Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Pomáhal Pákistán bin Ládinovi? USA to šetří

Svět

  18:01
NEW YORK - Spojené státy se v Pákistánu chystají prověřit vazby teroristy Usámy bin Ládina, kterého jejich zvláštní komando zabilo v noci na pondělí SELČ v pákistánském městě Abbottábádu.

Usáma bin Ládin je mrtvý. Zpráva zaplnila titulní strany světových deníků. foto: Reuters

Nejhledanější muž světa se tam ukrýval v nápadném komplexu, jenž podle převažujícího názoru v americké administrativě i v médiích nemohl ujít pozornosti pákistánských bezpečnostních složek.

Vyšetřování podle listu The Wall Street Journal (WSJ) přichází v okamžiku, kdy jsou vztahy mezi Washingtonem a jeho klíčovým spojencem v regionu již tak velmi špatné. Pákistáncům vadí rostoucí americká bojová aktivita na jejich území, zejména nálety bezpilotních letounů. Američané zase ztrácejí trpělivost s dvojí hrou Islámábádu, který na jednu stranu podporuje Spojené státy, na druhou podle všeho tajně spolupracuje s jejich nepřáteli.

Abottábád

Pákistán musí zůstat spojencem

Vláda USA oficiálně neuvedla, jaké součásti pákistánské vlády chce prověřovat. V soukromí ale američtí činitelé mluví o šetření v pákistánské tajné službě ISI a armádě. "Počet složek tamní administrativy, které se na tom mohly podílet, není neomezený," podotkl jeden z nich. Věc je v každém případě velmi citlivá. Američané si Pákistán, který je mimo jiné jadernou velmocí, nemohou dovolit ztratit.

K tématu:

Několik amerických zákonodárců nicméně v pondělí uvedlo, že Washington by kvůli podezřením, že přinejmenším část tamní vlády pomáhala bin Ládinovi, měl přehodnotit svou mnohamiliardovou pomoc Pákistánu. "Je pro mne velmi těžké pochopit, jak mohl tak velký komplex vzniknout, aniž o tom tamní úřady věděly," uvedla například republikánská senátorka Susan Collinsová.

"Je to pro nás trapné"

Pákistánci nadále neoblomně tvrdí, že o teroristově přítomnosti nevěděli. Navíc upozorňují na to, že Američanům poskytli informace o kurýrech pracujících pro bin Ládina, které Spojené státy nakonec přivedly na správnou stopu. Činitel tajné služby ISI přesto podle WSJ uznal, že ji americká operace ztrapnila. "Je to nešťastné, ale o lidech, kteří žijí v komplexu, jsme nevěděli. Má to negativní důsledky, s nimiž teď musíme žít," řekl.

Nepřehlédněte:

USA po šéfovi teroristické sítě Al-Káida intenzivně pátraly od atentátů, při nichž přišlo 11. září 2001 v New Yorku a Washingtonu o život asi 3000 lidí a za jejichž hlavního strůjce je bin Ládin považován. Dopadly ho v době, kdy už v to mnozí nedoufali.