Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Pokud strany nesloží vládu do 1. září, Fischer angažmá v bance odloží

Česko

  10:20aktualizováno  16:35
PRAHA - Jan Fischer byl nominován na funkci viceprezidenta Evropské banky pro obnovu a rozvoj. Podle mluvčího vlády Romana Proroka Fischer nabídku přijal. Úřadu by se měl ujmout letos v září.

Premiér Jan Fischer foto:  František Vlček, Lidové noviny

Pokud ovšem politické strany nedokážou po volbách do 1. září složit novou vládu, premiér zůstane v čele úřednického kabinetu.

Nástup do nové pozice v EBRD je domluven na 1. září, dohoda ale počítá i s variantou, že politická scéna nedokáže do té doby složit novou vládu, vysvětlil Fischer. "Pokud by angažmá kabinetu trvalo déle, dostojím povinnostem v této zemi a budu pokračovat v čele vlády," řekl.

"Nabídku EBRD jsem přijal v souladu se svým loňským prohlášením, že svoji budoucnost vidím nikoli v politice, ale v práci pro některou z domácích nebo zahraničních odborných institucí," uvedl Fischer v tiskové zprávě.

Jan Fischer

Podle dnešního prohlášení EBRD nahradí Fischer ve funkci viceprezidenta bývalou slovenskou ministryni financí Brigitu Schmögnerovou, jejíž funkční období končí 31. srpna. Správní rada banky by měla Fischera schválit 6. května. EBRD má prvního viceprezidenta, jímž je Varel Freeman, a další tři viceprezidenty.

Úspěšný a populární premiér
Prezident EBRD Thomas Mirow zdůraznil, že Fischer je "úspěšným a populárním premiérem země, která má dlouhodobé vazby na EBRD". Připomněl také jeho "intenzivní podíl" na evropských záležitostech v rámci summitů Evropské unie.

Podle EBRD bude mít Fischer na starosti formulování a realizaci

S EBRD má zkušenosti i Zdeněk Tůma

Někteří zástupci ČR ve vysokých funkcích v mezinárodních organizacích:
Zdeněk Tůma - výkonný ředitel EBRD (zastupoval ČR, Slovensko, Maďarsko a Chorvatsko; červen 1998 až únor 1999)
Josef Tošovský - předseda Institutu pro finanční stabilitu v Basileji (součást Banky pro mezinárodní platby; od prosince 2001)
Jiří Dienstbier - zvláštní zpravodaj OSN pro lidská práva v bývalé Jugoslávii (březen 1998 až květen 2001)
Ivan Pilip - místopředseda řídícího výboru Evropské investiční banky (EIB; červen 2004 až červenec 2007)

aktivit banky v otázkách životního prostředí a udržitelného rozvoje. Bude koordinovat přípravu strategií pro investice v zemích, kde EBRD působí. Do jeho působnosti bude patřit také oddělení spolupráci s občanskou společností a iniciativy na podporu rovnosti pohlaví. Postupně bude přebírat odpovědnost za oddělení pro jadernou bezpečnost usilující o zlepšení bezpečnosti jaderných elektráren.

EBRD vznikla v roce 1991, aby pomohla bývalým komunistickým zemím v Evropě přejít od centrálně plánovaného na tržní hospodářství. Akcionáři EBRD je 61 zemí. V poslední době se banka mimo jiné podílela na pomoci státům střední a východní Evropy postiženým krizí.

Fischer strávil většinu svého profesního života v Českém statistickém úřadu (ČSÚ). Před tím, než se ODS a ČSSD dohodly na tom, že mu svěří post premiéra úřednické vlády, působil jako ředitel ČSÚ.

Při nástupu do nejvyšší vládní funkce si loni Fischer vymínil, že se bude moct do funkce ředitele českých statistiků vrátit. Později ještě několikrát veřejně zopakoval, že další politické ambice nemá, a naznačil, že by měl zájem o práci v mezinárodní instituci.

Ing. Jan Fischer, CSc. (*1951)

Studium na národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze ukončil absolutoriem oboru statistika a ekonometrie v roce 1974. Po vysoké škole nastoupil do statistického úřadu, kde pracoval do počátku osmdesátých let jako výzkumný pracovník Výzkumného ústavu sociálně ekonomických informací (tehdy součást statistického úřadu). Ve Federálním statistickém úřadě působil v různých funkcích až do roku 1990, kdy se stal místopředsedou tohoto úřadu. Po vzniku samostatné České republiky byl od roku 1993 místopředsedou Českého statistického úřadu.

Od počátku 90. let vedl týmy zpracovávající výsledky parlamentních a komunálních voleb. Na starosti měl i styky se statistickým úřadem Evropské unie Eurostat. Na jaře 2001 pracoval v misi Mezinárodního měnového fondu, která zkoumala možnosti budování statistické služby ve Východním Timoru.

Od září 2000 pracoval jako ředitel oddělení produkce společnosti Taylor Nelson Sofres Factum a od března roku 2002 až do svého jmenování předsedou Českého statistického úřadu byl vedoucím výzkumných pracovišť fakulty informatiky a statistiky Vysoké školy ekonomické v Praze. Předsedou Českého statistického úřadu byl jmenován prezidentem republiky 24. dubna 2003.

Předsedou vlády byl jmenován prezidentem republiky 9. dubna 2009.

Je členem řady prestižních institucí, mimo jiné, České statistické společnosti, Mezinárodního statistického institutu (ISI), Vědecké rady a Správní rady VŠE a Vědecké rady univerzity J.E. Purkyně v Ústí nad Labem.

Jan Fischer je podruhé ženatý a je otcem tří dětí.


Zdroj: Vlada.cz

Anketa

Co by měl Fischer dělat po odchodu z vlády

Vzít místo v Evropské bance pro obnovu a rozvoj 880
Vrátit se na statistický úřad 307
Vstoupit do nějaké politické strany 119
Odejít do soukromého byznysu 134
Kandidovat do Senátu jako nezávislý 104
Kandidovat na prezidenta 363
Je mi to úplně jedno 2291
Autoři: ,