Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Losos chutná (skoro) všem. Zkuste ho s ragú

Jídlo

  7:00
Jeho jasně oranžová barva nejčastěji svítí z talířů sushi, ale protože jde o chuťově poměrně málo výraznou rybu, bude jí slušet prakticky jakákoli kuchyňská úprava. Vyzkoušejte třeba pečený filet s okurkovým ragú.

Jeho jasně oranžová barva nejčastěji svítí z talířů sushi, ale protože jde o chuťově poměrně málo výraznou rybu, bude jí slušet prakticky jakákoli kuchyňská úprava foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Otom, jak jsou ryby prospěšné pro naše zdraví, slýcháme ze všech stran, ale nic moc si z toho neděláme: Kapra míváme na talíři sotva o Štědrém večeru, a jak chutná siven či tolstolobik, většina z nás ani netuší. Jedna výjimka se ale přece najde – losos. "Losos je relativně nevýrazná, velmi variabilní ryba," popisuje jeden z možných důvodů jeho tuzemské obliby Roman Paulus, šéfkuchař restaurace pražského hotelu Alcron, "chutná i lidem, kteří jinak rybí maso nemusí, navíc se hodí prakticky k jakékoli kuchyňské úpravě – od sushi, přes carpaccio až po pečení či pošírování. To se třeba o kaprovi říct nedá." Dalším důvodem, proč máme lososa tak rádi, je určitě jeho snadná konzumace: při správném zacházení je filet prakticky bez kostí.

Většina lososů, které se na českých pultech objeví, pochází ze sádek, nejčastěji těch norských. Ještě před osmdesáti lety se běžně vykytoval i u nás, "díky" stavbě zdymadla ve Střekově v Ústí nad Labem byl však prakticky vyhuben. "Dalším velkým vývozcem lososů bylo Chille, ale zdejší sádky asi před dvěma lety zdecimovalo zemětřesení," doplňuje Roman Paulus s tím, že vedle norského tak dnes můžete koupit hlavně lososa ze Skotska.

Mistr kuchař

Roman Paulus, šéfkuchař Alcronu.

Roman Paulus, šéfkuchař restaurace pražského hotelu Alcron, radí každý týden čtenářům LN.

Více rad a receptů najdete ZDE

V sezoně (tj. hlavně v létě) při troše snahy seženete i divokou variantu – jen budete muset sáhnout hlouběji do peněženky. A cena není jediný rozdíl: Sádkový losos je taky o něco vypasenější než ten divoký (na řezu mezi plátky masa jsou vidět vrstvičky tuku) a má "víc lososovou" barvu. Totiž: maso divokého lososa má svůj charakteristický narůžovělý odstín hlavně díky korýšům, kterými se ryba ve volné přírodě živí.

V sádkách se ale s nimi nemá šanci setkat, takže ji chovatelé nezřídka krmí něčím méně přírodním, zato obohaceným o karoten, který "správnou" barvu zajistí.

Pečený filet z lososa s okurkovým ragú

Budete potřebovat: * 4 filety z lososa (cca po 140 g) * rybí vývar * 200 g salátové okurky * 50 g šalotky * hrubozrnná hořčice * kopr * máslo * olej * sůl, pepř

Postup: Lososa zbavíme šupin a připravíme si filátka. Okurku oloupeme, zbavíme jádřince, nakrájíme na kostičky a krátce blanšírujeme v osolené vodě. Mezitím si upečeme dokřupava rybu (kůží vespod) a z rybího vývaru, hořčice, najemno nasekané šalotky, másla a kopru si připravíme emulzi. Do směsi vmícháme okurku a podáváme společně s rybou, nejlépe v hlubokém talíři.

Pokud se do úpravy lososa chystáte pustit doma, nehleďte ani tak na to, odkud ryba pochází či jakou má barvu, jako spíš na její čerstvost. Na mraženou rybu nespěchejte – nechte ji pomalu povolit v lednici nebo studené vodě. Odstraňte z kůže šupiny, případně rybu rovnou stáhněte, a jestliže jste se rozhodli pro tepelnou úpravu, držte se hesla, že méně je někdy více: "Důležité je rybu nepřepéct, spíš ji nechat polosyrovou, lesklou, jakoby sklovitou. Jedině tak bude maso šťavnaté a nevysušené," shrnuje Roman Paulus.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!