Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Evropa musí posílit, jinak zajde, burcoval Hollande ve Štrasburku. Merkelová tleskala

Evropa

  17:00aktualizováno  17:25
ŠTRASBURK - Potřebu společného evropského postupu a další integrace a prohloubení Evropské unie ve středu ve svých vystoupeních před europarlamentem zdůrazňovali francouzský prezident Francois Hollande i německá kancléřka Angela Merkelová. Hovořili tak o potřebě vyšší koordinace hospodářské politiky zemí platících společnou měnou. „Nepotřebujeme méně Evropy, ale více Evropy. Evropa musí posílit, jinak budeme sledovat její konec," prohlásil před europoslanci Hollande.

Francouzský prezident Francois Hollande promlouvá k Evropskému parlamentu ve Štrasburku. foto: Reuters

„Hospodářsky silná Evropa, která využívá výhod jednotného trhu, je nyní potřeba více než kdy dříve,“ doplnila jej o chvíli později německá kancléřka.

Nechceme nijak uprchlíkům omezovat právo na azyl, tvrdí Merkelová

Ani jeden z obou významných evropských státníků přitom ve svém vystoupení nezmínil nynější snahy britského premiéra Davida Camerona o dojednání nového vztahu Londýna s EU před zamýšleným referendem o setrvání Británie v unii. Cameron shodou okolností právě ve středu na sjezdu své konzervativní strany unii zkritizoval, přesto se vyslovil pro setrvání země v EU.

Podle Merkelové například nedávná dluhová krize a unijní reakce na ni ukázala, že země unie jsou silnější společně. Dokázaly tak, přes složitá jednání s Řeckem, garantovat trvající jednotu eurozóny.

Nezbytná ekonomická koordinace

Francouzský prezident v podobné souvislosti zmínil potřebu dalšího upevňování hospodářské a měnové unie a dalšího posilování eurozóny. Právě tak je podle něj možné úspěšně podpořit sbližování evropských ekonomik nebo bojovat s daňovým či sociálním dumpingem.

Hollande nevyloučil změny v podobě evropských institucí tak, aby mohla být eurozóna lépe řízena a její pravidla skutečně respektována.

Omezí EU dotace pro země odmítající kvóty? Merkelová se s Maiziérem neshodne

Merkelová k tomu poznamenala, že by mělo být možné odstranit „některé koncepční chyby“, protože ekonomická koordinace nyní devatenáctičlenné eurozóny je podle ní třeba více než kdy v minulosti. Vyslovila se také pro společnou energetickou politiku a pro uzavírání smluv o volném obchodu s těmi zeměmi, které sdílí evropské hodnoty.

Například předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v září zmiňoval například budoucí možný rozpočet eurozóny či její pevnější institucionální ukotvení.

Nacionalismus = válka

Hollande ve středu připomněl Mitterandova slova, že nacionalismus znamená válku. „Jsem přesvědčen, že musíme postupovat kupředu. Protože jinak nejenže se zastavíme, ale začneme se vracet. A to bude znamenat konec evropského projektu,“ podotkl francouzský prezident.

Oba státníci přijeli do sídla EP více než čtvrtstoletí po společném vystoupení kancléře Helmuta Kohla a prezidenta Françoise Mitterranda z revolučního roku 1989. Hollande v této souvislosti zmínil, že mezi oběma návštěvami existují paralely. I jejich předchůdci prý do Evropy přijímali nové evropské občany, „kterým se však tehdy neříkalo uprchlíci“. Šlo tehdy o desítky milionů obyvatel postkomunistických zemí.

Musíme se pokusit zastavit příliv migrantů, apelovala Merkelová

Pokud v tomto historickém testu obstojíme, vyjdeme z krize silnější," prohlásila německá kancléřka o situaci, kdy osmadvacítka jen těžce hledá, jak naložit se statisíci příchozími z krizových oblastí.

Podle šéfa Elysejského paláce čelí Evropa krizi bezpečnosti a jednoty, které jsou vyvolány terorismem, občanskými válkami a z nich plynoucím přílivem uprchlíků. "Každá krize znamená vyvolání strachu. Musíme se strachem žít, ale nesmíme se nechat strachem ovládnout," apeloval Hollande na země EU, aby se nesnažily uzavírat před světem a neodmítaly uprchlíky.

Do politického řešení situace v Sýrii by se podle něj měly zapojit a společně o něm s Evropou jednat rovněž Írán či Rusko, které nedávno zahájilo nálety na různé opoziční skupiny v několika syrských regionech. Jinak hrozí tato krize přerůst v totální válku, která bude mít pro Evropu nedozírné následky, varoval Hollande.

"Musíme se pokusit zastavit příliv migrantů," poznamenala Merkelová. Není podle ní možné se v době internetu uzavřít před děním ve světě. Problém v Sýrii by tak i podle Merkelové měl být řešen ve spolupráci všech mezinárodních hráčů.

V některých zemích EU v současnosti existují tlaky na obnovení vnitřních hranic mezi jednotlivými státy unie, což má zabránit volnému pohybu neregistrovaných běženců a migrantů. "Zpochybňování schengenského prostoru navracením hranic by byla tragická chyba. Je třeba řešit vnější hranice posílením ochrany států na okraji EU," prohlásil francouzský prezident.

Evropa by podle něho měla vytvořit jednotky společné ochrany vnějších hranic a společnou pobřežní stráž.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!