Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Svědectví z Polska: Atentátník učil chemii, výbušniny měl ve škole

Svět

  8:01aktualizováno  18:53
VARŠAVA - Polská policie zmařila připravovaný bombový útok na vrcholné představitele země, atentátník byl zadržen v Krakově na jihu země. Oznámila to krakovská prokuratura. Zadržený nejdříve obvinění popřel, později začal s úřady spolupracovat. Na stopu atentátníka policisty přivedla analýza polských kontaktů norského masového vraha Anderse Behringa Breivika.

Plánovaný útok na Sjem. Tisková konference polské prokuratury a policie. foto: Reuters

Policie u zadrženého, jenž k chystanému útoku verboval spolupracovníky, nalezla výbušniny, zbraně i munici. Muž, kterému je 45 let, chtěl odpálit silnou nálož před budovou parlamentu v době, kdy by se zasedání účastnili premiér Donald Tusk a prezident Bronislaw Komorowski. Oba o případu věděli už od října.

ČTĚTE TAKÉ:

"Podezřelý nepatří k žádné politické skupině nebo straně. Tvrdí, že jednal na základě nacionalistických, antisemitských a xenofobních motivů," prohlásil prokurátor Piotr Krasoń. Pokud soud jeho vinu uzná, hrozí mu podle AP až pět let vězení.

Policie šla po kontaktech Breivika

Policii na stopu chystaného atentátu přivedla důkladná analýza polských kontaktů norského teroristy Breivika, který loni v srpnu v Oslu a na ostrově Utöya zabil 77 lidí. Breivik zakoupil některé součásti pro své nálože přes internet v Polsku a policisté prověřili osoby, s nimiž byl v kontaktu. Informoval o tom na odpolední tiskové konferenci premiér Donald Tusk.

"Podrobná analýza těchto kontaktů... vedla k objevení prvních stop, které vyústily v zadržení podezřelého 9. listopadu," řekl Tusk. Šéf krakovské prokuratury Artur Wrona na mimořádné tiskové konferenci polské kontrarozvědky označil hrozbu za skutečnou. Útočník prý provedl testovací exploze, na samotný atentát pak připravoval čtyři tuny výbušnin.

Atentátník učil chemii, výbušniny skladoval ve škole

Policie u muže našla zbraně, zhruba 1000 kusů munice, odbornou pyrotechnickou literaturu, zahraniční i polské registrační značky na automobily, vojenské oblečení, kevlarovou neprůstřelnou vestu, rozbušky a výbušniny jako hexogen, pentrit, TNT a střelný prach. Nalezen byl také plán parlamentu. K výbušninám měl přístup jako vědecký pracovník na zemědělské univerzitě v Krakově. Právě ve škole, kde učil studenty chemii, přechovával nejvíce materiálu.

Bomba, která měla být použita k útoku v Krakově

Policie jej sledovala už od konce roku 2011. Chystanou akci naznačovaly podle médií také jeho četné příspěvky na internetových diskusních fórech. V nich se často nenávistně vyjadřoval o současné polské vládě a vyzýval k radikálnímu činu. "Navrhuji zorganizovat se proti tyranii. Je čas na činy. Kdo má zájem, ať se ozve," psal například a nabízel zájemcům svou e-mailovou adresu.

Chtěl prorazit bránu do parlamentu a tam nálož odpálit

Spolupracovníky nakonec našel. Ve vazbě skončili kvůli nepovolenému držení zbraní také dva lidé, kteří s ním spolupracovali, další dva policie vyslechla. Vyšetřování Wrona označil za "velmi dynamické" a nevyloučil další zatýkání.

Někteří rekruti podle neoficiálních informací spolupracovali s kontrarozvědkou a zřejmě jeden z nich byl jejím agentem. Podle zjištění TVN24 atentátník jako jednu z možností zvažoval prorazit bránu parlamentu a proniknout co nejblíže k zasedacímu sálu, v takovém případě prý nevylučoval sebevražednou misi.

Polská média uvádějí, že se vedle Breivika inspiroval i bombovým atentátem na americké federální úřady v Oklahoma City v roce 1995. Při mohutné explozi tehdy zahynulo 168 lidí, dalších 700 bylo zraněno.

Za takové nápady může i agresivní politika, soudí Tusk

Premiér Tusk zmínil možnou souvislost připravovaného útoku na politické špičky země a ostré polarizace polské politické scény. Diskuse mezi vedoucími činiteli Tuskovy liberální Občanské platformy a konzervativní opoziční strany Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczyńského často vede k verbální agresi, která podle Tuska může motivovat další podobné útočníky.

"Ať je to signál pro nás všechny... že je nejvyšší čas, abychom se ve vnitropolitických vztazích vyvarovali jazyka agrese či nenávisti, který se občas ve veřejné debatě používá," řekl Tusk.

Polsko podle serveru agentury Bloomberg nemá v moderní historii žádnou zkušenost s podobnou formou násilí.

Autoři: ,