Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Policie chystá obvinění Nečase. Naše kroky jsou předvídatelné, říká žalobce

Česko

  14:12
PRAHA - Šéfce sněmovny Miroslavě Němcové (ODS) už brzy na stole přistane žádost o vydání Petra Nečase k trestnímu stíhání. Vyplývá to z informací zdroje blízkého vyšetřování úplatkářské aféry kolem exposlanců ODS Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksy a šéfky Nečasovy kanceláře Jany Nagyové.

Premiérovi Petru Nečasovi zlomily vaz trafiky pro exposlance ODS foto: Grafika: Šimon/LNLidovky.cz

Vyšetřovatelé v obvinění Nagyové a dalších čtyř lidí tvrdí, že Nečas nejenže o uplácení věděl, ale aktivně v případu vystupoval: úplatek ve formě postů ve státních firmách slíbil a zajistil. Tím si podle obvinění, které zveřejnil deník E15, zajistil prospěch, protože trojice poslanců odešla ze sněmovny a nechala tak projít daňový balíček.

ČTĚTE TAKÉ:

Kromě jiného například Nagyová poslala Nečasovi tuto sms: "Nezapomeň říct Kaldovi (míněn Miroslav Kalousek - pozn. red.) o tom Šnajdrovi…" V rozhovoru z 5. listopadu loňského roku s Romanem Bočkem, bývalým náměstkem ministerstva zemědělství, který měl podle policie měl nabídku postů zprostředkovat, Nečas zase uvedl: " … ty varianty jsou průchodné a že má ještě nějaké nápady ohledně těch možností, které by byly a jsou realizovatelné jak u toho Ivana, tak u toho Petra, trošku problém bude Marek… "

Nečas: Policie se nebojím

"K žádnému úplatku nedošlo. Je to bizarní právní konstrukce, která likviduje politiku v České republice,“ řekl premiér v demisi Petr Nečas (ODS) v souvislosti s kauzou, ve které jsou obviněni tři bývalí poslanci ODS i jeho bývalá "pravá ruka“ Jana Nagyová. „Běžné vyvažování vnitrostranických zájmů, pokus o nalezení kompromisního řešení v rámci vnitrostranické a vnitrokoaliční situace,“ glosoval Nečas.

K dotazu, jak by se postavil k případné žádosti o své vydání, se nechtěl vyjádřit.  "Považuji to za věc, kdy skutečně dochází ke kriminalizaci sice nikomu nevonících politických postupů, ale který by byl v důsledku na zavření celé politické reprezentace,“ uvedl dále premiér v demisi. „Nebojím se,“ dodal při otázce, zda se nebojí toho, že si policie přijde i pro něj.

Jenže zatímco Nagyová, všichni poslanci a Fuksův exnáměstek, nyní člen vedení Českých drah Roman Boček už jsou obviněni a sedí ve vazbě, Nečas je zatím na svobodě. Proč?

"Kdo chce najít odpověď, najde ji, je logická. Kdo zná trestní řád, další zákony a předpisy včetně ústavy, ví, proč takto postupujeme. Myslím, že naše kroky jsou předvídatelné," řekl serveru Lidovky.cz státní zástupce Pavel Komár.

Na svobodě z taktických důvodů

A zdroj blízký vyšetřování rovnou uvedl, že Nečas je na svobodě pouze z taktických důvodů. "Nejdřív obvinili a vzali do vazby ty, kdo nejsou chráněni imunitou, aby se nemohli domlouvat a ovlivňovat svědky. Nyní požádají o Nečasovo vydání," popsal další postup.

A jeden detail, byť ne nevýznamný. Až policisté pošlou žádost o zbavení imunity, budou chtít stíhat už jen řadového poslance Nečase. Kdyby na něj zacílili hned v prvním dějství razie, mířili by na premiéra republiky. "Vyšetřování pokračuje přesně podle plánu státního zástupce," uvedl k případné žádosti o vydání Vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan.

Němcová: Zatím nic nepřišlo

Němcová serveru Lidovky.cz řekla, že o vydání Nečase ještě nikdo nepožádal. "Zatím nic nepřišlo," napsala v úterý po obědě serveru Lidovky.cz. Možnost, že bude obviněn, nechtěl Nečas komentovat. "Žádné uplácení bývalých poslanců se nekonalo," napsal jen serveru Lidovky.cz. Odstupující premiér od vypuknutí kauzy tvrdí, že slibování postů výměnou za nějakou protislužbu třeba při hlasování je běžná politická praxe.

A stejně mluví i jeho spolustraníci, kteří pro jeho vydání ruku nezvednou. "Jestli byla celá policejní akce, která proběhla, jen vyjádřením jiného právního názoru na to, co je a co není korupce, tak my říkáme celou dobu: toto není korupční jednání," myslí si šéf poslanců ODS Marek Benda. 

Trojice poslanců ODS - Petr Tluchoř, Ivan Fuksa a Marek Šnajdr - složila mandáty loni v listopadu kvůli sporům o vládní daňový balíček, jehož přijetí svým odchodem umožnila. Nyní je podezřelá z toho, že tak učinila za slib dalších výhod, a porušila tím zákon.

V případě Šnajdra šlo podle policie o zvolení do funkce předsedy dozorčí rady společnosti Čepro, v případě Fuksy o zvolení do představenstva Českého Aeroholdingu. U Tluchoře byl prý úplatek poskytnut "ve formě zvolení jím požadované osoby - Libora Antoše - členem dozorčí rady společnosti České dráhy".

Obvinění bych si užil, tvrdí Kalousek

Ministr financí Mroslav Kalousek (TOP 09), kterého Nagyová v telefonátech s Nečasem familiérně nazývala "Kaldou", se svého obvinění nebojí. "Naprosto se toho neobávám. Naopak si myslím, že bych si to docela užil," řekl serveru Lidovky.cz Kalousek. "Konstrukce toho trestného činu je tak absurdní, že bych se jí docela rád aktivně účastnil," dodal ministr.

Razie, která vedla k pádu vlády

  • Policie provedla ve čtvrtek rozsáhlou razii. Zasahovala na Úřadu vlády, na pražském magistrátu, v Lesích ČR, ve firmě Kardio Port a provedla přes 30 domovních prohlídek, mimo jiné u šéfky Nečasova kabinetu Jany Nagyové, kmotrů Ivo Rittiga a Romana Janouška či někdejšího žalobce z pražského vrchního státního zastupitelství Libora Grygárka. ČTĚTE ZDE:
  • Policie zatkla 8 lidí: Janu Nagyovou, vedoucího Úřadu vlády Lubomíra Poula (toho jako jediného neobvinila), bývalé poslance ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksu, bývalého náměstka na ministerstvu zemědělství Romana Bočka, bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka, jeho nástupce ve funkci ředitele VZ Milana Kovandu a zpravodajce Jana Pohůnka. Vyšetřovatelům unikl další exposlanec ODS Marek Šnajdr, který se ale sám přihlásil na policii v pátek a byl také zadržen. SOUHRN DNE ČTĚTE ZDE:
  • Policie zabavila množství dokumentů a také až 150 milionů korun (nezveřejnila, v jaké měně) a desítky kilogramů zlata.
Policisté odvážejí obžalovanou Janu Nagyovou z oddělení na Masné ulici v Ostravě k Okresnímu soudu v Ostravě Porubě
  • Policie viní Janu Nagyovou, že zneužila tajnou službu ke sledování tří osob včetně Nečasovy ženy Radky, s niž se premiér rozvádí. Ze zneužití pravomoci veřejného činitele viní vedle ní i Páleníka, Kovandu a Pohůnka, kteří sledování posvětili. ČTĚTE ZDE:
    Nagyovou obvinila policie i z korupce. Měla organizovat uplácení Tluchoře, Fuksy a Šnajdra, prostředníkem měl být Boček. ČTĚTE ZDE:
    Naopak Rittiga, Janouška, bývalého šéfa odboru městského investora Jiřího Tomana či vlivného člena ODS Tomáše Hrdličku, o nichž se mluví v usnesení o trestním stíhání Nagyové, policie nezadržela, nevyslechla, ani neobvinila. Rittig, Janoušek a Hrdlička byli v době razie v zahraničí. SOUHRN DNE ZDE:
  • Soud poslal do vazby sedm obviněných: Nagyovou, Tluchoře, Fuksu, Šnajdra, Bočka, Páleníka a Pohůnka. Kovanda se doznal a soud ho ponechal na svobodě. SOUHRN DNE ZDE:
  • V neděli večer ohlašuje premiér Petr Nečas demisi. Končí s ním celá vláda. VÍCE ZDE:
Autor: