3. května 2010 21:29 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pokus o bombový útok v NY měl mezinárodní pozadí, tvrdí Bílý dům

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Mluvčí Bílého domu Robert Gibbs. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mluvčí Bílého domu Robert Gibbs. | foto: Reuters
NEW YORK Vyšetřování pokusu o bombový útok v New Yorku naznačuje, že akce zřejmě měla mezinárodní pozadí. Podle deníku The Washington Post to uvedl zdroj z Bílého domu. Mluvčí Bílého domu Robert Gibbs zároveň poprvé označil improvizovanou bombu v autě nastraženém v noci na neděli u rušného Times Square za pokus o teroristický čin.

"Řekl bych, že zde byl záměr terorizovat, a řekl bych, že kdokoli to provedl, bude označen za teroristu," řekl dnes novinářům Gibbs. Americká administrativa původně byla opatrná s označením útoku za terorismus. S přibývajícími informacemi ale její prohlášení začínají být ostřejší.

Úřady získávají nové stopy
Podle washingtonského deníku se ukazuje, že neúspěšný útok koordinovalo několik lidí s mezinárodními vazbami. Americké úřady se případem zabývají v rozsáhlém vyšetřování na území několika států a získávají nové stopy, uvedl The Washington Post. Policisté již například našli původního majitele zřejmě ukradeného auta použitého při pokusu o útok. Podle nich muž není podezřelý.

Vůz byl v noci na neděli ponechán poblíž Times Square. Policie v něm objevila výbušné zařízení, které se později ukázalo být nefunkční. V autě byly také propanbutanové bomby a kanystry s benzinem. Jeho vznícení podle policie mohlo způsobit značné škody na životech i majetku. Vozidlo se nacházelo v oblasti, kde se pohybuje hodně turistů a návštěvníků broadwayských muzikálů.

Podle zdrojů deníku The Washington Post případná mezinárodní souvislost pokusu o útok nemusí nutně znamenat, že za ním stojí teroristická síť Al-Káida či jiná teroristická skupina. Souvislost s Al-Káidou v úvodu vyšetřování odmítl starosta města Michael Bloomberg.

Policisté v současnosti mimo jiné zkoumají záběry z bezpečnostních kamer a z kamer turistů, kteří se pohybovali v místě pokusu o útok. Zatím zveřejnila záběry z jedné bezpečnostní kamery, jež asi půl bloku od místa, kde bylo zanecháno podezřelé auto s běžícím motorem a blikajícími parkovacími světly, zachytila bílého čtyřicátníka, jak si sundává černé triko a odchází po chodníku, přičemž se nejméně dvakrát ohlíží. Policie uvedla, že by s ním chtěla mluvit, což nutně neznamená, že by šlo o podezřelého.

V souvislosti s případem se ve Spojených státech objevily různé domněnky.

Podle jedné z nich by akce mohla souviset s výhrůžkami, které muslimové nedávno adresovali tvůrcům kresleného seriálu South Park, když se v jednom z jeho dílů objevil prorok Mohamed v kostýmu medvěda. Nastražené auto se totiž nacházelo nedaleko sídla společnosti Viacom, která seriál vyrábí.

Úřady ale ústy ministryně pro vnitřní bezpečnost Janet Napolitanové "odmítají spekulovat o spekulacích".

ČTK, Lidovky.cz


On-line reportáž

Den po útoku v Londýně
13:42
Britští poslanci, média i veřejnost vzdávají hold policistovi Keithu Palmerovi. Ve středu odpoledne jej smrtelně pobodal útočník, který se přiřítil k britskému parlamentu. Policista je v zemi označován za hrdinu. Osmačtyřicetiletý Palmer byl při své službě před Westminsterským palácem neozbrojen, přesto se snažil zastavit útočníka, který autem nejdříve srazil několik desítek lidí na Westminsterském mostě. Nemohl ale vzdorovat muži ozbrojenému dvěma velkými noži. VÍCE
13:37
Britská královna Alžběta II. po středečním teroristickém útoku v Londýně odložila dnešní slavnostní otevření nového ústředí metropolitní policie Scotland Yardu. V omluvném dopise adresovaném policejními řediteli uvedla, že myslí na oběti i přeživší. Při středečním útoku, při kterém policie pachatele zabila, zahynuli dva chodci a policista, dalších 40 lidí bylo zraněno. "Mé myšlenky, modlitby a nejhlubší sympatie jsou s těmi, kdo byli včerejším hrozivým násilím postiženi," uvedla Alžběta II. v dopise úřadujícímu řediteli metropolitní policie Craigu Mackeymu. "Vím, že hovořím za všechny, když vyjádřím neskonalé díky a obdiv členům Metropolitní policejní služby a všem, kteří pracují s obětavostí, aby pomáhali a chránili ostatní," dodala.
12:54
Stejnojmenný syn prezidenta Spojených států Donalda Trumpa vyvolal na internetu velké pobouření poté, když po středečním teroristickém útoku v britské metropoli kritizoval loňské prohlášení londýnského starosty Sadiqa Khana o tom, že hrozba terorismu se stala nedílnou součástí velkoměst. Média i uživatelé webu spekulují, zda Donald Trump mladší článek vůbec četl a zda si byl při psaní tweetu vědom toho, že Khanova slova jsou stará půl roku. VÍCE


Najdete na Lidovky.cz