Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

POHNUTÉ OSUDY: Eva Bosáková si objednala toasty, víno a – zemřela

Lidé

  6:00
PRAHA - V euforii po listopadu 1989 chtěla založit Dům ženské krásy. Líbil se jí nápad, název i objekt v Praze na Malvazinkách. Proto se 11. ledna 1991 odpoledne sešla s právníkem, ve vinárně U Fausta na Karlově náměstí museli vyřešit spoustu věcí. Ten den ještě nejedla, objednala si toasty a sklenku bílého vína. A pak, uprostřed řeči, zmlkla a omdlela. Mezi hosty byli lékaři z blízké nemocnice, okamžitě jí poskytli pomoc, sanitka přijela takřka hned, ale vše bylo marné...

Eva Bosáková. foto: Reprofoto

Eva Bosáková, olympijská vítězka, nepřehlédnutelná postava našeho sportu, zemřela v 59 letech. Praskla jí krční tepna v místě výdutě; to je chorobné roz šíření, odborně zvané aneuryzma. Byl to vrozený a skrytý defekt, o němž nikdo neměl tušení. Pocházela z Mladé Boleslavi, narodila se 18. prosince 1931 v sokolské rodině. Po otci Aloisi Věchetovi, jenž cvičil na olympiádě 1936 v Berlíně, měla sportovní talent i neústupnou povahu. Byla výborná krasobruslařka i gymnastka.

O její budoucnosti rozhodlo povolání do gymnastické reprezentace; to byla ještě dorostenka. Po maturitě studovala FTVS UK v Praze a jela na olympiádu 1952 v Helsinkách. Z československého družstva byla nejlepší, ale brzy poté měla malér: na internátu v Tyršově domě u ní přespal její budoucí manžel, diskař Vladislav Bosák zvaný Hasan. Udaly je spolužačky. Následoval trest: vyhazov z ubytovny a půlroční zákaz sportovní činnosti. Nedělala z toho vědu: tajně bydlela v elektrické rozvodně strahovského stadionu a trénovala jako by nic.

Facka kvůli saltu

Prvním vrcholem její kariéry bylo moskevské mistrovství světa v roce 1958. Leč půl roku před ním přicházely zprávy, že Rusky a Japonky mají v prostných novinku, salto nazad. Ze skoku, jejž nazývala „do nevím kam“, měla strach.Vázali ji na lano, domlouvali po dobrém i po zlém, a to jak manžel Hasan, tak trenér Luboš Ogoun. Dokonce dostala facku, ale nic nepomáhalo. Strašidelný cvik bezchybně zvládla až na šampionátu.

Tím se stala mistryní světa. Druhý vrchol kariéry nastal na olympiádě v Římě: získala zlato na kladině a družstvu pomohla ke stříbru. Třetí vrchol zažila na pražském mistrovství světa v roce 1962: vyhrála kladinu a byla druhá na bradlech. Vedení svazu gymnastiky prohlásilo, že s ní počítá ještě pro olympijské hry v roce 1964 v Tokiu. Brzy poté ale funkcionáři názor změnili.

Podraz na šampionku

První komplikace vyvolalo natáčení hraného filmového dokumentu režisérky Věry Chytilové O něčem jiném. Měl porovnával život ženy, jež žije v každodenní všednosti (zaměstnání, rodina, domácnost) se životem slavné ženy, která takové všednosti nezná. Bosáková měla hrát „tu slavnou“, ale roli odmítala. „Musím se připravovat na olympiádu!“ tvrdila. Na podzim 1962 byly gymnastky na zájezdu ve Francii a tam došlo k přestupku. Podle oficiální zprávy „přetáhly večerku a opustily výpravu“. Nebylo to nic vážného, žádná neemigrovala. Nicméně mluvou funkcionářů „to bylo neslučitelné s chováním socialistických sportovkyň“.

Eva Bosáková (vpravo) získala v roce 1962 v Praze titul mistryně světa na...
Eva Bosáková (vlevo) získala v roce 1962 v Praze titul mistryně světa na kladině

A právě toho funkcionáři ČSTV využili. Protože si přáli, aby Bosáková ve filmu hrála, dali Barrandovu souhlas s natáčením a gymnastce nůž na krk: „Nebudeš li točit, tak tě za Francii potrestáme!“ řekli neoficiálně a dodali, ať si podá žádost o uvolnění z reprezentace.

„Proč?!“ divila se. „Budeš přece filmovat!“ Neměla na vybranou. Film sklízel na festivalech úspěch, jezdila s ním do ciziny, ale pak se chtěla vrátit do tělocvičny. Do olympijských her v Tokiu zbývalo něco málo přes rok. Jenže návrat jaksi nebyl možný...

„Nepožádala jsi snad o uvolnění z reprezentace?“ oznámili jí na ČSTV. „Žádala jsem o uvolnění jen kvůli filmu, jak jste to chtěli!“ bránila se. Bylo to marné. Funkcionáři jí „vraceli“ její rebelství. Nesměla dokonce ani do tělocvičny na trénink reprezentačního družstva. Cvičila tajně a věřila v obrat, jenže brzy zazněl zdrcující argument: „Hrála jsi ve filmu, jsi profesionálka! Tvůj start v reprezentaci by mohl být v rozporu s amatérismem a poškodit naši tělovýchovu!“

Příběh o funkcionářské svévoli vylíčila redaktorce týdeníku Kulturní tvorba. Jenže redakce musela předložit text ke schválení ÚV KSČ, kde podle očekávání nepro šel. Když se o tom na ČSTV doslechli, slavné reprezentantce „velkomyslně“ nabídli trenérské místo, ale takové, které sami vyberou. Poslala je k šípku, sama si totiž našla práci u Československé lední revue: připravovala krasobruslaře v gymnastice a při představeních vystupovala se cvičením na „své“ kladině.

V Americe i na Hradě

V roce 1964 uviděl představení lední revue manažer košíkářů Harlem Globetrotters. Jednal s Pragokoncertem o účinkování našich umělců v cizině. Eva ho svým cvičením natolik zaujala, že jí hned nabídl angažmá. A protože měl Pavel Lenek, šéf Pragokoncertu, dobré vztahy s Miroslavem Müllerem, pracovníkem oddělení kultury ÚV KSČ (později jeho nechvalně proslulým šéfem), povolení pro „zlobivou gymnastku“ k práci v USA nepředstavovalo problém.

POHNUTÉ OSUDY: Okamžik dostal hokejistu Zelenku z ledu na invalidní vozík

S pomocí Luboše Ogouna sestavila pásmo gymnastiky, baletu a akrobacie, kterým končila první půlku show. V létě 1965 se Harlemští a Eva ukázali i u nás. Když v dalším roce skupina zanikla, vrátila se domů, ale zůstala u Pragokoncertu a vystupovala v revuálních programech v cizině. Takový život ale neprospíval jejímu manželství, jež skončilo rozvodem.

Eva Bosáková skvěle cvičila a zároveň upoutávala zjevem ztepilé ženy. Když pak vtrhla do gymnastiky hubená děvčátka, tím víc se na její éru vzpomínalo. O socialistické sportovkyni však nebylo možné napsat, že je sexsymbolem, byť ji tak mnoho mužů vnímalo.

Největší úspěchy

Olympijské hry

Helsinky 1952 3. místo - družstva

Melbourne 1956 2. místo - kladina

Řím 1960 1. místo - kladina 2. místo - družstva

Mistrovství světa

Moskva 1958 1. místo - prostná 1. místo - kladina

Praha 1962 1. místo - kladina 2. místo - bradla 2. místo - družstva

Patřil mezi ně i prezident Ludvík Svoboda. Jednou pro ni poslal vůz s kyticí, provedl ji po Pražském hradě a exkurzi ukončil ve své ložnici. Když tady dosud pouhé náznaky dostaly jasné obrysy, zděšeně odtud prchala.

„Zážitek kdekomu vesele líčila a mně docela vážně navrhovala, ať to napíšu v naší společné knize,“ vzpomínala spisovatelka Ilona Borská, autorka díla Trůn, na kterém se stojí (Mladá fronta 1975). To samozřejmě nebylo možné. A tak nejrozšířenější kuloárová „zpráva o Evě“ (bulvár neexistoval) zmiňovala její vztah s hercem Josefem Bekem.

„Byl to zřejmě jediný muž, jenž jí imponoval a kterého milovala, taková osudová a nenaplněná láska,“ říká Dana Zátopová, jež patřila mezi její kamarádky.

Návrat do tělocvičny

Eva Bosáková byla nesmírně činorodá. Velký ohlas měl její nápad pořádat kursy redukční gymnastiky pro ženy. Do tělocvičen přivedla tisíce otylek, kterým jako pomůcku napsala knížku Eva Bosáková radí Evám. Denně byla cvičitelkou ně kolika skupin – v Praze i v jiných městech. Tuhle úspěšnou část života korunovala sňatkem s Miroslavem Hlaváčkem, poslancem ČNR a místopředsedou ÚV ČSTV.

Jak se na ni po letech vzpomíná? „Eva vypadala jako tvrdá ženská, ale ve skutečnosti byla velmi citlivá. Kdekomu pomohla, a přitom jí hodně lidí házelo klacky pod nohy. Měla spoustu známých, ale nakonec zůstala sama,“ tvrdí její sestra Hana Máchová.Manželovy politické funkce ji však nezměnily, stále byla svá. Když spolu někam jeli, nebavilo ji poslouchat projevy. Raději zašla třeba do vinného sklípku a postarala se tam o veselí. Manžel byl smířený s tím, že zůstává v jejím stínu. Manželství trvalo dvanáct let a skončilo v roce 1984 Hlaváčkovým podlehnutím zákeřné nemoci. Do roku 1990 pracovala jako šéftrenérka tréninkového střediska mládeže v budově ČSTV. Porevoluční doba ji nadchla novými možnostmi, ale v naplnění podnikatelských snů ji nečekaně zradilo zdraví...

„Byla to velká osobnost. Do gymnastiky přinesla mnoho nových prvků. Pěstovala dávná přátelství, řadě gymnastek pomohla po skončení jejich sportovní činnosti,“ dodává známý gymnasta a trenér Vladimír Prorok.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!