Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Pohřbu pravicového radikála v JAR se zúčastnily tisíce lidí

Svět

  16:33
VENTERSDORP - Za přísných bezpečnostních opatření se dnes v Jihoafrické republice konal pohřeb krajně pravicového politika Eugena Terreblancheho. S předsedou ultrapravicového hnutí, který v 90. letech bojoval za udržení apartheidu v zemi, se přišly rozloučit tisíce lidí. Informovala o tom agentura Reuters.

Pohřeb jihoafrického pravicového radikálního politika Eugena Terreblancheho foto: ČTK

Terreblancheho vražda minulou sobotu vyvolala obavy z rostoucího rasového napětí mezi kdysi vládnoucí bělošskou menšinou a černochy v zemi, která za méně než dva měsíce pořádá mistrovství světa ve fotbale.

Obřadu v kostele ve městě Ventersdorp na severozápadě země se zúčastnily stovky bělochů. Tisíce lidí zaplnily také ulice města, mezi nimi dívky ve svátečním i muži v khaki stejnokrojích se zbraněmi u pasu.

Když se katafalk s rakví přiblížil ke kostelu, lidé začali zpívat státní hymnu z období apartheidu. Mávali vlajkami bývalé vlády apartheidu i vlajkami Terreblancheho hnutí se třemi černými sedmičkami v bíločerveném poli, které podle agentur připomínají nacistickou svastiku. Do vlajky Terreblancheho hnutí byla zahalena také rakev.

Účastnice pohřbu Eugena Terreblancheho v JAR 

Na ulicích, kde bylo vidět jen málo černochů, hlídkovali policisté a vojáci a nad městem přelétávaly vrtulníky. Podle korespondenta serveru BBC obřad proběhl velmi klidně. Z kostela se průvod přesunul na nedalekou Terreblancheho farmu, kde byl politik pohřben.

Terreblanche, vůdce neonacistického Afrikánského hnutí odporu (AWB), se po neúspěšném pokusu udržet v zemi apartheid z politiky stáhl. Není bez zajímavosti, že příjmení pravicového radikála zní v překladu z francouzského slovního spojení "terre blanche" příznačně "bílá země" - pozn. LN.

Eugene Terreblanche

V sobotu byl Terreblanche na své farmě ubit dvěma svými zaměstnanci. Podle policie bylo motivem vraždy devětašedesátiletého politika zpožděné vyplácení mezd. AWB tvrdí, že za vraždu může rasová nesnášenlivost; vyloučila ale násilnou odvetu.

Prezident JAR po vraždě vyzval ke klidu a jihoafrické úřady popřely, že by incident mohl ovlivnit průběh mistrovství světa ve fotbale. Mnoho účastníků pohřbu však bylo podle agentury Reuters v bojovné náladě.

"Jsme tu, abychom vyhlásili válku a pomstili smrt našeho vůdce," řekl nejmenovaný šestačtyřicetiletý obchodník ze severovýchodní části země.

Období apartheidu v JAR skončilo před šestnácti lety. Běloši v zemi s osmačtyřiceti miliony obyvatel tvoří desetiprocentní menšinu.

Autor: