18:00
Podívejte se na seznam kontroverzních událostí olympijských her v Londýně 2012.

Badmintonistky byly z OH vyloučeny, chtěly prohrát foto: Reuters

Byl diskvalifikován, přesto alžírský mílař slaví zlato
Den poté, co byl alžírský běžec Taufik Machlufí z olympijských her málem diskvalifikován, získal zlatou medaili v běhu na 1500 metrů. Ve finále vyhrál naprosto suverénně. Machlufího vyloučila mezinárodní atletická federace z her za to, že vypustil rozběh na 800 metrů.

ČTĚTE VÍCE

Badmintonistky vypustily zápas a byly vyloučeny
Osm badmintonistek včetně úřadujících světových šampionek Wang Siao-li, Jü Jang z Číny bylo vyloučeno ve čtyřhře. Světová badmintonová federace je potrestala za to, že úmyslně vypustily poslední zápas v základní skupině kvůli lepšímu losu ve čtvrtfinále.

ČTĚTE VÍCE

Šestnáctiletá Číňanka byla rychlejší než Lochte a Phelps
Šestnáctiletá Číňanka Jie Š'-wen plavala při světovém rekordu v polohovém závodu na 400 metrů v olympijském finále v závěru rychleji než americké hvězdy Ryan Lochte a Michael Phelps.

ČTĚTE VÍCE

Korejec nedostal medaili kvůli politickému sloganu
Korejský fotbalista Pak Čong-U, který se při oslavách bronzu na olympijských hrách v Londýně vyjádřil nápisem k politickým sporům s Japonskem, nedostal bronzovou medaili. V sobotu na slavnostním vyhlášení ve Wembley chyběl. Korejci v pátek v Cardiffu po výhře právě nad Japonci 2:0 získali vůbec první olympijskou medaili ve fotbale v historii.

Po souboji o první fotbalovou medaili pro Asii pod pěti kruhy od roku 1968 byl Pak Čong-U vyfotografován s nápisem "Tokdo je naše území", čímž se postaral o politický skandál. O neobydlené souostroví, které je rybářskou baštou, se země přou už od roku 1905 a v současné době jsou spravovány korejskou stranou. Korejci jen nazývají Tokdo a Japonci Takešima.

Plavec vyhrál zlato. Poté se však přiznal k podvodu
Jihoafričan Cameron van der Burgh vyhrál prsařskou stovku ve světovém rekordu. Po závodě ale přiznal, že si počínal nedovoleně.

Podle pravidel si mohou plavci na prsařské stovce pomoci při startu a obrátce jedním delfínovým kopem, což Jihoafričan porušil. "Když to neuděláte, máte ztrátu," řekl deníku Sydney Morning Herald.