Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Pojítko mezi americkými masakry: oblíbená útočná puška

USA

  6:00
ORLANDO - Kinosál ve městě Aurora v Coloradu, základní škola v Newtownu v Connecticutu, vánoční večírek v kalifornském San Bernardinu a teď naposledy klub ve floridském Orlandu. Na všech těchto místech umírali nevinní lidé rukou zběsilých střelců. Ještě přinejmenším jednu věc mají ale společnou: pokaždé zabíjely útočné pušky.

Útočná puška AR-15 foto: Wikimedia

Jako AR-15, s níž v neděli asi dvě hodiny po půlnoci nakráčel devětadvacetiletý Omar Mateen do nočního klubu v Orlandu.

Z poloautomatické zbraně zastřelil 49 lidí a 53 dalších zranil. Hlavní slovo měly tyto zbraně prakticky ve všech podobných masakrech z posledních let v USA. A důvod? Zdají se být takřka ideální smrtící zbraní pro jakéhokoliv útočníka. I když vyžadují zmáčknout spoušť po každé ráně, spolu s velkou kapacitou zásobníků se z nich dá vypálit až 45 výstřelů za minutu.

Zároveň třeba právě AR-15 zůstává dost lehká a má relativně malý zpětný ráz. A především, je dobře dostupná.

Pojítko mezi masakry: oblíbená útočná puška

Na Floridě, kde mladý Američan s afghánskými kořeny Omar Mateen o víkendu zabíjel, stačí ke koupi útočné pušky pouze vyplnit formulář a zaplatit osm dolarů za prověrku. Takovou, v níž neprojde v zásadě jen pravomocně odsouzený, člověk vykázaný za domácí násilí nebo označený za nebezpečného sobě i okolí.

Clintonová varuje před démonizací muslimů. Trump řekl, že v Orlandu selhali

K pořízení takovéto zbraně tak stačí prakticky jediné: připravit si 500 až 900 dolarů, tedy v přepočtu mezi 12 tisíc až 21,5 tisíce korun. V tomto rozmezí se pohybují jejich ceny.

A jiná není situace v řadě dalších amerických států. Jenom šest z nich spolu s hlavním městem v současnosti zcela zakazuje vlastnictví útočných pušek. Další dva státy pak limitují jejich držení nad 18 let. Útočné pušky, jako je ta typu AR-15, jíž zabíjel Mateen, se tak těší v USA i díky poměrně snadné dostupnosti mimořádné oblibě.

Svědčí o tom čísla americké Národní asociace pro sportovní střelbu (NSSF), mimořádně vlivné, byť na veřejnosti méně viditelné příbuzné notoricky známé Národní střelecké asociace (NRA), další zájmové a lobbistické skupiny. NSSF odhaduje, že mezi Američany koluje útočných pušek mezi 5 a 10 miliony kusů.

Byť z celkových 300 milionů zbraní, které Američané vlastní, je to jen nepatrný zlomek, jsou jednoznačným vítězem v kategorii pušek. Původ AR-15 sahá až do druhé poloviny 50. let, kdy ji pro americkou armádu vyvinula v plně automatické verzi zbrojovka Armalite. Ta ji ale ještě v roce 1959 prodala firmě Colt, pod jejímž jménem se jí dostalo širokého uplatnění za války ve Vietnamu. V poloautomatické verzi se dostala později i na civilní trh.

Střelec z Orlanda se inspiroval propagandou radikálů. Za cíl zvažoval i Disney World

Firma Colt má sice dodnes na „AR-15“ ochrannou známku. Typově tutéž zbraň ale vyrábí i mnohé další firmy, včetně českých. Jednoho z jejich výrobců – zbrojovku Remington – v roce 2014 ovšem zažalovala skupina pozůstalých po obětech řádění Adama Lanzy na škole v Newtownu s tím, že se taková zbraň neměla nikdy dostat do rukou civilistům. „Je to válečný nástroj vyvinutý na bojiště, který byl přitom uveden na trh a je prodáván široké veřejnosti,“ namítal Mark Barden, jeden z otců obětí střelby.

Stejně jako po masakru v Newtownu i nyní znějí hlasy volající po omezení prodeje útočných pušek civilistům, jako tomu bylo v USA mezi roky 1994 a 2004. Poslední takováto iniciativa, podporovaná prezidentem Barackem Obamou, ale v roce 2013 neprošla Senátem Kongresu.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...