Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Pod drobnohledem jsou i letušky. Policie zkoumá účty posádky letu MH370

Svět

  13:03
KUALA LUMPUR - Malajsijští vyšetřovatelé pročítají výpisy z bankovních účtů všech členů posádky ztraceného Boeingu 777. Zajímá je, zda některý z nich neměl finanční problémy. Podle australského premiéra roste naděje, že pátrání po ztraceném letadle významně pokročí.

Zeď přání a modliteb za ztracený let MH370 na letišti v Kuala Lumpuru. foto: ČTK

Údaje o kreditních kartách, výpisy z bankovních účtů a doklady k hypotečním úvěrům. To všechno zajímá malajsijské policisty, kteří se snaží vypátrat, kdo by mohl stát za zmizením letadla z Kuala Lumpur do Pekingu.

Důkladnou kontrolou prochází účetnictví každého zaměstnance společnosti Malaysia Airlines, který byl před dvěma týdny na palubě ztraceného stroje.

Příbuzní čínských pasažérů ztraceného letu MH370 křičí na novináře své otázky.

Kromě pilotů se tak úřady nově zaměřily i na letušky a další personál, tvrdí zpravodaj britských . Vyšetřovatelé chtějí zjistit, zda některého z dvanácti členů posádky netrápily finanční potíže.

Série výslechů, kterým se postupně musí podrobit jejich příbuzní, má odhalit případné rodinné problémy. Další policejní oddělení prověřuje jejich nedávné aktivity na internetu a studuje telefonní výpisy.

Úřady vyslechly i kapitánovy děti

V případě třiapadesátiletého kapitána Zaharia Ahmada Shaha si policisté podle britského deníku předvolali jeho manželku Faisah a jejich tři děti. Výsledky podle policejních zdrojů ukazují na blíže neurčené problémy v domácnosti.

V případě 27letého prvního důstojníka Fariqa Abdula Hamida se zase ukázalo, že v poslední době neobvykle utrácel. Hamid se měl ovšem zanedlouho ženit.

Policie si proto k výslechu pozvala i jeho přítelkyni Nadirah Ramliovou. I ona je profesionální pilotkou, létá pro malajsijskou nízkonákladovou společnost Air Asia. Svého snoubence poznala při výcviku v letecké škole.

Malajsijský bulvární server  se už před časem podrobně zabýval údajným telefonátem od záhadné ženy, která prý kapitánovi volala přibližně 20 minut před startem. Malajsijská policie teď informaci důrazně popřela. 

Nepotvrdila se ani domněnka, že se kapitán na svém podomácku vyrobeném simulátoru připravoval na únos letadla. Ten sice doma skutečně měl, kriminalisté na něm však nenašli nic podezřelého.

Naděje roste, doufá australský premiér

Na hladině Indického oceánu mezitím pokračuje pátrání po troskách ztraceného letadla. Agentura  v neděli dopoledne informovala, že francouzské satelity zachytily na jihu prohledávané oblasti další podezřelé objekty, které by mohly z boeingu pocházet.

Satelitní snímky už putovaly do Austrálie, odkud se celá záchranná akce koordinuje. Pátračům v neděli přeje i počasí, obloha nad oceánem je podle Williama Markse z amerického námořnictva čistá.

VÍCE ZDE:

"Máme teď k dispozici řadu velmi věrohodných vodítek a roste naděje - nic víc než naděje - že jsme na správné cestě ke zjištění, co se vlastně stalo," řekl v neděli australský premiér Tony Abbott.

Jeho optimistické vyjádření zaznělo poté, co čínský satelit v sobotu objevil několik předmětů, které by mohly být troskami boeingu. Třeba objekt o velikosti 22 na 13 metrů, jenž se vznáší na hladině asi 2 400 kilometrů západně od Perthu. Předmět na hladině byl lokalizován 120 kilometrů jihovýchodně od domnělých trosek, které objevili Australané.

Autor: