Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Policie ví, kolik zabavila. Horší je identifikace majitele schránek, říká expert

Česko

  6:00
PRAHA - Proč policie dosud neodtajnila majitele 150 milionů korun a desítek kilogramů zlata zabavených při policejní razii? S identifikací majitele bezpečnostních schránek, z nichž detektivové peníze vybrali, totiž mohou být potíže. "U schránek nenajdete ani bezpečnostní kamery," říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz bývalý policejní expert na praní špinavých peněz Kamil Kouba.

Co si policie z kanceláře lobbisty Rittiga odnáší? Podle jeho obhájkyně počítače foto: MAFRA: Petr Topič

Lidovky.cz: Jakým způsobem může policie dokázat, že peníze patří někomu jinému, než na koho je vedený trezor v bance?
Hlavní roli by zřejmě měly sehrát odposlechy, popřípadě sledování dotčených osob. Například pokud se skutečný vlastník peněz domlouval s nastrčeným, kdy si pro peníze přijde a podobně. Dalším vodítkem by pak bylo, pokud by vlastník trezoru nedokázal původ zabavených peněz vysvětlit. A samozřejmě bude policie kontrolovat také evidenci banky, kdo ke schránce přistupoval.

Lidovky.cz: Není zvláštní, že nebyl nikdo v souvislosti s penězi a zlatem obviněn?
Ano, je to velmi zvláštní. Nicméně to může být také taktika.

Komu patří zabavená hotovost a zlato?

Lidovky.cz: Jak je možné, že policie dosud nemá přesné číslo, kolik peněz a zlata zabavila?
Ona to určitě ví, spíš to z taktických důvodů nechce prozradit. Po každé domovní prohlídce se dělá evidence zabaveného majetku. Nelze naházet peníze do pytlů a počítat je ex post. V ideálním případě se zapisují také identifikační čísla bankovek. Se zlatem je to trochu složitější. Většinou se do zápisu uvádí "kov žluté barvy". Že jde o zlato, potvrdí až znalec.

Lidovky.cz: Ale Robert Šlachta, šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, na tiskové konferenci jen pár hodin po zásahu prohlásil, že jde o "desítky kilogramů zlata"...
Trochu mě tím překvapil. Dovedu si představit, že to do médií zní daleko lépe, než žlutý kov. Dovedu si představit, že v případě, že policie počítala s podobným nálezem, měla znalce s sebou na místě. Představte si, že někomu zabavíte ingoty, které prohlásíte za zlato. Ukáže se, že to zlato není. Ale on po vás pak může vymáhat zlato.

Lidovky.cz: O co tedy policii může jít?
Je to čistě moje spekulace, ale dovedu si představit, že 150 milionů někomu bude bolestivě chybět. Možná policie spoléhá, že někdo do zápisu uvede, že chce ty peníze zpět.

KDO JE KAMIL KOUBA?

Pracoval téměř 16 let u policejní Služby kriminální policie a vyšetřování. Deset let se specializoval na praní špinavých peněz, další 4 roky vedl specializovaná oddělení v Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality. Policii opustil v hodnosti podplukovníka. 

Lidovky.cz: A banky neprověřují původ peněz?
Ne. Pokud jde o bezpečnostní schránku, můžete si do ní dát skutečně, co chcete. Dokonce u schránek nenajdete ani bezpečnostní kamery. Banka jen prověřuje identitu osob, které mají k trezoru přístup, nic víc.

Lidovky.cz: Co se s hotovostí a zlatem děje teď?
Hotovost je v této chvíli zřejmě již převedena na účet státního zastupitelství. Je však pouze zajištěna a kdykoli může být vrácena. Zlato, pokud není analyzováno, je zřejmě složeno někde na policii.

Lidovky.cz: Jak se díváte na razii jako dlouholetý policista a expert na praní špinavých peněz?
Držím jim palce. Ale překvapilo mě, že to ÚOOZ (Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, pozn. red.) pojal jako čistě svou akci. Přitom zkušenosti ÚOKFK (Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality, pozn. red.) jsou v tomto směru, co se týká zadržení hotovosti a podobných věcí, mnohonásobně vyšší. Takže nevím, proč spolu nespolupracují.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...