Ronaldo a spol. končí. Španělé zvládli penalty lépe

20:34
DONĚCK - Fotbalisté Španělska porazili v semifinále mistrovství Evropy Portugalsko 4:2 na penalty a stali se prvními finalisty turnaje. Utkání sousedů z Pyrenejského poloostrova nabídlo v Doněcku vyrovnaný souboj s většinou střel mimo branku a i po prodloužení skončilo 0:0. V rozstřelu neproměnil rozhodující pokus Bruno Alves.

Zklamaní Portugalci foto: Reuters

Rozhodující penaltu proměnil v páté sérii rozstřelu Cesc Fábregas, který naskočil až jako náhradník do druhého poločasu. "Je to ohromně uspokojující pocit, veliké vítězství. Jsme ve třetím finále za poslední čtyři roky, nemůžeme tomu věřit. Je neuvěřitelné, co všechno vám fotbal může nabídnout," líčil Fábregas.

Rozstřel ve prospěch Španělska rozhodl stejně jako na šampionátu před čtyřmi lety, kdy v klíčovém okamžiku uspěl proti Itálii. "Dnes jsem zase mluvil k míči. Vyplatilo se mi to na minulém Euru, nezklamal jsem se ani dnes," uvedl Fábregas, který měl při penaltě štěstí, protože míč poslal do sítě odrazem o tyč.

Portugalci vstřebávají zklamání, museli si znovu nechat zajít chuť na triumf na velkém turnaji. "Všichni hráči už byli na konci unavení a rozhodla šťastná náhoda. Prohrát v rozstřelu je nešťastné, když si uvědomíte, co jsme do toho dali... Myslím však, že Španělsko vyhrálo zaslouženě," řekl záložník Nani.

Španělský kouč před semifinále opět udělal změnu v ofenzivě a místo záložníka Fábregase postavil čistokrevného útočníka Negreda, který na turnaji poprvé nastoupil v základní sestavě. V útoku Portugalska nahradil zraněného Postigu podle předpokladů další forvard Almeida.

V doněcké Donbass Areně začali lépe obhájci titulu. V deváté minutě se po španělské akci dostal k odraženému míči nepokrytý Arbeloa, ale střelou z první netrefil branku. O chvíli později naložil se svým pokusem podobně i jeho spoluhráč Iniesta.

Španělé v úvodu sice častěji drželi míč, ale do pokutového území soupeře se dostávali jen sporadicky. Ve 29. minutě po Negredově průniku technickou ranou vystřelil nad břevno Iniesta.

Krátce poté se na druhé straně dostal do zakončení také ostře sledovaný portugalský kanonýr Ronaldo. Autor tří branek na turnaji však přízemním pokusem z hranice šestnáctky těsně minul tyč Casillasovy branky.

Přemožitelé ČR ze čtvrtfinále vedle kvalitní defenzivy i dobře napadali a dostávali soupeřovu obranu pod tlak. Výraznější šanci si však do konce poločasu nevypracoval ani jeden tým.

Hvězda utkání

LN vybraly jako hvězdu utkání španělského brankáře Ikera Casillase, který se za celý zápas nedopustil výrazné chyby a v závěrečném penaltovém rozstřelu lapil klíčový pokutový kop Moutinha, po němž mohli jít Portugalci do vedení. V tipovací soutěži serveru Lidovky.cz Trenér na Euru tak dostane tři body navíc.

Do druhé půle vstoupili aktivněji svěřenci trenéra Paula Benta. V 57. minutě po Almeidově ráně ale Casillas zasahovat nemusel. Útočník istanbulského Besiktase za okamžik po Ronaldově přihrávce přestřelil také z velkého úhlu.

Španělé se pokusili oživit hru příchodem čerstvých ofenzivních hráčů Fábregase a Navase. V 68. minutě se ve středu pole dobře uvolnil Xavi, střelou doprostřed branky však portugalského gólmana Patrícia nepřekvapil.

Ze své oblíbené disciplíny - trestného kopu - pak opět přestřelil portugalský kapitán Ronaldo. Hvězda Realu Madrid minula z podobné standardní situace i v 84. minutě a také po rychlém protiútoku v poslední minutě.

Po devadesáti minutách se tak do statistik zapsalo pouze osm držitelů žlutých karet a po druhé remíze 0:0 na Euru následovalo prodloužení.

V něm byli herně lepší Španělé. Ve 104. minutě se do největší šance utkání dostal po pěkné španělské kombinaci Iniesta, kterého však zblízka vychytal reflexivním zákrokem Patrício. Těsně před koncem prvního prodloužení z přímého kopu těsně minul obránce Ramos. V druhé části prodloužení pak z další slibné šance Španělů neskóroval Navas.

V první sérii pokutových kopů své pokusy neproměnili Španěl Alonso ani Portugalec Moutinho, poté se však za sebou trefili Iniesta, Pepe, Piqué, Nani i Ramos. Portugalský stoper Bruno Alves ale trefil ve čtvrté sérii jen břevno, které bylo celkově sedmé v portugalském podání na turnaji, a Fábregas ranou o tyč rozhodl o vítězství Španělska.

Semifinále mistrovství Evropy ve fotbale:

Portugalsko - Španělsko 0:0, na penalty 2:4
Penalty proměnili
: Pepe, Nani - Iniesta, Piqué, Ramos, Fábregas.
Neproměnili: Moutinho, Bruno Alves - Alonso.

Rozhodčí: Cakir - Duran, Ongun (všichni Tur.). ŽK: Coentrao, Pepe, Pereira, Bruno Alves, Veloso - Ramos, Busquets, Arbeloa, Alonso. Diváci: 48.000.

Portugalsko: Patrício - Pereira, Pepe, Bruno Alves, Coentrao - Meireles (113. Varela), Veloso (105. Custódio), Moutinho - Nani, Almeida (81. Oliveira), Ronaldo. Trenér: Bento.

Španělsko: Casillas - Arbeloa, Piqué, Ramos, Alba - Xavi (87. Pedro), Busquets, Alonso - Silva (60. Navas), Negredo (54. Fábregas), Iniesta. Trenér: Del Bosque.