Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Policie propustila bývalého šéfa Čepro Kadlece

Česko

  19:00
PRAHA - Policie propustila exšéfa Národního bezpečnostního úřadu a státní firmy Čepro Tomáše Kadlece. Ten je spolu s dalšími lidmi obviněn z podvodu, kterého se měl dopustit tím, že jako ředitel Čepro uzavřel nevýhodnou zakázku se společností Loricus.

Úplatek. foto: Reprofoto

Kadlec je nadále obviněn z přípravy podvodu a zločinného spolčení. Stejnému obvinění čelí také jeho bývalý náměstek Alexander Houška, dva jednatelé soukromé
společnosti Loricus a podnikatel Radovan Krejčíř, který od loňského útěku při policejní prohlídce v jeho domě žije na Seychelských ostrovech. Čtyři obviněné včetně Kadlece policie v pondělí zatkla a vyslýchala.

Zatímco Kadlece už policisté pustili na svobodu, u dalších tří mužů pokračují výslechy. Proti Krejčířovi je řízení vedeno jako proti uprchlému. Obvinění se podle policie pokusili připravit Čepro o čtyři miliardy korun.

Podle mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Blanky Kosinové celá skupina roce 2003 a 2004 uzavřela úmyslně nevýhodné smlouvy mezi Čeprem a společností Loricus na odběr pohonných látek. Čepro se ve smlouvě zavázalo, že pokud neodebere slíbené množství látek, bude muset vyplatit smluvní pokutu - pět milionů dolarů (v přepočtu 110 milionů korun) za každý měsíc, kdy mělo Čepro benzin a naftu odebírat.

Penále šité na míru
"Neplnění smlouvy obvinění přímo předpokládali, neboť hlavní organizátor žijící mimo republiku určil takový objem pohonných látek, aby byl systém Čepra zahlcen a firma nemohla slíbené množství odebírat. Následně by státní firma musela platit penále," řekla ČTK Kosinová.

Uvedla, že informace vedoucí k pondělnímu zadržení a obvinění získal ÚOOZ v rámci vyšetřování případu Pokr. Ten se týká vraždy podnikatele Františka Mrázka. Mrázka, který byl součástí vlivné podnikatelské skupiny ovládající například Setuzu, zavraždil neznámý pachatel v lednu na parkovišti před sídlem jeho firem v Praze 4.

Pachatele zatím policie nemá.  Akci Pokr zařadil šéf ÚOOZ Jan Kubice ve své zprávě pro branný a bezpečnostní výbor Poslanecké sněmovny mezi tři nejzávažnější případy, které ÚOOZ letos vyšetřuje.

Případ Antropoid a Loreta
Dalšími jsou Antropoid  a Loreta. Andropoid se týká objasňování vražd v uskojazyčné zločinecké struktuře zvané Solncevskaja, korupce ve státní správě v souvislosti s takzvanými biopalivy, dalšími veřejnými zakázkami a událostmi kolem Pozemkového fondu ČR a Lesů ČR.    

Loreta se zabývá objasňováním pokusu o podvod na společnost Čepro s.p. v souvislosti s obchody s ropnými produkty. V této souvislosti zmiňuje zpráva i Kadlece a jednatele společnosti Loricus Pavla Heluse a Pavla Beneše.

"Společným znakem těchto kauz je naprosto zřejmé a nyní již částečně trestně stíhané propojení organizovaného zločinu a vysokých úředníků státní správy ČR," uvedl Kubice ve veřejné části zprávy. 

Firma Loricus se podle obchodního rejstříku zabývá mimo jiné nákupem, prodejem a skladováním paliv a maziv. Před časem sídlila v Durychově ulici v Praze 4. Na stejné adrese sídlí firmy zavražděného Mrázka.

Podle informací ČTK policie kvůli chystanému podvodu s pohonnými hmotami už v květnu zadržela a vzápětí propustila právě Heluse a Beneše. Jméno Kadlecova náměstka Houšky se dostalo na veřejnost, když bývalý ředitel Čepra řekl, že Houška mu půjčil dva miliony korun.

Vysvětloval tak, kde vzal peníze na nákup nemovitosti. Podle médií ale peníze pocházely od lidí kolem Krejčíře. Houška však půjčení peněz popřel.

Autoři: ,