Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Razie: Policie vyšetřuje 16 případů České exportní banky a pojišťovny EGAP

Ekonomika

  9:00aktualizováno  13:51
PRAHA - Od ranních hodin zasahuje policie v centrále státní Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) a České exportní banky v Praze ve Vodičkově ulici. Razie zřejmě souvisí úvěry za několik miliard, o něž Česko může přijít a s vyplácením pojistného plnění právě kvůli kolabujícím půjčkám pro české exportéry. Kriminalisté dorazili i do firmy PSJ Jihlava.

Ilustrační foto foto: MAFRA – Petr Topič

Zásah ve Vodičkově ulici provádí Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. "Provádíme úkony trestního řízení, bližší podrobnosti nebudeme poskytovat," uvedl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Ministr financí v demisi Jan Fischer na odpoledne svolal jednání se zástupci dozorčích rad obou institucí.

Podle informací Lidových novin akce souvisí s vyšetřování 16 případů. Mimo jiné i s nepovedeným prodejem tří letadel Boeing 737 do Arménie. Jednalo se o třistamilionový obchod se zárukami EGAP mezi Českými aeroliniemi, PPF bankou a firmou arménského oligarchy Michaila Bagdasarova.

Klikněte pro zvětšení.

Mluvčí EGAP Hana Hikelová serveru Lidovky.cz sdělila, že o součinnost byly požádány obě instituce sídlící na jedné adrese. "Byli jsme jako EGAP i ČEB požádáni policií o součinnost. Budova je pro zaměstnance i pro mě uzavřena, takže nevím, kolik policistů v současné chvíli zasahuje uvnitř," uvedla. "Přijeli k nám v 6 hodin ráno, bližší informace zatím nemám. Jedu na místo," řekla ráno serveru Lidovky.cz mluvčí České exportní banky Věra Dušková.

Podle zpravodaje serveru Lidovky.cz je v recepci budovy několik uniformovaných policistů a vyšetřovatelů v civilu. Agentura ČTK uvádí, že policisté provádějí kompletní inventuru dokumentů.

Kvůli policejnímu zásahu se ráno nemohli dostat zaměstnanci obou institucí do práce.

Podezřelé úvěry

Policejních cílů v centrále ve Vodičkově ulice může být hned několik. Podle informací Lidových novin by mohl policejní zásah souviset s úvěrovými případy, které spadaly do kompetencí bývalé vysoce postavené manažerky ČEB Miroslavy Hrnčířové.

Provětrat

Budoucí premiér Bohuslav Sobotka v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že ČEB a EGAP je třeba "provětrat".

"Je potřeba zjistit, jak efektivně spravují prostředky, jaké mají od vlády zadání, zda postupují maximálně transparentně při poskytování úvěrů a garancí, nebo zda tam funguje uzavřená podnikatelská lobby, která mezi sebe nikoho jiného nepustí," řekl Sobotka deníku.

Ta působila v České exportní bance jako členka představenstva a náměstkyně generálního ředitele. V středu Hrnčířová ráno nezvedala telefon.

Policejní akce může dále souviset s krachujícími obchody českých firem v zahraničí.  EGAP v některých případech začal vyplácet pojistné plnění právě kvůli kolabujícím úvěrům pro české exportéry.

Nejznámějším případem jsou miliardové úvěry pro společnost Sklostroj Turnov, která stavěla závody na výrobu lahví v Rusku a na Ukrajině.

Protikorupční policie však zasahuje i ve stavební společnosti PSJ Jihlava. "Byli jsme ze strany orgánů činných v trestním řízení požádáni o součinnost při zajištění informací a dokumentace k vybraným obchodním případům, ve kterých naše společnost vystupovala v pozici generálního dodavatele stavebních prací. Naše společnost požadované dokumenty a informace poskytla. Z dosud získaných informací je naší společnosti známo, že vyžádané materiály údajně souvisí s činností České exportní banky," potvrdil serveru Lidovky.cz mluvčí firmy Miroslav Fuks.

Pod hledáčkem NKÚ

Na činnosti České exportní banky se loni zaměřili kontroloři NKÚ na základě zjištění, že banka neoprávněně uvolnila úvěry za osm miliard, o něž Česko může přijít, navíc měla porušit zákon o bankách. Podivný byl i výběr firem, na jejichž účtech peníze přistály. Ze 143 miliard vyplacených v letech 2005 - 2011 získaly 19,5 miliardy (skoro 14 procent) jen dvě firmy.

Kontrolor Daniel Reisingel kvůli tomu chtěl podat trestní oznámení. "Ukázalo se, že je tam veliký problém, jdeme proto na EGAP (úvěry jsou u něj pojištěny, pozn. red.)," vysvětloval předloni viceprezident NKÚ Miloslav Kala.

Exportní garanční a pojišťovací společnost

  • EGAP je státní úvěrová pojišťovna se zaměřením na tržně nepojistitelná politická a komerční rizika spojená s financováním vývozu zboží, služeb a investic z České republiky. Pojišťuje zejména bankovní úvěry se splatností delší než dva roky na financování vývozu velkých energetických, strojních a technologických zařízení, investičních celků, dopravních staveb a investic, a to především do zemí, kde politické, ekonomické a právní prostředí přináší větší míru nejistoty a vyšší riziko nezaplacení na straně kupujících.
  • Podle údajů z loňského října EGAP od roku 1992, kdy byla založena, pojistila export za 650 miliard korun.
  • Generálním ředitelem a předsedou představenstva EGAP je od prosince 2012 ekonom Jan Procházka. Nahradil Karla Plevu, kterého dozorčí rada odvolala v září 2012.
  • EGAP je stoprocentní státní společností, akcionářská práva vykonávají rovným dílem čtyři ministerstva - financí, průmyslu a obchodu, zahraničních věcí a zemědělství.
Autoři: ,

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.