Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Ratingové agentury: Pilíře rozumu, nebo pilíře této krize?

Evropa

  6:44

V čele současného útoku na agentury Moody’s, Standard & Poor’s a Fitch je Evropská komise a její předseda José Manuel Barroso.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard Cortés, iPhone 4GČeská pozice

Před rokem začala světová laická veřejnost věnovat vyšší pozornost ratingových agenturám. Po jejich ročním působení v hlavních rolích dnešních dramat jsou však stále představované buď jako deux ex machina, nebo vrah-zahradník. Nejsou ani jedním z toho. Jsou to pouze soukromé instituce, které dokážou vést odborníky k posuzování stavu, jednání a směřování – i nevědomého – subjektů finančních trhů. Pokud možno, aby to co nejvíc odpovídalo skutečnosti.

Osočování ze spiklenectví

Ratingové agentury nejsou akademickými ústavy zaměřenými na studium dějin. Jejich činnost není „cinknutá“ ani zájmy národních vlád, ani soukromých subjektů. Pokud by tomu tak bylo, nemusely by existovat. Inzerci dobrých posudků si může zaplatit každý, kdo na to má, přičemž skrytá propagace nepravdivých faktů bývá dříve, či později rozpoznaná. Tyto agentury svými hodnoceními signalizují, jaká je, či není pravda.

Činnost finančních poradenských a auditorských firem prezentovaná skvěle graficky zpracovanými výročními zprávami může také poněkud zavádět. V minulosti to byly například velké korporace Enron a Worldcom. V nedávné době, od začátku finanční krize v roce 2008, to jsou zavádějící noblesní hodnocení největších světových bank. Ani centrální banky nebývají ušetřené zavádějících a uklidňujících údajů od svých poddaných komerčních subjektů, a proto podléhají informačnímu optimismu. A často i dolce far niente, přestože je třeba jednat.

Ratingové agentury bývají často osočované ze spiklenectví se světovými finančními kruhy, bankami, vládami a spekulanty a jejich hodnocení považovaná za podpásová

Centrální banky jsou posledním útočištěm pro komerční bankovní subjekty v potížích. Ratingové agenty jsou posledním útočištěm reálných informací pro každého. Proto jsou brané vážně. Často však také bývají osočované ze spiklenectví se světovými finančními kruhy, bankami, vládami a spekulanty a jejich hodnocení – většinou ohledně snížení ratingu dosud věrohodného vypůjčovatele – považovaná za podpásová a umožňující insiderům mimořádné zisky z transakcí. Bývá jim i zazlívané, že závažné informace zhoršující rating „vystřelily“ na poslední chvíli nebo vteřinu poté. A spiknutí s investičními bankéři, zejména manhattanskými, je nejběžnějším hříchem, který se jim přisuzuje. Údajně jsou také vstřícnější k anglosaskému světu než ke kontinentální Evropě a Evropské měnové unii (EMU).

Ponaučení

Ratingové agentury jsou tři a všechny anglosaské. Základ dnešního světového finančnictví totiž tvoří anglosaský bankovní objev a tradice v uplynulých sto letech. Z lombardského začátku evropského bankovnictví zůstal jen název londýnské ulice Lombard Street. Zakladatel rothschildovského bankovního impéria sice pocházel z Frankfurtu, ale největší pověsti nabyli ti, kdo žili v Londýně.

I nešťastné toxické deriváty a inovace mají většinou původ v Londýně, New Yorku či Chicagu. Ratingová agentura Standard & Poor’s (S&P) je americkou společností a Moody’s Investor Services rovněž. Agentura Fitch Ratings má dvě sídla – v New Yorku a v Londýně.

Všechny tři byly během nedávné finanční krize tvrdě kritizované za opožděná varování, zejména však za takzvané toxické deriváty ve formě cenných papírů vázaných na podkladové aktivum, například hypotéky (asset-backed security collateralized debt obligation, ABS CDO) a „áčkový“ rating. Významně přispěly ke vzniku krize a včas nevarovaly své klienty – finanční instituce i svět věřitelů, investorů a držitelů těchto úvěrových nástrojů.

To se skutečně stalo, ale poučily se.

Neoprávněná kritika

V čele současného útoku na tyto tři ratingové agentury je Evropská komise a její předseda José Manuel Barroso. Ten minulý týden společně s dalšími představiteli Evropské unie navrhl zrušit udělování ratingů pouze „velkou trojkou“ a zavést v tomto oboru konkurenci a volný trh, přestože to právě od něho zní licoměrně a falešně. Dle Barrosa mají ratingové agentury „předsudky, pokud jde o hodnocení situace v Evropě, protože ani jedna z nich z ní nepochází“. Londýnské sídlo agentury Fitch nepovažuje za dostatečně evropské. Lucemburská eurokomisařka pro spravedlnost Viviane Redingová zase sdělila německému deníku Die Welt, že „Evropa se nemůže nechat ničit třemi americkými soukromými společnostmi“. Zřejmě zná vlastní řešení na samozničení bez cimrmanovské pomoci.

Kritika „trojky“ za snižování ratingu Portugalsku, Irsku, Itálii, Řecku a Španělsku (PIIGS) během současné krize zadluženosti eurozóny však od EU není oprávněná. Řešením ani nejsou návrhy, aby byla rychle vytvořena nová „nezávislá a objektivní evropská“ ratingová agentury řízená a ovlivňovaná EU. Skomírající „velká trojka“ Fitch, Moody’s a S&P je věrohodnější než jakákoli státní, polostátní či evropská federální agentura řízená přáními.

Skomírající „velká trojka“ Fitch, Moody’s a S&P je věrohodnější než jakákoli státní, polostátní či evropská federální agentura řízená přáními

Nepodsunujme ratingovým agenturám boží vševědoucnost a všemohoucnost. Umějí jen to, co umějí, ale je toho dost. Nevěští ani nepředbíhají budoucnost. Chytrému napověz a hloupého trkni. Úplně blbý pak začne tratit v důsledku vlastního nemyšlení. Představa o ratingové agentuře, že to je prodavač odpustků za křivá a lživá jednání institucí i států, je falešná. Ostatně, ani ve středověku se odpustkům příliš nevěřilo. Jan Hus byl upálen, protože proti nim vystupoval, a Kostnický koncil včetně císaře Zikmunda musel modernizovat církev i svět. Ratingové agentury nemají co do činění ani s katolickou zpovědí a odpuštěním hříchů, protože jsou „protestantské víry“.

Jak omezit šíření bankrotu

V současné evropské finanční krizi dávají ratingové agentury opravdová hodnocení cestám do bankrotu zemí PIIGS. Včera Fitch Ratings ohodnotila Řecko na CCC, čímž snížila jeho úvěruschopnost o tři stupně – na spodní konec spekulativního pásma. A opozdila se tím za  Moody’s a S&P jen o několik týdnů. Všechny tři však postrádají věrohodný program EU a Mezinárodního měnového fondu (MMF) na vyřešení řeckého státního bankrotu a nevěrohodné historky nechtějí brát vážně. Dojde-li na peníze „švagr, nešvagr, z hrušky dolů“.

Uvidíme, jak tyto agentury ocení odvolání pátečního summitu EU. Nic by nevyřešil a dal by definitivní signál k nejnižším stupňům ratingů počítajícím s vyhlášením platební neschopnosti daného státu – s úvěrovou „událostí všech událostí“. Odložením osudového summitu získají především německá kancléřka Angela Merkelová a její ministr financí Wolfgang Schäuble, kteří zrušení summitu prosadili, trochu času a prostoru k manévrování a k alespoň nouzovému řízení řeckého bankrotu a jeho dopadu na hlavní věřitele.

Tento prostor by mohl pomoci omezit šíření „události“ na další členy skupiny PIIGS. Kde však vzít dodatečné peníze je jasné – jejich vytisknutím. V USA tím řeší státní bankroty již sto let – naposledy nyní. Vytištěné americké dolary jsou však přece jen americkými dolary – poukázkami na americký HDP. Dotisky eura se týkají věřitelských členů i nečlenů spolku a dalších nešťastníků – nucených uživatelů nekonzistentní monetární a neexistující fiskální politiky EU.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!