Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Policie promluvila. Brněnský gang vydíral už od roku 1998

Česko

  12:18aktualizováno  14:15
OSTRAVA - Policie po čtyřech dnech promluvila o případu organizované zločinecké skupiny z Brněnska napojené na policii. Trestná činnost procházela šestici zadržených mužů celých dvanáct let. Policie v současnosti prověřuje sedmnáct případů, vyšetřování je ale na počátku a případů a možná i obvinění bude zřejmě přibývat.

Stranou vyšetřování policistů zůstane brněnská policie i justice. Na snímku bývalý zaměstnanec policie a nynější vedoucí pracovník na finančním úřadu Eduard Slanina. foto: ČTK

Skupina si v letech 1998 až 2010 vytipovala osoby z řad podnikatelů a následně je přes vliv na hospodářské kriminálce vydírala, zpravidla dvěma způsoby. Za peníze jim muži nabízeli možnost ovlivnění trestních řízení, informace z policejních spisů. Součástí gangu byli totiž i policejní vyšetřovatelé, kteří měli tyto případy na starosti. Druhý nátlakový nástroj pak spočíval ve vyhrožování, že pokud nezaplatí, vytvoří uměle důkazy k tomu, aby je mohli obvinit z trestné činnosti.

"Zastrašovali osoby a hrozili jim i fyzickou likvidací," dodal ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta.

Vydírání gangu procházelo dlouhé roky díky spolupráci s osobami na významných postech. "Do této trestné činnosti byli zataženi vysocí policejní úředníci, kteří měli na starosti kontrolní činnost. Proto se jim dařilo činnost krýt," vysvětlil Petr Šereda z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.

Selhali jednotlivci

Podle policejního prezidenta Petra Lessyho ale případ neznamená selhání policie jako celku. "Jednalo se o osobní selhání několika policistů, nedomnívám se, že by selhal kontrolní mechanismus policie," uvedl Lessy.

ČTĚTE VÍCE KE KAUZE:

Selhala ale podle něj inspekce, jejíž člen v tomto případě kryl trestnou činnost dalších policistů. "Zajišťoval založení případných podnětů a informoval je o těchto podnětech," popsal jeho úkol šéf ÚOOZ.

Policie nyní žádá veřejnost, aby se na ni obrátila, pokud lidé mohou poskytnout jakákoliv svědectví. "Tato chobotnice musela metastázovat mnohem víc a určitě se to nezastavilo u těchto osob (šestice zadržených, pozn. red.). Chci občany České republiky vyzvat, aby se na nás naprosto bez problémů a s důvěrou obratili. V žádném případě nechceme nic zametat pod koberec a nebojíme se vstoupit do jakychkoliv pater," obrátil se k občanům ředitel ÚOOZ Šlachta.

Lidé se mohou obrátit na operační středisko inspekce na čísle 974839734.

'Setvákovci' ve vazbě

Šestici podezřelých zadržela policie v úterý na Brněnsku. Ve čtvrtek je soud poslal do vazby kvůli tomu, že by mohli ovlivňovat vyšetřování nebo uprchnout. Kvůli jejich propojení na brněnské policejní složky na ně neuvalil vazbu "domácí" soud v Brně, ale soud v Ostravě.

Muži jsou obviněni z vydírání, přijetí úplatku, účasti na organizované zločinecké skupině a ze zneužití pravomoci úřední osoby. Obviněným hrozí tresty v rozmezí od pěti do 12 let.

PODÍVEJTE SE NA JEDNOTLIVÉ ČLENY GANGU:

Podnikatelům měl gang vyhrožovat zveličenými nebo smyšlenými trestnými činy. Na snímku je jeden z obžalovaných, zástupce vedoucího územního odboru policie Brno - venkov Rudolf Setvák.
                    (pro zobrazení fotogalerie klikněte na snímek)

Mezi zadrženými je jeden vysoce postavený brněnský policista - zástupce vedoucího územního odboru policie Brno-venkov Rudolf Setvák, podle kterého se skupině v podsvětí říká setvákovci. Další tři zadržení Eduard Slanina, Petr Křipský a Miloš Almásy dříve u policie pracovali. Zbylí dva Eduard Polák a Zdeněk Olah k policii nepatřili.

O setvákovcích detektivové hovoří jako o druhém Berdychově gangu, který si před lety loupežemi přišel na desítky milionů korun díky napojení na elitní policisty. Setvákovci byli podle policie o něco organizovanější a sami spolu se dvěma dalšími "civislisty" podnikatele vydírali.

ODHALENÍ GANGU

Policisté z ÚOOZ se na stopu údajného policejního gangu dostali poprvé před dvěma lety v souvislosti s případem podnikatele ze Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku Josefa Musila, který byl později pravomocně odsouzen za přípravu vraždy dvou obchodních partnerů, takzvaných bílých koní.

Kriminalisté pojali podezření, že existuje zločinné spolčení mezi Eduardem Polákem, který podle žalobců slíbil vraždy provést, jeho právním zástupcem a dalšími lidmi. Polák byl u soudu osvobozen, nyní je však mezi obviněnými.

Podle televize Nova přispělo k dopadení gangu i vyšetřování smrti expolicisty Michala Tofla z hospodářské kriminálky, který byl loni zastřelen samopalem v Brně-Žebětíně. Policie tehdy údajně zabavila deníky zavražděného, které obsahovaly jména lidí z podezřelé skupiny. Ředitel ÚOOZ Robert Šlachta v pátek uvedl, že tento policista byl součástí organizované skupiny.

Po odchodu od policie spolupracoval zavražděný Tofl s Ilonou Strmiskovou, která v kauze vystupuje jako svědkyně. Před časem dostala 40 měsíců vězení za to, že jako konkurzní správkyně Zbrojovky Brno prodávala zbraně pod cenou. Je však už na svobodě.

Do kauzy vtažen i politik

Během vyšetřování případu padlo podle České televize i jméno jihomoravského politika a bývalého náměstka hejtmana Milana Venclíka (ODS). Zřejmě mohl být gangem vydírán. Před sedmi lety ho podnikatel Ladislav Gaži obvinil z podvodu při prodeji nemovitosti, policie ale podvod neprokázala. Venclík by tak v kauze mohl vypovídat jako svědek.

'Setvákovce' poslal soud do vazby. V kauze padlo i jméno politika Venclíka

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!