Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Penc se zajímal o činnost policie v kauze Placák. Ta ho chtěla předvést

Česko

  19:30aktualizováno  7. února 9:46
PRAHA - Aktivista Stanislav Penc si stěžuje na postup policie. Vyšetřovatelé z Úřadu dokumentování a vyšetřování komunismu se ho prý zbytečně snažili předvolat po tom, co se opakovaně zajímal o jejich činnost. Když odmítl, přijeli si pro něj až domů. Výslech se měl týkat případu disidenta Petra Placáka.

Stanislav Penc u Úřadu pro ochranu osobních údajů. foto: ČTK

Když v roce 2010 Penc vypovídal kvůli zmlácení Placáka příslušníky StB z roku 1989 na Úřadu dokumentování a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV), předal policistům 20 spisových značek vyšetřovacích spisů vojenských prokuratur. "Dal jsem jim podnět, aby staré případy prošetřili. Je tam totiž celá řada výpovědí a věcí týkajících se estébáků z Placákovy kauzy," řekl serveru Lidovky.cz.

Když se ale nic nedělo, začal se aktivista zajímat o to, jak policisté se spisovými značkami naložili. "Oni odepsali, že jde o případy zahájené po revoluci a ÚDV se tím proto nemůže zabývat," diví se dodnes Penc.

Petr Placák

Podruhé se o vývoj v případech zajímal na začátku roku. Místo odpovědi dostal výzvu, aby se dostavil k výslechu. "Ale věc je přece pravomocně odsouzená, tak jsem jim zavolal, jestli se nezbláznili. O den později mi přišlo předvolání na výslech, který měl být ve čtvrtek. Prý jsem měl objasnit, jaké osoby byly stíhány pod spisovými značkami, což logicky nemohu vědět. To jsem chtěl zjistit já od nich," popisuje Penc absurdní situaci.

Nakonec se rozhodl, že na výslech nepůjde, protože kriminalistům nemá co sdělit. Jenže policie si pro něj přijela. "Měl se konat ve čtvrtek ve 14 hodin, ve 14:10 k nám domů 110 kilometrů od Prahy přijela policie z Kopidlna na základě podnětu z ÚDV, aby mě zajistili a předvedli," upozorňuje Penc. V tu dobu ale nebyl doma, zprávu mu telefonovala manželka.

Policie prý na aktivistu tlačí kvůli tomu, že se zajímá o činnost ÚDV. "Z mého pohledu je to proto, že jim volám a 'prudím' je tím, že se ptám, co dělají. Proto se rozhodli, že mě taky 'zaprudí'," myslí si.

Soud potrestal tři estébáky, kteří v červnu 1989 do křivoklátských lesů odvezli disidenta Petra Placáka, kde ho následně zbili

Proti policejnímu postupu se hodlá bránit. "Dozorujícímu státnímu zástupci v Placákově případu vše sdělím. Podám stížnost na Generální inspekci bezpečnostních sborů kvůli nečinnosti, ale i kvůli mému předvedení. Také požádám ÚDV, co za 15 let činnosti udělalo. Oni téměř vše odložili. A když se někdo ptá, tak jsou schopni ho šikanovat, možná mu dají pokutu a možná ho zavřou," zlobí se.

Rozsudek v kauze Placáka padl v roce 2012. Tři estébáky odsoudil Obvodní soud pro Prahu 7 za to, že disidenta v červnu 1989 odvezli do lesů na Křivoklátsku, kde ho zbili. Antonín Prchal dostal od Obvodního soudu pro Prahu 7 1,5 roku a Ladislav Irovský rok nepodmíněně, Petr Vrbický vyvázl s dvěma roky podmíněně. Proti rozsudku všichni podali stížnost.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!