Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Politici z Brna o miliony předražili zakázky. Nic jsme neporušili, tvrdí

Česko

  7:00
BRNO - Jde o další ukázku, jak radní brněnského Králova Pole v minulých letech hospodařili s veřejnými penězi. Za pět stavebních zakázek zaplatila městská část bezmála o osm milionů korun víc, než musela, byly předražené o 65 procent. Zjistil to audit, který radním od letošního února leží tiše v šuplíku.

Brno Královo Pole foto: Brno Královo Pole

Radnice třeba nechala opravit okna a vchodové dveře u osmi domů v Bystřinově ulici. Za tři zakázky zaplatila 13 milionů korun, jenže auditor zjistil, že stejnou službu šlo pořídit o pět milionů levněji. Veřejnými penězi radnice v letech 2008 – 2010 plýtvala i u dalších dvou tendrů.

ČTĚTE TAKÉ:

“Z provedeného cenového auditu vyplynulo, že u pěti zakázek došlo k navýšení cen za tyto zakázky a to celkem o 7 774 624 korun,“ stojí v dokumentu, jehož závěr má server Lidovky.cz k dispozici. Radnice dokonce kvůli osmimilionové škodě podala trestní oznámení na neznámého pachatele, jenže policie případ odložila.

Kontrolu chtěla sama radnice

Audit si objednala koalice ODS a TOP 09 po volbách v roce 2010. “Chtěli jsme zkontrolovat hodpodaření předchozí kmotrovské koalice ČSSD a ODS,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz Daniel Valenta, který byl v době zadávání auditu místostarostou Králova Pole za TOP 09.  Protikorupční nadšení však rychle zmizelo: než dokument vznikl, na radnici se změnily poměry – vládnoucí ODS a TOP 09 se rozhádaly a do vedení se opět vrátila velká koalice ODS a ČSSD doplněná dvěma lidovci.

“Prosadili jsme třeba, aby se zadávání zakázek malého rozsahu zveřejňovalo na internetu, což mnohým přestalo vyhovovat, takže se to naaranžovalo tak, že byl odvolán starosta. Pak ODS poukázala na nejednotnost koalice a vznikla koalice ČSSD, ODS a dvou radních z KDU - ČSL. Nastartované procesy skončily a audit se přestal hodit. Několik současných radních totiž sedělo v předchozích radách, které předražené zakázky schválily,“ popisuje Valenta.

Současný opoziční zastupitel se nechce smířit s tím, že informace o milionovém předražení zůstane utajena a chce audit projednávat na dalším zasedání zastupitelstva. “Výsledky hospodaření mají právo znát nejen voliči, ale především samotní zastupitelé, jimž bude během projednávání tohoto bodu předložen,“ myslí si Valenta. O tom, že by se systém přidělování zakázek změnil, si nicméně nedělá iluze. 

Nic se nestalo, jedeme dál

Nové vedení radnice rezolutně odmítá, že by informaci o milionovém předražení tajilo. “Členové rady s výsledkem byli seznámeni. Stejně tak se s výsledkem mohli seznámit zastupitelé včetně pana Valenty. Proč bych to tutlala? Nic takového nehodlám dělat,“ brání se 1. místostarostka Králova Pole a šéfka majetkové komise Andrea Pazderová (ODS).

Zarážející výsledky auditu má na stole od letošního února, v systému zadávání veřejných zakázek se nicméně nic nezměnilo. Zodpovědní úředníci prý neporušili žádné předpisy. “Není proto potřeba, v tuto chvíli, přijímat žádná systémová opatření v činnosti úřadu,“ usnesla se rada.

Stejné excesy se navíc podle Pazderové již nemohou opakovat. “Jakmile jsem převzala majetkový odbor, udělala jsem proti podobným věcem opatření, na všechny zakázky se dělá projekt, zadává se výkaz výměr,“ dušuje se.

Bydlení pro příbuzné

Předražené stavební zakázky nejsou prvním problémem královopolské radnice. Tamější politici přidělovali za podezřelých okolností pronájmy obecních bytů určených k privatizaci svým blízkým, do případu, o němž informoval server Lidovky.cz, je zapleten i brněnský exprimátor Richard Svoboda (ODS) nebo starosta Králova Pole Roman Vykoukal. 

Opozice kritizovala vedení radnice i kvůli soutěži na údržbu zeleně a úklid chodníků za 60 milionů. Tu měla pro radnici zajistit firma Renards Protender, jejímž spolumajitelem a jednatelem byl před nástupem na Státní fond životního prostředí náměstek Dušan Fibingr spojovaný s kauzou bývalého ministra životního prostředí Pavla Drobila.

Autor: