Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Policie nyní novou vlnu uprchlíků nečeká. V Břeclavi jim chystají stany

Afghánistán

  17:01
BŘECLAV - Cizinecká policie nepředpokládá, že by do středečního rána dorazila do České republiky další vlna běženců. V noci na úterý jich v Břeclavi ve vlacích z Rakouska a Maďarska zajistila 214. Většinou šlo o Syřany. Drtivá většina z těchto uprchlíků neměla cestovní doklady.

Je to více než za celý minulý týden dohromady. foto: ČTK

V Sýrii je válka, kvůli čemuž nemohou být její občané z České republiky vyhoštěni, řekla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Žádnou větší skupinu v úterý policie v České republice už nezadržela, šlo jen o několik lidí.

Záložní stany pro uprchlíky:

  • V areálu věznice v Břeclavi-Poštorné v úterý v podvečer začne výstavba stanového detenčního zařízení.
  • Poslouží zatím jen jako záloha pro případ mimořádné uprchlické vlny.
  • Výstavbu už předznamenaly přípravné terénní práce. Prozatímní stanové zařízení postaví profesionální hasiči s vybranými jednotkami dobrovolných hasičů z Jihomoravského kraje.
  • "Logistiku zásobování zajistí na základě žádosti hasičů na můj příkaz Panel nestátních neziskových organizací, který funguje v rámci Integrovaného záchranného systému Jihomoravského kraje v případě mimořádných událostí a zásahů jednotek IZS," uvedl hejtman Michal Hašek.
  • Zařízení v Poštorné je samostatně stojící oplocený areál. "Objekt bude policií pečlivě střežen, aby nedocházelo k žádnému kontaktu uprchlíků s občany. Vzniklá situace nás nijak netěší, ale chápeme, že ji ministerstvo vnitra musí nějak řešit," uvedl ráno starosta.
  • Poštorná by podle něj měla sloužit k nezbytně nutnému pobytu běženců po dobu, než budou vyslechnuti cizineckou policií a než bude ověřena jejich totožnost.

Po zadržení byli lidé z nočního vlaku ubytováni v tělocvičnách v Břeclavi a v nedalekém Hodoníně. Po prvotních rozhovorech je policie převezla do zařízení pro zajištěné cizince v České republice. „Na jižní Moravě již žádný z nich není,“ uvedla v úterý odpoledne mluvčí. Od noční akce policie na jižní Moravě další běžence nezajistila.

Ministr vnitra Milan Chovanec předpokládá, že migrační vlna, která se projevila i příjezdem dvou stovek migrantů do Břeclavi, bude teprve kulminovat. Pokud by počet běženců stoupl na tisíce, požádal by o pomoc armádu a vězeňskou službu. Do Srbska však v úterý odletěl v delegaci premiéra Bohuslava Sobotky i s nabídkou české pomoci při zvládání přílivu migrantů, mířících přes Balkán do střední a západní Evropy.

Dva dny na rozhodnutí o dalším postupu

Při osobních kontrolách se občas u běženců najdou cestovní doklady. Většina z nich je z Blízkého východu či severní Afriky, tedy z oblastí, zmítaných válkou či násilnostmi. Cizinecká policie má po zajištění běženců 48 hodin na to, aby rozhodla o dalším postupu. Syřany vyhostit nelze. Mohou v Česku například požádat o azyl. „Možností je více,“ uvedla Rendlová.

V Břeclavi chytili přes 200 uprchlíků. Změní se věznice na místo pro azylanty?

U běženců z ostatních zemí může být rozhodnuto o jejich vyhoštění, nebo mohou být předáni policii ze sousedních států, z nichž přicestovali. V zadržené skupině bylo 115 mužů, 38 žen a 61 dětí. Celkem 196 lidí je ze Sýrie, sedm z Pákistánu, pět z Afghánistánu, čtyři z Bangladéše a dva z Iráku.

Rendlová uvedla, že cizinecká policie nezaznamenala případy obchodování se syrskými cestovními doklady. Ředitel agentury Evropské unie pro správu vnějších hranic (Frontex) Fabrice Leggeri v úterý řekl, že na uprchlických trasách směřujících do západní Evropy se rozmáhá obchodování s falešnými syrskými pasy. Pomocí syrského pasu chtějí migranti údajně získat lepší postavení v rámci azylového řízení v evropských zemích.

Hamáček: Musíme bojovat s terorismem, ne s islámem

  • Podle předsedy Sněmovny Jana Hamáčka je nutné účinně bojovat proti narůstajícímu terorismu, nikoli však proti islámu jako takovému.
  • Hamáček to řekl v projevu na světové konferenci předsedů parlamentů v New Yorku, kterou pořádá Meziparlamentní unie.
  • Hamáček mimo jiné řekl, že terorismu lze účinně čelit jedině neopakováním omylů z minulosti.
  • Islamofobie je podle něj odpudivá a nebezpečná stejně jako rasismus a antisemitismus a měla by být potlačována všemi zákonnými nástroji.
  • Na závěr konference by měla být přijata deklarace, která má přes 30 bodů a Hamáček ji ve svém vystoupení rovněž podpořil.
  • Deklarace se kromě terorismu obsáhleji zabývá také migrací, konkrétně začleňováním migrantů a pomocí zemím, odkud přicházejí.
  • V pořadí čtvrtá světová konference předsedů parlamentů se tentokrát zaměřuje na roli parlamentů v současných demokratických systémech a na jejich spoluodpovědnost za vládní politiku nebo za řešení vojenských konfliktů.
  • Za Česko se konference vedle Hamáčka účastní i místopředseda Senátu Přemysl Sobotka.
Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...