Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Politici se shodli: lidé budou volit prezidenta. Ve hře jsou dvě varianty

Česko

  12:10aktualizováno  12:38
PRAHA - Jako věcné a velmi plodné označili zástupci koalice a opoziční ČSSD čtvrteční jednání o přímé volbě prezidenta. Panuje mezi nimi shoda, že příští hlavu státu by už měli volit občané. A to buď senátním způsobem, nebo tak, jak je tomu v Austrálii při volbě poslanců.

Václav Havel a Václav Klaus ve Vladislavském sále Pražského hradu, kde Klaus složil prezidentský slib a na dalších pět let se ujal prezidentského úřadu (2008). foto: ČTK

Jednání koaličních stran ODS, TOP 09 a VV s opoziční ČSSD označili všichni účastníci za významný posun v dosavadních diskuzích o zavedení přímé volby prezidenta. Strany ji podporují, dohodnout se musí už jen na podrobnostech.

Čtěte také


"Jasně jsme si stanovili mantinely, jaká by případná změna mohla být, jak by mohla být široká, a na další schůzce rozpracujeme další detaily," uvedl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).

Ve hře dvě varianty
Podle něj zůstaly ve hře už jen dva způsoby, jak by mohla přímá volba prezidenta probíhat. První z nich by v podstatě kopíroval dvoukolovou volbu senátorů, druhou variantou je australský model, který prosazují zejména VV.

Senátní model vs. australský model

SENÁTNÍ model: prezidentské volby by probíhaly stejně jako ty senátní dvoukolově, kdy do druhého kola postupují dva nejúspěšnější kandidáti z kola prvního. Popřípadě může zvítězit kandidát už v prvním kole, pokud získá více než 50 procent hlasů.

AUSTRALSKÝ model:  volič by nevybíral jen jednoho kandidáta, ale seřadil by více kandidátů podle svých preferencí. Vítězem by se stal ten kandidát, který by získal nadpoloviční většinu prvních preferencí. Pokud by takto nikdo nezvítězil, pak by ze hry vypadl kandidát, který dostal nejméně prvních preferencí, a jeho hlasy by se přidělily konkurentům, které jeho voliči preferovali na druhém místě. A takto by se pokračovalo tak dlouho, dokud by někdo nezískal absolutní většinu.

Milost jen se souhlasem ministra?
Kromě způsobu volby chtějí strany jednat dále i o pravomocích přímo voleného prezidenta. Omezení kompetencí zvažují například ve věci jmenování členů bankovní rady ČNB, kdy prezident nemusí své rozhodnutí s nikým konzultovat, a právě to by se mohlo změnit.

Čtěte také


Stejně tak prezident bez předchozí diskuze uděluje milosti. V budoucnu by tak mohl činit jen s kontrasignací ministra spravedlnosti.

VV ale nyní kompetence prezidenta řešit nechtějí. "Abychom se nezasekli na tomto tématu a mohli jsme připravovat přímou volbu dál," odůvodnila Karolína Peake. ČSSD chce na toto téma dále diskutovat, ale jak uvedl Jeroným Tejc, není to věc, na které by stála dohoda na přímé volbě.

O odvolání prezidenta lidé rozhodovat nebudou
Další diskuze se povede také ohledně odvolatelnosti prezidenta, na jehož přesném vymezení trvá především ČSSD. Původně prosazovala odvolání lidovým hlasováním, ale tato varianta nemá širokou podporu. Aktuální je nyní impeachment. O odvolání prezidenta by tedy mohla požádat některá z komor parlamentu Ústavní soud. "Je to nyní nejpravděpodobnější varianta," potvrdil Tejc.

Autoři: ,