Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Policisté v případu oběšeného muže chybovali, trest ale nedostali. Případ je promlčený

Česko

  6:00
PRAHA/BRNO - Přestože náměstek policejního prezidenta uznal profesní pochybení brněnských podřízených, trest je minul. Případ sporného vyšetřování smrti Aleše A., kvůli němuž žene jeho matka ministerstva vnitra a spravedlnosti před soud, je prý už promlčený. Kvůli kauze, již server Lidovky.cz důkladně popsal, přitom policie zavedla několik opatření, aby se podobné chyby už neopakovaly.

Matka Aleše A. (na snímku) se kvůli údajně zmařenému vyšetřování jeho smrtí soudí s ministerstvem vnitra a resortem spravedlnosti. foto: archiv Simony J.

Čtyřiapadesátiletá Simona J. (jejíž identitu redakce zná, na její přání ji ale neuveřejňuje celou – pozn. red.) je přesvědčená, že policie zmařila vyšetřování smrti jejího syna, které bylo uzavřeno jako sebevražda. Podle ní si Aleš A. (i jeho identitu redakce na přání rodiny nezveřejňuje – pozn. red.) v polovině roku 2013 na život sám nesáhl.

Pochybnosti v ní budí zejména kroky vyšetřovatelů na místě smrti. Ti prý v bytě uklidili, tělo položili na peřinu, kterou našli ve vedlejším pokoji a provaz, který měl omotaný kolem krku, nechali spálit. Vyšetřovatelé podle Simony J. nepracovali ani s dalšími stopami, které by prý vedly k jinému závěru, než že šlo o sebevraždu. Podrobně jsme případ popsali ZDE.

Matka žene případ, který považuje za naprosto absurdní, k soudu. Žaluje ministerstvo vnitra a resort spravedlnosti. Před dlouhou pomyslnou bitvou proti státu, od nějž žádá odškodnění ve výši 20 milionů korun, už se ale přeci jen dočkala jednoho menšího vítězství – policie jíž dříve uznala chybu. Tedy alespoň pokud jde o práci vyšetřovatelů na místě úmrtí bezprostředně po nalezení mrtvoly v brněnském bytě.

„Na základě Vašich dopisů zaslaných panu ministrovi vnitra a panu policejnímu prezidentovi ve věci vyšetřování úmrtí Vašeho syna Aleše A. jsem nařídil provedení prověrky dané věci. Jejím závěrem bylo zjištění profesního pochybení policistů pracujících na tomto případu,“ napsal v dopise adresovaném Simoně J. náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube. Ten v polovině září rezignoval na funkci ze zdravotních důvodů. Od Laubeho obdržela matka mrtvého Aleše A. také omluvu.

Potrestán ale nikdo nebyl. A ani nebude. To prý kvůli tomu, že se případ již promlčel.

Vyjádření krajské policie

„Potvrzujeme, že v tomto konkrétním případě byla provedena kontrola, jejímž výsledkem bylo zjištění, že při objasňování této tragické události nebyl dodržen správný postup činnosti policejních orgánů, což ale nemělo vliv na konečný závěr,“ uvedl pro server Lidovky.cz mluvčí jihomoravské policie Pavel Šváb.

„Na základě zjištění došlo k novému prověřování případu, v jehož závěru bylo konstatováno, že smrt nenastala cizím zaviněním. Rovněž byla neprodleně přijata opatření, kdy byl uložen úkol proškolit postup na místě činu a práci s kriminalistickými stopami podřízenými policisty ve smyslu základních ustanovení trestního řádu a judikatury, jakož i platných a účinných interních směrnic, které upravují metodické postupy při objasňování podezřelých úmrtí,“ doplnil.

„Vzhledem k tomu, že ke zjištěnému pochybení došlo již v roce 2013, tak nebylo možno vést řízení o kázeňské odpovědnosti pro její zánik z důvodu promlčení,“ uvedl na závěr.

„Vzhledem k tomu, že ke zjištěnému pochybení došlo již v roce 2013, tak nebylo možno vést řízení o kázeňské odpovědnosti pro její zánik z důvodu promlčení,“ uvedl ve stručnosti pro server Lidovky.cz pár týdnů před nařízeným soudem mluvčí krajské policie Pavel Šváb.

Jak policejní prezidium, tak i ředitelství jihomoravské policie, které si jako jediný policejní útvar vyhradilo právo o citlivém případu informovat, navíc důrazně odmítají, že by nedostatečný postup policistů na místě úmrtí měl vliv na závěr vyšetřování.

Policejní sebereflexe

Případem se již v minulosti zabývala i Generální inspekce bezpečnostních sborů. Kvůli protichůdnosti tvrzení policistů a Simony J. však tato instituce, stejně jako mnoho dalších, ale nevyřkla jasný verdikt.

I přesto mělo pochybení policistů ještě dohru. Policejní prezidium v této souvislosti hovoří o „sebereflexi“. Napsal to alespoň exnáměstek Laube Simoně J. v dopise ze září 2014, který má redakce k dispozici. „Váš podnět k prošetření smrti vašeho syna byl impulzem k sebereflexi policie při postupu v obdobných případech, byla přijata systémová opatření, která by opakování podobných pochybení v budoucnosti vyloučila,“ napsal náměstek.

Jakých konkrétních chyb se vyšetřovatelé mají vyvarovat? Policisté museli podle zjištění serveru Lidovky.cz projít školením, jak postupovat na místě a jak pracovat s kriminalistickými stopami při objasňování podezřelých úmrtí. Jde například o práci s pachovými stopami. Kromě toho by měli vyšetřovatelé při ohledávání těla přibrat na pomoc znalce a do protokolu zaznamenat všechny důležité materiály, jako jsou například fotografie či náčrty.

Žalovavaná ministerstva

Simona J. se nakonec rozhodla zažalovat ministerstvo vnitra coby nadřízený orgán policie. Soud, který začne už v listopadu, čeká i resort spravedlnosti, který už dříve nevyhověl mimosoudnímu nároku na náhradu nemajetkové újmy. Matka však nyní ještě navýšila požadovanou částku, od státu nakonec žádá dvacet místo původních šesti milionů.

Ministerstvo spravedlnosti přesto i nadále trvá na svém. Paní Simona J. podle něj na finanční zadostiučinění nedosáhne. Podle mluvčího úřadu Jakuba Římana totiž špatně interpretuje zákon. Druhý žalovaný, ministerstvo vnitra, zatím případ nechce vůbec komentovat. „Žalobou se nyní zabývá soud a ministerstvu vnitra nepřísluší se k tomu jakkoli vyjadřovat,“ uvedl mluvčí resortu Ondřej Krátoška.

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...