Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Popravy, ukřižování, amputace. Islamisté vládnou tvrdou rukou

Svět

  6:00
MOSUL/PRAHA - Irácká vláda ztratila v posledních dnech kontrolu nad celou západní hranicí, kudy procházejí důležité obchodní trasy. Pro extremisty je vymazání státních hranic prvním krokem k vybudování islámského chalífátu.

Mosul v rukách džihádistů. Člen sítě ISIL rozdává tamním obyvatelům korán. foto: ČTK

Mosul se vrátil o několik století zpět. Agentuře AFP to po telefonu řekla jedna z obyvatelek druhého největšího iráckého města, které padlo 11. června do rukou džihádistů z organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL). Islamisté totiž ve městě rozšířili 16bodovou chartu, podle níž by se měli Mosulané řídit. Charta je založena na extrémní interpretaci islámského práva šaría.

PSALI JSME:

Pátý bod listiny, jejíž kopii v pondělí zveřejnil francouzský list La Libération, obsahuje tresty pro ty, kteří „ničí zemi“, resp. se staví proti boží vůli: takové lidi čekají „popravy, ukřižování, amputace rukou či nohou nebo vyhnanství“. Ve svém osmém článku charta zakazuje alkohol, tabák a drogy. Hovoří se tu také o oblečení žen – ty by měly zůstávat doma a v případě „nutného přemístění“ musejí mít obličej i tělo kompletně zakryté nikábem. Odchod z domu přitom může povolit jen otec, bratr nebo manžel a ženu musí jeden z nich doprovázet.

Další z článků charty zapovídá veškeré veřejné demonstrace s argumentem, že odporují islámu. Článek 13 zase připomíná vládu afghánského Talibanu, která nechala vyhodit do povětří buddhistické sochy v Bámjánu: charta slibuje zničení těch soch, které lidé uctívali už před příchodem islámu.

Nepohodlní básníci a historici

A s ničením soch už islamisté začali. Podle BBC islamisté v Mosulu rozbili sochy dvou básníků a také historika Ibn al-Athíra, který ve 12. století cestoval po boku sultána Saladina. Abú Ramzí, jeden z křesťanských obyvatel Mosulu, který se rozhodl ve městě zůstat i po dobytí ISIL, informoval AFP i o zničení sochy Panny Marie před jedním z kostelů. „Až dosud nám ale nikdo nevyhrožoval,“ řekl a dodal, že islamisté rozdávali v kostelech leták se zákazem publikování jakýchkoliv textů bez svolení ISIL.

ČTĚTE TAKÉ:

Kromě soch v Mosulu je tak ohroženo i významné archeologické naleziště v Ninive, které bývalo hlavním městem starověké Asýrie. Dnes se podle města jmenuje irácká provincie, v níž leží právě Mosul.

Dobytí Mosulu islamisty má ale i své kladné stránky: ve městě výrazně ubylo kontrolních stanovišť a betonových zátarasů, což umožnilo plynulejší dopravu. Vymizely také časté pumové útoky a střelba v ulicích. Nemalé části obyvatel proto nové pořádky vyhovují: „Jsou korektní, k lidem se chovají slušně,“ ocenila džihádisty Mosulanka Um Abdulláhová, podle níž „město bombardovala vláda“.

Irák přichází o hranice

Další vojenské úspěchy hlásili extremisté z ISIL o víkendu, kdy se jim podařilo dobýt dva hlavní hraniční přechody do Sýrie. Jediný přechod mezi Irákem a Jordánskem pak padl do rukou sunnitských kmenových vůdců poté, co iráčtí vojáci ze strachu z ISIL uprchli. Kmenoví vůdci tak včera vyjednávali o předání přechodu s vůdci islamistů. Třetí hraniční přechod se Sýrií ovládají pro změnu kurdské jednotky, irácká armáda tak už ztratila veškerou kontrolu nad západní hranicí země.

Do Iráku v pondělí nečekaně přiletěl šéf americké diplomacie John Kerry, který v Bagdádu hodinu a půl jednal s premiérem Núrím Málikím. Podle vysokých iráckých zdrojů dali Američané diplomaticky najevo, že by měl Málikí skončit.

Autor:

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...