Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

POHNUTÉ OSUDY: Fotbal, vodka a sex. To byl divoký svět geniálního George Besta

Lidé

  9:10
PRAHA - Pelé, Diego Maradona nebo třeba Lionel Messi. Severoirský fotbalista George Best mohl všechny tři překonat. Kdyby... slibně rozjetou kariéru neutopil v alkoholu. Závislost ho nakonec stála i život.

„V roce 1969 jsem přestal se ženami a s pitím. Bylo to nejhorších dvacet minut mého života,“ prohlásil George Best. foto: ČTK/AP (1972)

Byl květen 1968 a na světě nebylo opěvovanějšího fotbalisty. Teprve dvaadvacetiletý ofenzivní záložník George Best byl jednou z klíčových postav Manchesteru United, který jako první anglický klub vyhrál Pohár mistrů evropských zemí (dnešní Liga mistrů).
Největší okamžik v kariéře severoirského talentu byl ovšem i počátkem smutného konce.

„Tehdy asi všechno začalo. Z toho, co se dělo po finále, si nepamatuju vůbec nic. Nevím, kam jsem šel po oficiální večeři ani s kým jsem byl. Prostě totální okno. Další vzpomínku mám až po návratu do Manchesteru,“ vyprávěl Best v autorizované biografii Bestie, kterou sepsal britský novinář Joe Lovejoy (v angličtině vyšla v roce 1998).

Nebýt alkoholu a žen, mohl toho George Best ve fotbalu dokázat mnohem více.

Triumf v Poháru mistrů byl posledním velkým vítězstvím v kariéře geniálního fotbalisty. Od té doby už se nikdy do bývalé formy nedostal a nad hlavu žádný pohár nezvedl. Dokonce zažil potupný sestup Manchesteru United do druhé ligy.

Kariéru mu zničila závislost na alkoholu a gamblingu. Nezřízený životní styl může i za jeho předčasnou smrt v pouhých devětapadesáti letech. Psal se rok 2005 a fotbalový svět se loučil s legendou se stylovým příjmením. Best totiž v angličtině znamená nejlepší. A to ve své době opravdu byl. Vždyť i legendární Pelé jednou prohlásil: „Je to nejlepší fotbalista, jakého jsem kdy viděl.“

S odstupem lze konstatovat, že Best nejlepším hráčem fotbalové historie nebyl. Ale mohl být. Nikdy totiž nenaplnil talent, kterým byl obdařený. Přesto i dnes vypadají jeho fotbalové kousky úžasně. Když ho skaut Bob Bishop viděl, napsal telegram Mattu Busbymu, slavnému manažerovi Manchesteru United: „Myslím, že jsem pro vás našel génia.“

První fotbalová celebrita

Do slavného klubu přestoupil v pouhých patnácti letech. Bestova kariéra se přitom mohla ubírat úplně jiným směrem. Ostýchavý mladík totiž z Manchesteru utekl zpátky do rodného Belfastu, aniž by absolvoval jediný trénink.

V Manchesteru United působil již od 15 let.

„Rodiče na mě koukali, že jsem musel provést něco špatného. Ale já jim odpověděl, že se mi prostě jen stýskalo,“ smál se po letech. Busby si však šikovného kluka utéct nenechal a do Manchesteru ho pozval znovu. A napodruhé už všechno klaplo. Best začal svědomitě trénovat a rychle se zlepšoval. Vždyť už v sedmnácti letech poprvé nastoupil za áčko v první lize!

„Toho kluka trénovat nemusíme, to je prostě génius,“ rozplýval se podle legendy Jimmy Murphy, tehdejší Busbyho asistent. Ale mnozí tento výrok zpochybňují.

Ať je to jakkoliv, Best byl opravdu výjimečným fotbalistou, ačkoliv v mládí mnozí s nedůvěrou koukali na jeho malou a hubenou postavu. Měl vytříbenou techniku, uměl kopat oběma nohama, nebál se osobních soubojů, slušně hlavičkoval a v mládí byl také opravdu cílevědomý.

„Ještě před přestupem do Manchesteru United jsem hrál za Cregagh a trenér mi řekl, že mám docela slabou levou nohu. Tak jsem pak celý týden hrál s tenisákem a kopal do něj jen levačkou. No a následoval zápas, ve kterém jsem nastoupil s teniskou na pravé a kopačkou na levé noze. Vyhráli jsme 21:0 a já dal dvanáct gólů. Všechny levačkou,“ chlubil se.

Pak už šlo všechno rychle. V roce 1961 přestup do Manchesteru United, od jara 1964 pravidelně v základní sestavě áčka, rok nato první titul, na jaře 1966 nezapomenutelný výkon ve čtvrtfinále Poháru mistrů evropských zemí proti Benfice Lisabon, o dva roky později triumf v Poháru mistrů a zisk Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu Evropy...
Bestovi bylo v té době pouhých dvaadvacet let. Měl všechno: výborně rozjetou kariéru, slávu, přátele i peníze. Hodně peněz.

Plat v United a mimofotbalové aktivity mu vynášely i dva tisíce liber týdně. Průměrný plat v té době byl přitom jen něco mezi dvaceti a třiceti librami. „Nějaké peníze jsem dal rodičům, ale jinak jsem hodně utrácel. Auta jsem měnil každou chvíli. Všechno, co jsem vydělal, jsem utratil,“ popisoval Best. „Najednou mi začaly chodit i nefotbalové nabídky třeba na reklamy nebo modeling. Byl jsem mladý a asi jsem potřeboval pomoc. V dnešní době kluby mladé kluky před podobnými tlaky chrání, ale tehdy ne.“

Vlastnil butiky s oblečením i bar. Všude, kam se hnul, ho následovaly davy fanynek. Tisk ho dokonce pasoval na pátého člena hudební skupiny The Beatles. Z dnešního pohledu byl vlastně předchůdcem Davida Beckhama nebo Cristiana Ronalda. O ty se ovšem pečlivě starají týmy odborníků. Best však na něco takového nebyl připravený.

„Prostě to přišlo. Chtěl jsem si zachovat chladnou hlavu, ale jak se to asi má dvaadvacetiletému klukovi podařit? Něco takového nikdy předtím žádný fotbalista nezažil, takže jsem nevěděl, co mám dělat,“ uznal po letech. „Začal jsem to nenávidět. Natáčení reklam byla otrava a focení jsem prostě nesnášel.“

Sex, alkohol a až potom fotbal

Po triumfu v Poháru mistrů evropských zemí se Manchesteru přestalo dařit. Tým měl vrchol za sebou a trenér Busby už neměl síly na vytvoření nového mužstva. Legendární skotský kouč proto v roce 1969 rezignoval. Od týmu odešel člověk, kterého Best považoval za svého druhého otce.

Trenéři se v Manchesteru začali rychle točit. Teprve dvaatřicetiletý Wilf McGuinness vydržel u mužstva jen rok, pak se načas vrátil Busby, po kterém přišli Frank O’Farrell a Tommy Docherty. Best neměl ani s jedním z nich nejlepší vztahy. Večírky obrážel už dřív, ale nikdy tím netrpěl fotbal. Tehdy však kvůli divokým pitkám začal vynechávat tréninky. Rozjetá kariéra ustoupila šampaňskému a vodce.

„Byl to skvělý hráč, což předvedl v mnoha zápasech. Ale měl i slabiny. Často za něj přemýšlel jeho penis, hodně pil, a navíc začal vynechávat tréninky. A tohle všechno se postupně zhoršovalo,“ vzpomínal trenér McGuinness.

„Jak vypadal náš týden? V pondělí v noci jsme si vyrazili do města, zrovna tak v úterý a ve středu. Ve čtvrtek jsme chodili do barů taky, ale vraceli jsme se dřív. V pátek jsme to museli zklidnit, protože nás v sobotu čekal zápas. No a o víkendu jsme to rozjížděli naplno. Užívali jsme si, ale na druhou stranu jsme se snažili myslet na to, že máme fotbalové povinnosti,“ popisoval Bestův kumpán Mike Summerbee, jenž v té době působil v Manchesteru City. Spolu obráželi noční podniky, vyhledávali společnost krásných žen a chodili na ruletu. Mimochodem, Best s oblibou sázel na čísla sedm a jedenáct.

Průšvihy zpočátku Bestovi procházely. Přestože fotbalu nedával sto procent, stále patřil mezi klíčové hráče United. Klub si proti němu zkrátka netroufl vystoupit. Když měl den, ostatní na hřišti vypadali jako komparz.

„A to jsme ho jako měli zastřelit? Ano, měl zvláštní zacházení, ale jen proto, že to byl výjimečný hráč,“ přiznal kouč Busby. „Nevím, co se stalo špatně. Dělal jsem všechno možné a stejně jsem si nakonec řekl, že jsem mohl udělat víc.“

United poprvé umístili Besta na přestupovou listinu v roce 1972. Chtěli za něj 300 tisíc liber, ale po pár dnech nabídku stáhli. Vedení klubu totiž uvěřilo hráčovým slibům, že už se bude věnovat jen fotbalu. Sliby – chyby.

Ano, snažil se, ale pít nepřestal. Po hádce s trenérem Dochertym se zařekl, že za United už hrát nebude. V roce 1974 se tak fanoušci loučili nejenom s legendou, ale i s první ligou. Manchester totiž ostudně sestoupil o soutěž níž.

Padl až na dno

O restart kariéry se Best pokusil například ve Fulhamu, Spojených státech, Asii či Austrálii. Všude si vydělal slušné peníze a také se zasloužil o plné stadiony, ale fotbalově už to zkrátka nebylo ono. Pít totiž nikdy nepřestal. V roce 1983 definitivně ukončil kariéru.

O restart kariéry se Best marně pokoušel ve Fulhamu, Spojených státech, Asii či Austrálii.

Dokud hrál fotbal, alespoň trochu se udržoval, ale od té doby se začal proměňovat v trosku. Následovaly pokuty za řízení v opilosti, dokonce vězení a také hospitalizace v nemocnici. Ale Bestovi jako by to bylo jedno.

„Utratil jsem spoustu peněz za chlast, ženský a rychlá auta. Zbytek jsem rozfofroval.“

„V roce 1969 jsem přestal se ženami a s pitím. Bylo to nejhorších dvacet minut mého života.“

„Říkají, že jsem spal se sedmi miss. Ale to není pravda. Sex jsem měl jen se čtyřmi.“

V roce 2002 absolvoval transplantaci jater, ale ani z toho se nepoučil a pil dál. Zemřel v roce 2005 a loučili se s ním nejenom jeho dvě bývalé manželky, syn a otec. Odešel bouřlivák, kterého přes četné aféry miloval celý fotbalový svět.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...