Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Kompletní verdikt: proč samosoudkyně osvobodila špiona, jenž sledoval Nečasovou?

Česko

  6:30
PRAHA - Koncem června zastavil Obvodní soud pro Prahu 1 stíhání zpravodajce Jana Pohůnka v kauze Nagyová. Server Lidovky.cz nyní zveřejňuje usnesení, v němž soudkyně Helena Králová rozhodnutí odůvodňuje. Předkládá dva hlavní argumenty: Pohůnek jen plnil zadaný úkol a navíc - k tomu, aby skutky byly přečiny - chyběl jeho subjektivní motiv.

Radka Nečasová a Petr Nečas foto: ČTK

Pohůnek čelil obvinění, že sledoval tehdejší ženu premiéra Petra Nečase a zadal také soukromé detektivní agentuře, aby sledovala řidiče Úřadu vlády, který měl zneužívat služební vůz k soukromým účelům.

V obou případech však soudkyně Králová koncem června konstatovala, že „skutek není trestným činem a není důvod k podstoupení věci“.

Absence subjektivní stránky

Samosoudkyně vyzvedla tvrzení Pohůnka, že oba úkoly zadal přímo premiér Nečas, nikoli Jana Nagyová, které ale stejná soudkyně uložila za zneužití vojenského zpravodajství podmíněný trest.

PSALI JSME:

Jako důležitá se ale ukázala zejména Pohůnkova argumentace, že jako voják musí plnit rozkazy a nařízení nadřízených. Proto na sledování Nečasovy manželky přistoupil. Když mu byl ale zadán úkol pověsit se i na řidiče Úřadu vlády, odmítl. "Obviněný sdělil, že tato věc je zcela mimo rámec působnosti Vojenského zpravodajství, že toto dělat nebude, ať si na to najmou nějakou soukromou detektivní agenturu,“ uvedla soudkyně.

Nagyová se údajně bála, že si novináři budou myslet, že v domě, u kterého parkovala vládní limuzína, tráví čas ona s Nečasem. Nagyové proto řidičovy vyjížďky vadily, ale nechtěla se s ním do debaty pouštět bez důkazů. Proto sledování.

Aktéři kauzy Nagyová: (vlevo) Ivan Fuksa, Petr Tluchoř, Marek Šnajdr, (vpravo)...

Peníze na sledování řidiče pak šly ze "zvláštních finančních prostředků pro zpravodajskou činnost". "České republice zastoupené Vojenským zpravodajstvím způsobena škoda ve výši 125 300 korun," vyčíslil soud.

Nicméně Pohůnek je podle soudu nevinný. „K závěru, že skutky nelze posoudit jako přečiny, vede soud absence subjektivní stránky skutkových podstat přečinů. Jednání obviněného se dá hodnotit jako plnění povinnosti, které měl v rámci své funkce ve Vojenském zpravodajství,“ vyhodnotila v usnesení Králová.

Případ pokračuje

Pro zpravodajce Pohůnka však kauza Nagyová nekončí. Vrchní státní zastupitelství totiž podalo proti usnesení stížnost a bude tak nařízeno hlavní líčení. To se týká i šéfů zpravodajství Ondreje Páleníka a Milany Kovandy, jejichž případy soud postoupil k vyřešení ministerstvu obrany s podezřením z kázeňského provinění. Stejně tak proti roční podmínce podala odpor Jana Nagyová.

Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...