Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

POHNUTÉ OSUDY: Luboš Holeček, studentského vůdce zabilo auto

Afghánistán

  7:36
Auto najelo na tramvajovou zastávku a odhodilo třicetiletého muže. Dnes je jeho jméno zapomenuto, ale v 60. letech jej znala většina studentů.

Luboš Holeček foto: ČTK

Spisovatel Ivan Klíma se loučil s Lubošem Holečkem ve strašnickém krematoriu 13. května 1976: „Svými mravními postoji i svým pronikavým intelektem byl předurčen k tomu, aby se stal představitelem nejlepší části své generace... Jako student dovedl vystihnout a zformulovat základní pocity svých vrstevníků a kolegů.“ Do jejich pamětí se vryl jako „pražský radikál“, přední osobnost studentského hnutí 60. let.

Od mlčení k projevům

POHNUTÉ OSUDY: Eva Bosáková si objednala toasty, víno a – zemřela

Osmnáctiletý Holeček přijel do Prahy z rodného Kolína v září 1964 studovat strojní inženýrství na ČVUT. Zapojil se tam do časopisu Buchar, kolem nějž se formovala skupina svobodomyslných studentů. Již tehdy v Bucharu vyšel článek o dva roky staršího Jiřího Müllera Strana a my, žádal zrušit vedoucí roli KSČ. V listopadu 1965 na vysokoškolské konferenci Müller volal po organizační změně Čs. svazu mládeže a řekl, že svaz má být oponentem KSČ. Müllera vyloučili ze studia a povolali na vojnu, dvacetiletý Holeček převzal jeho obhajobu na fakultních shromážděních i jinde.

Müller vzpomíná na jeho proměnu: „Když jsme se seznámili, rok se mnou všude chodil a mlčel. Všechno vstřebával a pozoroval. Po roce se začal projevovat jako vůdce. Dokázal jít na zasedání vědecké rady a říkat věci, které pány profesory otřásly. Nebál se autority.“ V srpnu 1967 musel na vojnu i Holeček. Půlrok v horách nad Kežmarkem, izolován na meteorologické stanici.

Na jaře 1968 se oba vrátili do škol. Holeček přešel na filozofii. Vznikla nezávislá organizace – Svaz vysokoškolského studentstva Čech, Moravy a Slezska. Ještě v uniformě Holeček promluvil 20. března na shromáždění ve Sjezdovém paláci: „Jestliže politický monopol strany nedokáže – ať již z jakýchkoliv důvodů – zabezpečit všelidovou aktivitu lidí, potom budeme muset hledat jiný systém, který nebude náhražkovým řešením.“

Studentské hnutí vyvrcholilo okupační stávkou na podzim 1968. Protestovali proti okupaci i ústupkům. Holeček byl hlavním organizátorem na filozofické fakultě. Nezávislí studenti na jaře 1968 odmítli vstup do Národní fronty, který jim za deset milionů nabízel její předseda František Kriegel. A nekompromisní zůstali i v roce 1969, kdy se věci vracely do starých kolejí.

V srpnu nezávislou organizaci zakázali. V dubnu 1970 byl Holeček „ústním sdělením“ vyloučen ze studia. Až za dva roky dostal důvod písemně: „pro pravicově orientovanou a negativní činnost ve studentském hnutí a ve veřejnosti v letech 1968 a 1969, která ve svých důsledcích vedla k dezorientaci studentstva a mládeže proti konsolidačnímu úsilí našeho lidu“. Holeček odešel čerpat vodu do jižních Čech.

POHNUTÉ OSUDY: Okamžik dostal hokejistu Zelenku z ledu na invalidní vozík

„Necítili jsme to jako katastrofu,“ vzpomínala po letech Lubošova žena Táňa, již si v prosinci 1970 vzal. „Dál sám studoval, maloval, vyřezával. Na víkendy jsem za ním jezdila do maringotky. Bylo to nejhezčí období mého života.“ V roce 1973 – to již měl půlročního syna Tomáše – se vrátil do Prahy, dostal práci v Technomatu. Často byl na pokraji zhroucení. Trpěl astmatickými záchvaty i vědomím, že jeho kamarád Jiří Müller je ve vězení za tzv. letákovou akci před volbami 1970.

Začátkem května 1976 zasáhlo do Holečkova osudu auto, které vjelo na tramvajovou zastávku u pražské Invalidovny, kde čekal. V nemocnici vzdoroval dva dny – 7. května pak zemřel. Zprávu o Lubošově smrti dostal Jiří Müller ještě ve vězení, odkud ho pustili až koncem roku.

Rudé právo a Palach

Koncem vlády komunistů rodinu Holečkovu pěkně nadzdvihlo Rudé právo. 20. dubna 1989, tři měsíce po bouřlivých událostech Palachova týdne, se objevil článek, který jistého Luboše H. představil jako muže v pozadí Palachova upálení. Holeček se přitom s Palachem vůbec neznal.

POHNUTÉ OSUDY: Úsměv a záblesk. Výbuch, který v Afghánistánu Bosňáka zabil a Regiho zranil

Setkali se jednou: těžce popálený student si ho vyžádal ke svému lůžku. Dalo se to přičíst velké vážnosti a důvěře, které se Holeček těšil. „Palachovi bylo velice špatně rozumět. Z těch slabik, které postihl, se snažil na vlastní pěst pátrat, jestli hrozí, že budou následovat další lidské pochodně,“ vzpomíná Táňa Holečková na okamžik ze života svého muže. Muže s ortenovským osudem.

Autoři:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!