Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Policie v pátek nenašla Sisáka a další osobu. Zjišťuje, zda neutekli

Česko

  11:19aktualizováno  12:42
PRAHA - Policie kvůli pátečnímu zásahu v ústecké Spolchemii a na dalších místech obvinila 14 lidí, pro čtyři z nich chce státní zástupce Adam Borgula vazbu. Dvě osoby nicméně nezastihla, podle informací LN a serveru Lidovky.cz jde o podnikatele Petra Sisáka, ČT uvedla, že uniká i advokát Ivo Hala. Může na ně být vydán eurozatykač.

Jak padla skupina Via Chem Group. foto: Zdeněk Růžička, Lidové noviny

Podle informací LN a Lidovek.cz se nyní snaží zjistit, zda Sisák, podnikatel spojovaný se společností Via Chem, v jehož neprůhledných obchodech se mají točit miliardy korun, neuprchl do zahraničí.

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová Otázkách Václava Moravce uvedla, že kromě Sisáka uniká ještě jeden člověk. „Dvě osoby na základě příkazů k zadržení zadrženy nebyly. Jsou nekontaktní, nedá se jim doručit zásilka,“ řekla. Na dvojici podle ní může být vydán eurozatykač. Podle ČT vedle Sisáka detektivové nezastihli také známého insolvenčního správce Iva Halu.

Státní zástupce podle Bradáčové podal návrh na vydání příkazu k zadržení, z vyjádření vrchní státní zástupkyně vyplývá, že pro ně její podřízený Borgula chce vazbu. „Už jen příkaz k zadržení ukazuje, že pro ni spatřuje důvody,“ komentovala Bradáčová.

Protikorupční policie krouží kolem Sisáka. Po zásahu ve Spolchemii zadržela dva lidi

Měli manipulovat insolvencemi

Zastupitelství v neděli dopoledne zveřejnilo informace k policejní akci. „Měli nezákonně manipulovat insolvenční řízení, přičemž tato manipulace měla spočívat zejména v dispozicích s majetkem dlužníka, v jejichž důsledku došlo ke zvýhodňování a poškozování konkrétních věřitelů,“ popsal státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze Adam Borgula.

Skupina podle něj také tlačila na samosoudce insolvenčního soudu, aby porušil své zákonné povinnosti a zinscenovala úpadek a následné insolvenční řízení, aby tak vylákala peníze. O jaké sumy je jedná, Borgula neupřesnil. Detektivové zasahovali i v budově Krajského soudu v Českých Budějovicích a několika advokátních kancelářích.

Čeho přesně se policejní zátah týká? Dle všech indicií fungování tak zvané insolvenční mafie a to konkrétně v případu chemického koncernu Via Chem Group, který Sisák podle řady zdrojů skrytě ovládá.

Jak padla skupina Via Chem Group.

Samotný Via Chem Group, který je oficiálně vlastněný schránkovou společností Euro Capital Alliance z Britských Panenských ostrovů, se dotkl hned několika finančních kauz. Mimo jiné jeho dluhopisy figurovaly v aféře Key Investments. Dnes již zkrachovalá stejnojmenná brokerská firma spravovala portfolia několika radnic (Prahy 6, 10 či 13). Za stovky milionů jim nakoupila dluhopisy spřízněných firem, mimo jiné také Via Chemu. Později se ale ukázaly jako bezcenné.

Podvody i úplatky

Sisákův Via Chem, prostřednictvím kterého v minulosti ovládal většinu ústecké Setuzy a dvě třetiny chemičky Spolchemie, totiž v březnu 2014 skončil v insolvenci. Její podivný průběh u Krajského soudu v Českých Budějovicích vyvolal řadu pochybností o postupu soudu. To vysvětluje, proč si vyšetřovatelé došli pro dokumenty i na soud v jihočeské metropoli. Via Chem také před soudem zastupovala právě advokátní kancelář Iva Haly.

Policie skupinu viní ze zvýhodnění věřitele, zasahování do nezávislosti soudu, podvodu, legalizace výnosů z trestné činnosti, podplácení, přijetí úplatku či účast na organizované zločinecké skupině.

„Právní kvalifikace není u všech obviněných osob identická. Někteří obvinění se skutku, pro nějž jsou stíháni, dopustili jako pachatelé, resp. spolupachatelé a někteří jako účastníci. U čtyřech osob podal státní zástupce soudu návrh na jejich vzetí do vazby,“ popsal Borgula. Soud návrhu vyhověl a vzal do vazby čtyři obviněné. Obává se ovlivnění svědků i pokračování trestné činnosti.

Spolek pro chemickou a hutní výrobu v Ústí nad Labem.

Sisákovy kauzy

Výčet kauz spojených s Petrem Sisákem je mnohem delší. Jeho jméno se poprvé na veřejnosti objevilo už v devadesátých letech v souvislosti s vytunelovanými litoměřickými fondy. V kauze byl dokonce Sisák postaven před soud a odsouzen. Soudce mu ale neudělil žádný trest.

Vystupoval také v kauze První slezské banky, kde byl opět odsouzen, tentokrát pouze s podmínečným trestem. Sisáka najdeme i ve známém případě CS Fondů, z nichž zmizela miliarda korun, ve zkrachovalé Zbrojovce Brno či v takzvaných Nemetheových pohledávkách. A dalo by se klidně pokračovat dál.

Sisák má v českém byznyse pověst nenáviděné osoby, která jen málokdy dodrží slovo. Na druhé straně existují vyvolení podnikatelé, kteří s ním dokáží vyjít. V nejbližším okolí Petra Sisáka potom najdeme skupinu několika thaiboxerů. Ti čas od času vlastní společnosti, kolem kterých se Sisák pohybuje, nebo drží neobvykle velké množství dluhopisů.