušování povinnosti při správě cizího majetku a Hendrichovou s Karlíkem také z pletich při veřejné soutěži. Zakázku prý Promopru přidělili v rozporu se zákonem a nezajistili dostatečnou kontrolu k odhalení podvržených faktur. Soudkyně se však dnes trojice zastala s tím, že jsou „obětními beránky“.

„Od počátku jsem hledala motiv k trestné činnosti, z níž byli obžalováni. Ten motiv jsem nenašla. A jestliže nemůžeme najít motiv, těžko můžeme najít úmysl ke spáchání trestného činu. Nenašli jsme žádný majetkový prospěch, žádné propojení na osoby, které se té trestné činnosti dopustily,“ řekla Brázdilová.

Podle ní úředníci postupovali racionálně a v souladu se svým nejlepším vědomím a svědomím, když se snažili zajistit akce, které byly náročné na organizaci. „Podle našeho názoru se to jenom snažili zabezpečit co nejlepším způsobem. Nutno říct, že se to povedlo. Jako republika jsme neselhali,“ dodala.

Podnikatelé Marcel Příkopa, Ivan Komárek a Roman Pekarovič si mají odpykat šest let vězení, Pavel Girstl pět let, všichni ve věznici s dozorem. Veselého s Maxou poslal soud do přísnějšího typu věznice s ostrahou. Václava Čadu potrestal tříletou podmínkou s pětiletou zkušební dobou.

Někdejší ředitelka sekce pro předsednictví ČR v Radě EU Jana Hendrichová.

Vedle trestů odnětí svobody soud uložil všem obžalovaným podnikatelům kromě Čady zákaz účasti ve statutárních orgánech firem. U Veselého a Maxy zvolil maximální možnou výši tohoto trestu, tedy deset let, muži navíc po tuto dobu nesmí podnikat ve svém oboru.

Veselý s Maxou podle soudu způsobili státu svým podvodem škodu nejméně 327,5 milionu korun. Stát vyčíslil celkovou škodu na 938 milionů korun. Podle soudu mají obžalovaní podnikatelé nahradit jen část této sumy, se zbytkem návrhu soud Českou republiku odkázal do občanskoprávního řízení.

Státní zástupce v kauze obžaloval ještě podnikatele Radka Müllera a Libora Veverku, jejich případ však soud vyloučil k samostatnému projednání.

Autor: