Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Policie zadržela další podezřelé, pak je pustila

Svět

  13:51aktualizováno  14:45
OSLO - Norská policie v Oslu provedla zátah v souvislosti s pátečními krvavými útoky, jimž podle nové bilance dosud podlehlo 93 lidí. Několik zatčených ale zakrátko zase propustila na svobodu.

Studenti, kteří přežili střelbu na ostrově, pláčí při uctění památky svých přátel. foto: Reuters

Pachatel Anders Behring Breivik je ve vazbě. Přiznal se jak k pumovému útoku na vládní budovy, tak ke střelbě na ostrově Utöya, ale nepovažuje to za kriminální čin. Při útocích bylo zraněno téměř 100 dalších osob a několik lidí je stále nezvěstných.

ČTĚTE TAKÉ:

Policie včetně protiteroristické jednotky Delta dopoledne zahájila operaci ve čtvrti Slettelökka na východě metropole a zatkla při ní podle serveru listu Verdens Gang několik lidí. Její mluvčí Anders Frydenberg řekl, že byli předvedeni k výslechu a ukázalo se, že s útoky nemají nic společného, takže byli propuštěni. V prohledaných domech se nenašly ani žádné výbušniny.

Akce měla vyvrátit možnost, že hrozí další útoky. V případě, že bude usvědčen, může být Breivik odsouzen k 21 letům vězení. Na internetu už ale začala debata o dočasném zavedení trestu smrti. Breivik také vypověděl, že oba útoky spáchal sám. Podle jeho právníka citovaného dnes agenturou AP byla motivem snaha změnit norskou společnost. Policejní komisař Sveinung Sponheim na tiskové konferenci řekl, že policie stále ověřuje, zda kromě Breivika v mládežnickém táboře norských socialistů na ostrově Utöya nestřílela ještě jedna nebo víc osob. "Říká, že byl sám, ale policie musí vše, co on prohlašuje, ověřit. Z výpovědí některých svědků střelby usuzujeme, že si nemůžeme být jisti, zda tam byl jeden nebo více střelců," řekl komisař. Sponheim přiznal, že několik osob je po atentátech stále pohřešováno.

Jejich přesný počet neuvedl. Pohřešují se osoby nejen z ostrova, ale také z vládní čtvrti. Tam jsou nacházeny stále další části těl, a k ohledání ostatků dnes byli přizvání forenzní experti Interpolu.

V katedrále v Oslu se dnes konala mše za oběti útoku. Přítomen byl král Harald V. s královnou Sonjou a rovněž premiér Jens Stoltenberg. Všichni účastníci se nevešli dovnitř, takže část jich byla i před katedrálou, ačkoli pršelo. Zároveň vyšlo najevo, že policii v pátek trvalo hodinu a půl, než se dostala na ostrov od chvíle, kdy Breivik začal po mládeži střílet. Policisté prý neměli rychle k dispozici vrtulník a když dorazili ke břehu jezera, nemohli najít člun. Breivik stačil zastřelit 85 lidí, než se pak policistům vzdal a nechal se zatknout. Jeho otec, který je v důchodu a žije ve Francii, dnes řekl, že je v šoku a že se o činu dověděl díky internetu. Se synem se prý neviděl od roku 1995. S Breivikovou matkou se rozešel v 80. letech.

Autor: