Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Policie přichází o talenty kvůli tetování. Odbory to chtějí změnit

Česko

  6:00
PRAHA - Pro práci u policie měl všechny požadované parametry. Až na jeden: získat zaměstnání mu zabránila potetovaná šíje. Tetování na viditelném místě je u českých strážců pořádku zakázané. To by se ale mohlo změnit.

Policista foto: MAFRA - Tomáš Frait

„Chceme o tom začít jednat. Zastáváme názor, že v dnešní době, kdy se v rámci náboru odmítají tetovaní zájemci, může policie přicházet o kvalitní lidi. Tetování je v současnosti tak rozšířená a samozřejmá záležitost, že by nemělo být na překážku,“ míní ředitel Unie bezpečnostních složek Zdeněk Drexler.

Odbory proto podpořily průzkum, který zkoumal, jak by tetované strážníky přijala veřejnost. A také co si o případném uvolnění pravidel myslí sami policisté. Výsledky jsou jednoznačné: tetování u uniformovaného příslušníka bezpečnostních složek by podpořilo nebo by nevadilo téměř 95 procentům z více než 3800 dotázaných. U členů sboru pracujících v civilu by tetování tolerovalo 90 procent respondentů.

Zákaz viditelného tetování je deset let uveden v závazném pokynu policejního prezidenta. To je i důvod, proč chtějí odbory jednat přímo s policejním prezidentem Tomášem Tuhým. „Chtěli bychom s ním na toto téma hovořit nejpozději do konce roku,“ upřesnil Drexler. Upozornil, že tetování by i tak muselo mít jasná pravidla. Nesmělo by například zobrazovat rasistické, neonacistické či anarchistické symboly.

Tetování musí pryč. Policisté mají hlásit, když objeví potetovaného kolegu

Zatím jsou zapovězenou zónou například nohy po kolena, obličej, ramena, krk nebo paže. Pokud se nadřízení dozvědí, že příslušník má tetování na těchto „viditelných“ místech, dotyční by si je měli nechat odstranit.

Policejní pravidla si všímají i dalších ozdob. „Při výkonu služby nesmí policista nosit šperky ani doplňky, které by svým vzhledem, umístěním nebo velikostí mohly snižovat jeho vážnost nebo důstojnost,“ popsala policejní mluvčí Ivana Nguyenová. S tím souhlasí i Drexler: „Peercing u služby vadí a při zákroku může být snadno stržen,“ dodává.

Tetování už není stigma

Veřejnost bere tetování postupně na milost. Jak uvádí kniha Dějiny tetování od Martina Rychlíka (autor je redaktorem LN - pozn. red.): „Tetování patřilo v ČSR k nízkému stavu, zajímali se o něj z pochopitelných důvodů i kriminalisté. V učebnici Kriminální psychologie (1930) Josef Šejnoha uvádí, že zločinec ‚stejně jako cikáni miluje silné zlaté kruhy, řetězy, náramky, ale napodobuje nižší úrovně i tetováním...’”

Vězni a kérky, to patří k sobě (Francie, 20. století).

Někteří starší lidé tak doposud mohou vnímat tetování jako jisté stigma. To potvrzuje i psycholog Jan Kulhánek. „Pro starší generaci není tetování ještě samozřejmé: vždyť se říkalo, že tetovaní jsou námořníci a trestanci. Tetovaní policisté by pro ně mohli působit spíše jako ti, které ti strážci zákona chytají,“ upozorňuje Kulhánek.

U mladých by ale tetování u policisty mohlo otevírat dveře. „Dokonce si dovedu představit, že pro mladé lidi to bude sympatické a bude to na ně působit lidsky a uvolněně,“ míní psycholog.

Anketa

Vadil by vám potetovaný policista?

Ano 2677
Ne 2229
Nedovedu posoudit 107

Větší tolerance k tetování se ukazuje i u Kulhánkovy psychologické praxe. „Konfliktů kvůli tetování je méně, než v minulosti. Dokonce rodiče i darují tetování k narozeninám. Hodně rozhoduje vzdělání, místo, odkud ti lidé přicházejí,“podělil se o zkušenost.

Tetování i vousy

V některých zemí se tetování začalo více tolerovat i mezi policisty a vojáky. Například loni povolily francouzské úřady strážcům zákona mít vousy a tetování. Podmínkou však je, že porost nesmí být neupravený a tetování by nemělo provokovat.

Stejně tak došlo k uvolnění i u amerického vojenského námořnictva, které tetování na určitých viditelných místech postihovalo. Nyní mohou mít příslušníci americké armády potetované ruce, nohy a velkou část svého těla.

Autor: