Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Poplatky zůstanou v nynější podobě, levici chyběly dva hlasy

Česko

  16:42aktualizováno  18:29
PRAHA - Regulační poplatky zůstanou zachovány v současné podobě. Poslanci neschválili ani zrušení či omezení poplatků, ani změny navržené Senátem. Levice navrhovala zrušení regulačních poplatků i jejich částečné omezení, Senát zachování poplatků výměnou za očkování proti pneumokoku zdarma.
  Poplatky, ilustrační foto

Poplatky, ilustrační foto foto: Lidové noviny

Pro zrušení nebo omezení poplatků hlasovali poslanci ČSSD, KSČM a nezařazené poslankyně Věra Jakubková a Olga Zubová (zvoleny za SZ).

Dohromady dali ale pouze 99 hlasů, dva hlasy jim tak k přehlasování Senátu a prosazení novely chyběly. Naopak proti byli poslanci ODS, KDU-ČSL a zelených.

Očkování proti penumokoku zdarma nebude
ODS se ale zase nepodařilo prosadit změny navržené Senátem. Mezi nimi bylo očkování proti pneumokoku zdarma a roční snížení cen léčiv o pět procent, což by zdravotním pojišťovnám i pacientům mělo ušetřit 2,5 miliardy korun. Návrh totiž získal podporu pouze občanskodemokratických poslanců.

Lidovcům se na senátních změnách nelíbilo především snížení maximálních cen léčiv a snížení úhrad ze zdravotního pojištění. To by podle lidovce Ludvíka Hovorky mělo za následek zvýšení doplatků pro pacienty. Kritizoval také to, že v současnosti nefunguje systém povinného očkování. "Nejsme proti zavedení očkování proti pneumokokům, ale myslíme, že nejprve by měl fungovat systém běžného očkování," řekl Hovorka. Doplnil, že k poplatkům by se sněmovna měla vrátit po volbách.

ČSSD spoléhala na Hovorku
Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková poslance během jednání varovala před rušením poplatků: "Pokud se rozhodnete úplně zrušit regulační poplatky, tak zrušíte i ochranný limit, který je od dubna nastaven na 2500 korun. Ten prokazatelně funguje, vrátili jsme devět milionů korun 18.000 pojištěncům a do konce roku očekáváme, že limit překročí 100.000 pojištěnců," prohlásila ministryně.

Rath novinářům po hlasování řekl, že ho překvapil Hovorkův postoj, sociální demokracie prý na jeho hlas spoléhala a do poslední chvíle ho přesvědčovala. Hovorka přitom již dlouho před hlasováním opakoval, že se mu nelíbí plán ČSSD na výrazné okleštění poplatků.

Podle Ratha sociální demokracie dneškem vyčerpala své pokusy omezit nebo zrušit poplatky v tomto volebním období. "To definitivní rozuzlení, na to si musíme počkat až po volbách, jak rozhodne veřejnost," řekl Rath.

Současně vyzval ministryni zdravotnictví, aby zajistila bezplatné očkování proti pneumokokovi vyhláškou. Podle něj není nutné přijímat kvůli tomu speciální zákon.

Sněmovna si zachovala zdravý rozum, míní Šťastný
"Sněmovna si zachovala zdravý rozum, opozici se nepodařilo zajistit dostatečný počet hlasů. Regulační poplatky mají jasný efekt a obrovský přínos do českého zdravotnictví," podotkl zdravotnický expert občanských demokratů Boris Šťastný.

Sněmovna dnes rozhodovala o dvou novelách, které měly změnit systém poplatků. První, z dílny poslanců KSČM navrhoval úplné zrušení, druhý navržený Moravskoslezským krajem částečné omezení pro děti a mladé do 19 let, důchodce, sociálně slabé a dárce krve a kostní dřeně. Oba návrhy uspěly na jaře ve sněmovně, senátoři je ale vrátili s pozměňovacími návrhy.

Hlavní události od zavedení regulačních poplatků

1. ledna 2008 - Lidé začali platit u lékaře a za položku na receptu 30 korun, za den v nemocnici 60 a za pohotovost 90 korun. Ochranný limit na výdaje činil 5000 korun. Regulační poplatky zavedla koalice ODS, KDU-ČSL a SZ.
18. března 2008 - Ve sněmovně koalice těsně prosadila zamítnutí sociálnědemokratické předlohy o zrušení poplatků.
28. května 2008 - Ústavní soud zamítl návrh ČSSD na zrušení zdravotnické části reformy veřejných financí včetně poplatků.
1. srpna 2008 - Byly zrušeny poplatky za pobyt novorozenců v porodnici. Od placení byli osvobozeni i dárci orgánů a lidé, kterým byla léčba soudně nařízena.
19. prosince 2008 - Levici se ve sněmovně podařilo odhlasovat zrušení poplatků. Většina vládních zákonodárců se hlasování nezúčastnila, několik bylo proti. Senát návrh vrátil sněmovně a v únoru 2009 se pak poslanci s ministryní Danielou Filipiovou (ODS) dohodli na kompromisním znění.
1. ledna 2009 - Středočeský kraj jako první začal hradit za lidi poplatky v pětici krajských nemocnic a lékáren. Od února se přidali v dalších krajích vedených ČSSD. Tím ČSSD splnila slib, s nímž vyhrála krajské a senátní volby v roce 2008.
1. dubna 2009 - U lékaře přestaly platit děti do 18 let (v nemocnici, na pohotovosti a v lékárně platily dál). Dětem a seniorům nad 65 let se snížil ochranný limit na výdaje z 5000 na 2500 korun, u seniorů zahrnul i doplatky na léčiva, 30 korun za položku na receptu je jen u léků s doplatkem nižším než 30 korun.
14. dubna 2009 - Krajské lékárny ve Středočeském kraji začaly po předběžném opatření soudu opět vybírat poplatky. Hrazení poplatků zakázaly později soudy také lékárnám v nemocnicích dalších krajů.
23. dubna 2009 - Středočeský kraj dostal historicky první pokutu za nevybírání poplatků. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ji udělila kolínské nemocnici, v dalších dnech obdrželi pokuty také v Kladně, Příbrami, Mladé Boleslavi a Benešově. Pokuty od pojišťoven dostaly i nemocnice v dalších krajích.
4. května 2009 - Středočeský kraj zavedl v krajských lékárnách slevové kupony. Grémium majitelů lékáren později vyzvalo k podávání žalob na ochranu proti nekalé soutěži.
14. května 2009 - Soud znovu předběžným opatřením zakázal Středočeskému kraji hradit poplatky v lékárně v Mladé Boleslavi.
15. května 2009 - Sněmovna schválila úplné zrušení poplatků a zároveň rozhodla o zrušení poplatků pro děti a mladé do 19 let, důchodce, dárce krve a kostní dřeně a sociálně slabší lidi.
18. června 2009 - Senát odmítl rušení zdravotnických poplatků, jak to ve sněmovně prosadily ČSSD a KSČM. Místo toho senátoři navrhli snížení cen léčiv o pět procent a bezplatné očkování proti pneumokokům. Tyto úpravy navrhla ODS v duchu protikrizových opatření ministerstva zdravotnictví.
22. června 2009 - Středočeský hejtman David Rath (ČSSD) uvedl, že pokud ČSSD neuspěje ve volbách do sněmovny a nepodaří se jí prosadit zrušení poplatků, přestane Středočeský kraj zřejmě od roku 2010 tyto poplatky hradit za pacienty krajských nemocnic.
10. července 2009 - Hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný (ČSSD) řekl, že kraj hodlá proplácet lidem poplatky ve všech lékárnách včetně soukromých. Rada kraje následně 14. srpna rozhodla o rozšíření úhrad poplatků.
13. srpna 2009 - Ministr vnitra Martin Pecina podle tisku hejtmany písemně upozornil na to, že pokud kraje nezačnou dodržovat v otázce vybírání poplatků zákon, ministerstvo jim zruší usnesení jejich krajských zastupitelstev, která proplácení umožňují.
1. září 2009 - V Karlovarském kraji začaly všechny lékárny proplácet regulační poplatky. Dosud formou daru vracel kraj lidem peníze pouze ve své jediné lékárně. K proplácení poplatků i v soukromých lékárnách přistoupil Karlovarský kraj jako první ze všech krajů. O peníze mohou lidé požádat na zvláštním formuláři, který krajskému úřadu zašlou poštou.
11. září 2009 - Poslanci neschválili ani zrušení či omezení poplatků, ani změny navržené Senátem. Regulační poplatky zůstanou zachovány v současné podobě.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!