Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Policejní prezident Tuhý zamířil na Facebook. Chce být blíže lidem

Česko

  6:00
PRAHA - Česká policie chce následovat současné trendy. Policejní prezident Tomáš Tuhý proto v neděli spustil svou oficiální facebookovou stránku, vůbec jako první šéf v historii orgánu. Na ní chce mimo jiné informovat o činnosti policistů či publikovat vlastní názory. Zanedlouho by měla tuto sociální síť naplno využívat i sama policie. V zahraničí - především během mimořádných událostí – je přitom o běžnou věc.

Policejní prezident Tomáš Tuhý. foto: Martin Veselý, MAFRA

Kauza Tuhý: z okolí šéfa policie informace brutálně neunikly, naznačil Blažek

Facebooková stránka policejního prezidenta Tomáše Tuhého fungovala ve skrytém provozu již několik měsíců. Během nich se policie s tímto novým způsobem komunikace teprve seznamovala. Jak totiž sama přiznává, s provozováním sociálních sítí dosud žádné zkušenosti nemá. Dalším důvodem „zkušebního chodu“ bylo také to, aby po oficiálním zveřejnění, k němuž došlo v neděli, nebyl profil prázdný a obsahoval již nějaké příspěvky.

„Cítím potřebu přizpůsobit se trendům 21. století, ve kterém sociální sítě hrají opravdu významnou roli. Chtěl bych touto cestou informovat o dění v policii, podporovat policisty v nelehkých chvílích a děkovat policistům za dobře odvedenou práci,“ uvedl Tuhý pro Lidovky.cz s tím, že na stránce chce rovněž zveřejňovat vlastní postoje a názory k událostem z domova i ze zahraničí. Očekává, že se takto přiblíží široké veřejnosti, od níž zároveň bude moct dostávat bezprostřední reakce.

Policejní prezident Tomáš Tuhý při předání nových motocyklů
Policejní prezident Tomáš Tuhý.

Od prosince 2016 do začátku dubna zveřejnil Tuhý na své stránce devět převážně děkovných příspěvku, které se týkaly třeba nákupu nových motocyklů, odjezdu českých policistů do Makedonie či akce „Cizinec“ zaměřené proti nelegálnímu zaměstnávání cizinců. V nich policejní prezident mimo jiné ukázal, že mu není cizí ani používání emotikonů.

Pro aktivní komunikaci s občany Tuhý prozatím zvolil pouze Facebook, do budoucna ale nevylučuje, že by mohl komunikovat i prostřednictvím dalších sociálních sítí. Zmiňovanou síť upřednostnil například před Twitterem, který používá pro informování veřejnosti velká část českých politiků.

„Twitter totiž předpokládá pouze strohé vyjádření či reakci na aktuální dění, což by pro požadovaný záměr nemuselo být vždy dostačující,“ komentovala rozhodnutí policejního prezidenta mluvčí Iveta Martínková. Narážela přitom na skutečnost, že tweety, tedy příspěvky na Twitteru, mohou dosahovat délky maximálně 140 znaků.

Sociální sítě jako oficiální zdroj? V zahraničí běžné

Tuhý, který je historicky vůbec prvním českým policejním šéfem, jenž se k takovému kroku odhodlal, nejspíš nezůstane na Facebooku dlouho osamocen. V blízké době by jej totiž měla následovat i samotná policie, která v současnosti pracuje na spuštění oficiálního profilu.

Svůj první facebookový účet, který momentálně běží ve veřejném zkušebním provozu, si založila již koncem prosince, zatím jej ale aktivně nepoužívá. Kromě dvou příspěvků (upozornění na správné podání trestního oznámení a kresby policejní vozidel) se na něm nic neobjevilo.

Česká policie, která v současnosti poskytuje občanům informace pouze na svých internetových stránkách, se tak chce vydat stejným směrem jako policejní sbory v zahraničí, které sociální sítě běžně využívají.

Prostřednictvím svého facebookového profilu přinášela aktuality během nedávného teroristického útoku v Londýně například britská metropolitní policie, vlastní účet provozuje a pravidelně pomocí něj informuje i národní policie ve Francii. Žádný z velitelů těchto orgánů ovšem nemá zřízenou osobní stránku, v tom se Češi odlišují.

Facebook v České republice používají podle dat ze srpna loňského roku více než 4,5 milionu uživatelů, což činí zhruba 60 procent tuzemské internetové populace.