Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Poklad předních šéfkuchařů? Citron z francouzského Mentonu

Jídlo

  7:00
MENTON (FRANCIE) - Pravý citron z Mentonu, města na jihu Francie, se svou jasně žlutou voňavou kůrou a sladkou šťávou, se stal vzácným plodem pěstovaným hrstkou farmářů-nadšenců a oblíbenou surovinou velkých šéfkuchařů.
Čerstvá citronáda s mátou - ilustrační foto

Čerstvá citronáda s mátou - ilustrační foto foto: Shutterstock

Píše o tom agentura AFP. Již téměř 80 let vzdává město Menton čest své bohaté minulosti jako přístavu exportujícího citrony a od poloviny února do počátku března slaví svátek citronu. Při této příležitosti může na 250 000 turistů obdivovat a fotografovat sochy a vozy sestavené ze 140 tun španělských citrusových plodů.

ČTĚTE TAKÉ:

"Mentonský citron je vzácný produkt," prohlašuje François Mazet, majitel citroníkového sadu na statku Flofaro, jehož sklizeň kupují přednostně takoví velcí šéfkuchaři, jako je Robuchon, Troisgros, Guérard, Ducasse či Bocuse. "Snažil jsem se zachovat tradici, ale zajímá se o to málo lidí," konstatuje pesimisticky farmář, který pečuje o své stromy již 45 let bez používání chemických produktů.

Sdružení na podporu pěstování mentonských citronů registruje tucet farmářů, kteří pěstují citrony jako doplněk jiných aktivit. Z necelých 1500 citroníků se ročně sklidí na sto tun tohoto ovoce.

Zlatý věk už je pryč

"Ke zlatému věku mentonského citronu, který trval zhruba století, od roku 1740 do roku 1840, máme daleko," vysvětluje farmář Philippe Rigollot, jinak také zapálený amatérský historik. "V regionu tehdy rostlo na 80 000 citroníků, jejichž plody balené do janovského hedvábného papíru převážely lodě do celé Evropy a do Ameriky.

"Mentonský citron je větší, jeho kůra je silnější a má zvláštní vůni i chuť. Není kyselý, obsah cukru je v něm čtyřikrát vyšší než v jiných druzích citronu," popisuje François Mazet a ukrajuje kůru, z níž se šíří vůně.

Citroník, jeden z mála stromů, který nese ovoce celý rok, je obzvláště plodný (80 kilogramů ovoce ročně) v této části Středomoří mezi mořem a horami. Je tam mírné podnebí a ve výšce do 400 metrů nad mořem většinou nebývají žádné mrazy.

ČTĚTE TAKÉ:

Citroníky rostou na terasovitých pozemcích chráněných horami vysokými 800 až 1200 metrů, které je chrání před severním větrem. Velký teplotní rozdíl mezi dnem a nocí vyvolává silnou vlhkost, která zavlažuje vápenitou půdu.

Mladý argentinský šéfkuchař Mauro Colagreco, vyznamenaný ve své restauraci Mirazur dvěma michelinskými hvězdičkami, zavítal před šesti lety do Mentonu zcela náhodně. Od té doby se ale stal vášnivým zastáncem aromatických zvláštností místního citronu. "Snažím se tuto ingredienci co nejvíce zhodnotit," prohlašuje šéfkuchař, který pěstuje desítku stromků ve svém sadu, aby mohl předkládat své speciální citronové menu.

"Necháváme některé plody na stromě, aby téměř dosáhly velikosti grapefruitu a pod kůrou vzniklo jakési bílé masíčko. Tuto zajímavou bílou tkáň, jakousi sladkou houbu, podáváme syrovou nebo jako kompot," říká.

Příjemná vůně kůry

Voňavá kůra se používá v tradičním citronovém dortu, zatímco šťáva koření olivový olej. Část sklizně se nakládá po orientálním způsobu dva měsíce v citronovém džusu, soli a cukru. Na produkci mentonských citronů však měl negativní vliv prudký rozvoj turistiky na Riviéře. V minulém století velký počet stromků dvakrát zdecimovaly mrazy a nedávno i někteří škůdci.

Pěstitelé a zpracovatelé usilují od roku 2004 o to, aby toto ovoce získalo chráněné zeměpisné označení Evropské unie, které by se vztahovalo na citrony z Mentonu a na další čtyři velmi blízké druhy. Na jejich žádost má EU odpovědět v květnu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!