Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Politici proti Zemanovi. Jeho nápad o zestátnění České televize odmítají

Česko

  14:54aktualizováno  18:11
PRAHA - Politici vesměs odmítli nápad prezidenta Miloše Zemana, aby se Česká televize (ČT) změnila z veřejnoprávní na státní televizi. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že veřejnoprávní média nesmí podléhat vládě ani podnikatelským skupinám.

Cestu po Karlovarském kraji ukončil prezident Miloš Zeman návštěvou města Chyše. foto: ČTK

Předseda Rady ČT Jan Bednář se s poukazem na průzkumy a analýzy vyváženosti zpravodajství ohradil proti Zemanovu tvrzení, že je ČT „hlásnou troubou“ TOP 09. Politici tak ve čtvrtek reagovali na prezidentovo středeční prohlášení na serveru Parlamentní listy.

Sobotka před návrhem zestátnit ČT varoval na twitteru. „Stále roste oligarchizace médií. Těm veřejnoprávním musí zůstat garance nezávislosti, nesmí podléhat vládě ani podnikatelským skupinám,“ napsal premiér. Později v prohlášení dodal, že je třeba hájit svobodu slova. „Je to nejen v zájmu občanů-koncesionářů, ale také v zájmu zachování demokratického směřování země,“ uvedl. Veřejnoprávní média je třeba chránit před populismem, který ve skutečnosti maskuje zájem některých politiků ekonomicky je oslabit a poté ovládnout a řídit, řekl premiér.

Zeman: Česká televize je hlásnou troubou TOP 09, měla by být státní

Předseda sněmovního volebního výboru Martin Komárek (ANO) uvedl, že hodnotit televizi nepřísluší ani politikům, ani prezidentovi. Pokud by byl na stole návrh „postátnit“ ČT, byl by zásadně proti tomu. Komárek se domnívá, že Zeman výrok nadsadil a připustil možnost financovat ČT ze státního rozpočtu místo z koncesionářských poplatků. „Veřejnoprávní televize nechť zůstane. Státní televize, to bych opravdu už nechtěl vidět, to už jsem zažil a nebylo to dobré,“ řekl ČTK.

„Rozhoduje Poslanecká sněmovna“

Někdejší ministr kultury Vítězslav Jandák (ČSSD) podotkl, že model státní televize je v Evropě běžný a Zemanův názor pokládá za legitimní. „Ale samozřejmě o tom nerozhoduje prezident, ale rozhoduje když tak Poslanecká sněmovna,“ zdůraznil. Podle Jandáka by se však spíše měly Česká televize a Český rozhlas sloučit na bázi veřejnoprávnosti, a to zejména kvůli finančním úsporám. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) pokládá současnou podobu ČT za vyhovující. „Média musí mít určitou míru svobody a tento návrh já nepodpořím,“ řekl k Zemanovu nápadu.

Česká televize není objektivní, je pod vlivem TOP 09, tvrdí Zeman

Za zachování televize jako veřejnoprávní včetně jejího financování koncesionářskými poplatky se postavil i místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek. Pro změnu podle něho neexistuje důvod. „Můžeme se bavit o kvalitě vysílání, jeho struktuře, ale určitě bychom neměli měnit podobu takovou, jaká je,“ řekl.

Bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS) označila Zemanův výrok za jednu z jeho provokací. Nejlepší odpovědí na to bude podle poslankyně schválení výroční zprávy o loňské činnosti ČT, což dnes volební výbor, který má na starosti média, jednoznačně doporučil.

Kvazidaň z veřejných prostředků

Předseda KSČM Vojtěch Filip upozornil, že veřejnoprávní televize je zřízena zákonem. „Jak se ten zákon změní, je samozřejmě věcí zákonodárců. To, že poplatky jsou kvazidaň a že je placena z veřejných prostředků, to je realita. Já vidím ty postupy trochu jinde, než pan prezident,“ řekl. Vladimír Koníček (KSČM) doplnil, že pokud by ČT platili jen spokojení diváci, určitě by by byla ráda za financování ze státního rozpočtu.

MACHÁČEK: Česká televize – Zemanovize

Předseda poslanců Úsvitu Marek Černoch je sice k České televizi kritický, o myšlence jejího zestátnění ale pochybuje. „Myslím, že Česká televize by neměla podléhat jakékoli vládě,“ dodal.

Bednář s odkazem na výroční zprávu uvedl, že ČT není hlásnou troubou TOP 09. Argumentoval tím, že veřejnoprávní televize ve zpravodajských relacích měla TOP 09 loni osmiprocentní podíl v porovnání s dalšími stranami, zatímco u Novy to bylo deset procent a u Primy devět procent. Zhruba třetinový podíl v ČT měla ČSSD a čtvrtinový podíl ANO.

Opakované zkreslování informací

Zeman jedinou nesoukromou televizi v Česku kritizuje za zkreslování informací opakovaně. V názoru na financování ČT ze státního rozpočtu se shoduje s ministrem financí a majitelem Agrofertu Andrejem Babišem (ANO). Podle oponentů by tak Babiš měl vliv i na médium, které nevlastní.

Podle čtvrtečních informací Českého rozhlasu chce Zeman o této věci s Babišem jednat. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček to nevyloučil, speciální setkání ale podle něj není v tuto chvíli plánováno. „Je samozřejmě možné, že v budoucnu v průběhu některé ze schůzek bude i toto téma diskutováno,“ uvedl mluvčí.

Autor: