Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

POHNUTÉ OSUDY: Operace Blesk. Drzá mise šokovala svět, Izraelci zachránili v Entebbe 102 lidí

Lidé

  18:14aktualizováno  18:15
Byla to jedna z nejúspěšnějších záchranných misí na světě, drzá a odvážná, triumf pro stále ještě mladý stát. Izraelská operace Blesk šokovala svět a změnila pohled na to, jak vyjednávat s teroristy. Od záchrany 102 lidí z uneseného letounu na ugandském letišti Entebbe uplyne v pondělí 40 let.

Izraelský premiér Netanjahu pronesl projev při zádušní mši u příležitosti 40. výročí operace Entebbe na letišti Entebbe v Ugandě. foto: Reuters

Po letu z Tel Avivu mělo být mezipřistání v Aténách rychlou a rutinní zastávkou, pak už měl následovat let do Paříže. Jenže v Řecku přistoupili i čtyři pasažéři, kteří do Paříže nechtěli. Dva Němci z teroristické organizace Revoluční buňky a dva Palestinci z Lidové fronty pro osvobození Palestiny (LFOP) unesli let 139 27. června 1976 krátce poté, co se vznesl z Atén.

Tři muži a jedna žena se zbraněmi a granáty si vynutili nový kurz: libyjské Benghází. Kapitán Airbusu A300 Michel Bacos jako první pilot Air France čelil únosu. „Terorista na mě stále mířil pistolí a občas mě jí šťouchnul zezadu do krku, aby mi připomněl, že se ně něj nemám dívat. Museli jsme poslouchat jejich příkazy,“ řekl Bacos v dokumentu Operation Thunderbolt. „Když je někdo neposlechl, udeřili ho hned zbraní nebo rukou,“ vzpomínala Tricia Martellová, jedna z cestujících. Těm únosci oznámili, že je let nyní v rukou LFOP. Také je prohledali a vzali si pasy.

Letoví kontroloři si okamžitě všimli, že let 139 umlkl. Zpráva se šířila po celém světě, izraelský premiér Jicchak Rabin se dozvěděl, že letoun s více než stovkou židů buď spadl, nebo byl unesen.

Popis celé rychlé akce

Libyjský diktátor Muammar Kaddáfí dovolil po přistání unesenému letounu v Benghází dotankovat. Během čekání na ranveji se lstí podařilo Martellové dostat ven. Únoscům namluvila, že ji hrozí potrat. Když jí propustili, odletěla do Londýna, kde ji vyslechl Scotland Yard.

Po sedmi hodinách v rozpáleném letadle zamířili únosci na místo, které nikdo nečekal: do Entebbe. Tam je jako přátele přivítal ugandský diktátor Idi Amin Dada, muž který je zodpovědný za stovky tisíc mrtvých. Sám sebe nazýval „Jeho veličenstvo doživotní prezident, polní maršál Al Hadji doktor Idi Amin, pán všeho tvorstva na souši i ve vodě, dobyvatel Britského impéria v celé Africe a především v Ugandě“.

V Entebbe se k únoscům dostalo dalších šest Palestinců. 248 cestujících a 12 členů posádky se muselo stěhovat do jedné z hal na nepoužívané části letiště. Unesené tam Amin často navštěvoval a plamenně jim za máchání rukou sliboval, že dojedná jejich propuštění. To únosci podmiňovali propuštěním 40 palestinských Arabů vězněných v Izraeli a dalších 13 teroristů vězněných v Keni, Francii, Švýcarsku a Německu. A také chtěli výkupné pět milionů dolarů. Pokud by nebyly splněny požadavky, hrozili únosci po 1. červenci zabíjením rukojmí.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Rabin mezitím nařídil, aby armáda začala připravit záchrannou misi. Jenže Entebbe bylo 4000 km daleko a v Ugandě Izrael už čtyři roky neměl diplomatické zastoupení. Naději vykřesala informace, že letiště zkonstruovala izraelská firma, byly tak k dispozici detailní plány. „Během pár hodin jsme měli k dispozici fotky ze vzduchu a také filmy, kteří izraelští cestující natočili v poslední době v Entebbe,“ popisoval Ehud Barak, bývalý izraelský premiér, v roce 1976 vysoce postavený člen rozvědky. Přesto mezi vojenskými špičkami převládal názor, že operace v Ugandě je nereálná a pokus o ní by znamenal masakr.

Po třech dnech v Entebbe rozdělili teroristé unesené na dvě skupiny: židy a ty ostatní. Bývalý premiér Šimon Peres byl v roce 1976 ministrem obrany. „Během celé krize bylo pro mě nejemotivnějším okamžikem, když jsem se dozvěděl o rozdělování cestujících. Němci zase oddělují židy, na tom letišti probíhá malý holokaust, běželo mi hlavou.“ Mezi unesenými byla dokonce i přeživší z koncentračního tábora...

Ugandský prezident Museveni si potřásá rukou s izraelským premiérem Netanjahu...
Ugandský prezident Museveni s izraelským premiérem Netanjahu při nastoupení...

30. června únosci propustili 48 lidí z nežidovské skupiny. 1. července izraelská vláda pod tlakem naoko souhlasila, že začne s vyjednáváním. Teroristé posunuli termín, kdy začnou zabíjet rukojmí na poledne 4. července a propustili 100 lidí z nežidovské skupiny. Na letišti tak zůstalo 106 rukojmích a mezi nimi i 12 členů posádky – kapitán Bacos odmítl své cestující opustit. „Řekl jsem svým lidem, že je naší povinností s nimi zůstat až do konce, ať se děje, co se děje. Všichni souhlasili.“

Propuštění nežidovských rukojmích bylo PR krokem, ale také chybou únosců. Propuštěné důkladně „vytěžila“ izraelská tajná služba Mossad. Každý detail byl pro plánování záchrany důležitý. Rabin svým důstojníkům řekl, že misi povolí jen v případě, že budou mít dost zpravodajských informací. A ty se i díky volným rukojmím podařilo shromáždit.

Mossad zjiostil, že komando tak bude muset nejen zlikvidovat 10 teroristů, ale i ugandské vojáky, kteří jim pomáhali. Nakonec Izraelci přišli se smělým plánem do Entebbe pošlo tři vrtulové nákladní letouny C-130 Hercules se zhruba 200 vojáky a proudový velitelský Boeing 707. Poručík od parašutistů Amnon Biran deníku Washington Post přiznal, že „naše šance na úspěch jsem odhadoval na 60:40 s tím, že nazpátek povezeme nejméně 40 rakví.“

V noci ze 3. na 4. červenec se vydalo komando do akce. První z Herculesů přistál „ukrytý“ za pravidelně přilétajícím britským nákladním letadlem. Izraelci na zemi ve tmě vyložili Mercedes, který vypadal stejně jako ten, který vozil Amina, a dva Land Rovery. Úderná jednotka vedená podplukovníkem Jonatanem „Jonim“ Netanjahuem byla převlečená za ugandské vojáky.

Pohřbívání obětí

Jenže plán se zadrhl hned na začátku, koloně se nepodařilo dojet k terminálu s unesenými. Uganďané je zastavili a strhla se přestřelka. Komando se dokázalo rychle dostat k rukojmím, zlikvidovat stráže, ale sniper, který se ukrýval na kontrolní věži, zastřelil Netanjahua. Při křížové palbě zahynuli i tři rukojmí. Zbylých 102 se však podařilo dostat k Herculesu. Poté přistály i další tři, ze kterých vyjely obrněné vozy, které odrazily útok ugandských vojáků a pak zničily na zemi letku stíhacích Migů, která by jim mohly překazit návrat. Od přistání prvního izraelského letounu do odletu posledního trvala operace jen 57 minut.

Izraelci zabili 7 teroristů a 45 ugandských vojáků. Kromě zastřeleného Netanjahua a tří rukojmích zemřela ještě Dora Blochová. Pětasedmdesátiletá izraelko-britská občanka byla den předtím převezena z letiště do nemocnice poté, co se dusila zaskočenou kuřecí kostí. Rozzuřený Amin poslal do nemocnice armádu a nechal ji zabít. Spolu s ní zemřelo i několik lékařů a sestřiček, kteří jí bránili. Amin nechal povraždit i několik stovek Keňanů za to, že keňská vláda při operaci s Izraelci spolupracovala.

Izrael ale slavil, Operace Blesk byla triumfem. Jen Benjamin Netanjahu doma oplakával smrt staršího bratra. „Byl to obrovský šok. Tahle událost zásadním způsobem ovlivnila můj život.“ Netanjahu na počest „Joniho“ uspořádal konferenci o terorismu a poté se zapojil do politiky. Současný premiér Izraele si v pondělí výročí připomene přímo na letišti v Entebbe.

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...