Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Rozštěpení ODS se znovu potvrdilo

  17:51

Z 51členného poslaneckého klubu ODS hlasovalo pro Petra Tluchoře 19 poslanců. Pro jeho předsedu Zbyňka Stanjuru 27 občanských demokratů.

Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura (vpravo) je považován za klidnou sílu a patří mezi nejbližší spolupracovníky premiéra a předsedy strany Petra Nečase. foto: © ČTKČeská pozice

Vládní strana ODS je nadále rozdělená. Vyplývá to z volby vedení poslaneckého klubu nejsilnější pravicové strany. V tajné volbě podpořilo 27 poslanců dosavadního předsedu klubu Zbyňka Stanjuru. Jeho protikandidát Petr Tluchoř však získal 19 hlasů. V poslaneckém klubu ODS, který má po odchodu Michala Doktora a Pavla Béma 51 poslanců, jde tedy o významnou menšinu, s níž musí počítat i premiér a předseda ODS Petr Nečas.

ČESKÁ POZICE proto oslovila několik občanských demokratů, aby se vyjádřili k dosavadnímu působení Stanjury. Z rozhovorů s poslanci, senátorem a několika dlouholetými členy ODS vyplynulo, že Stanjura je považován za klidnou sílu a patří mezi nejbližší spolupracovníky premiéra a předsedy strany Petra Nečase. Občanští demokraté z Tluchořovy skupiny si však myslí, že Nečas, potažmo Stanjura, nedostatečně komunikuje s členskou základnou a nehájí program ODS. A to by se mu mohlo vymstít na kongresu strany letos v listopadu, na němž se bude volit vedení strany.

Staronový duel

Stanjura porazil Tluchoře už podruhé. Při loňské volbě předsedy poslaneckého klubu zvolilo Stanjuru 33 z 52 poslanců. Tluchoř tehdy získal jen 17 hlasů. Stanjura zvítězil se silnou podporou premiéra Nečase. Ten Tluchořovi vyčítal, že za jeho zády a ve spolupráci s poslankyní Kristýnou Kočí připravoval puč ve vládní straně Věci veřejné (VV).

Letos Nečas znovu podpořil Stanjuru. A Tluchoř vystoupil před volbou na zasedání klubu s tím, že po roce ho nikdo nemůže vinit z toho, že by byl neloajálním členem strany. Ve všech hlasování „držel basu“ se svými stranickými kolegy. Podle přítomných straníků dokonce Stanjuru pochválil za jeho vystupování za řečnickým pultem v Poslanecké sněmovně, protože hájí postoje ODS. Dodal však, že je silnější v zákulisním vyjednávání, a to i v rámci koaličních rozhovorů. V této oblasti prý dle Tluchoře současné vedení poslaneckého klubu zaostává.

„Podle Tluchoře se nám nedaří na rozdíl od TOP 09 ,prodávat‘ vládní úspěchy. Zatímco ,topkaři‘ říkají, jak prosadili to či ono, ODS říká, že prosadila koaliční, nikoli však stranický program,“ popsal ČESKÉ POZICI debatu v klubu poslanec ODS, který si nepřál být jmenován.

Mezi poslanci ODS se již delší dobu hovoří o tom, že se z poslaneckého klubu této strany stává mašinérie na odhlasování vládních návrhů

Tluchoř ve svém projevu také kritizoval komunikaci vedení s členskou základnou. Mezi poslanci ODS se totiž již delší dobu hovoří o tom, že se z klubu stává mašinérie na odhlasování vládních návrhů. A s tím někteří z nich mají problém, což v době oslabené vládní koalice, kdy z ní vypadly VV a při sněmovním hlasování se počítá každý hlas, není ideální.

Podle důvěryhodného zdroje z poslaneckého klubu ODS se však i v této záležitosti situace po poslední vládní krizi změnila. „Po pátečním maratonu hlasování v Poslanecké sněmovně nám přišla děkovná SMS, v níž vedení napsalo, že nám děkuje za trpělivost,“ řekl ČESKÉ POZICI tento zdroj.

Otazníky nad Nečasovou budoucností

Část poslanců ODS, kteří zastupují i regiony, také není spokojená se současnou politikou vedení strany. Občanský demokrat, který si nepřál být jmenován, řekl ČESKÉ POZICI, že je to například jmenování Petra Fialy ministrem školství: „Premiér o tom s nikým nemluvil a oznámil to v době státního svátku, kdy byli všichni pryč. Navíc je Fiala nestraník, což znamená, že získá funkci, ale nenese žádnou politickou odpovědnost. Vypadá to, že strana nemá koho nabídnout.“

Jeho kolega však jmenování Fialy považuje za přínos. „Neměli jsme na tuto pozici nárok. Premiér dle mne vybral správného člověka se solidní zkušeností. Byl to také taktický krok, protože jde o bývalého rektora Masarykovy univerzity, který může přispět ke zklidnění situace před chystanou vysokoškolskou reformou,“ uvedl pro ČESKOU POZICI pod podmínkou anonymity senátor ODS.

Existuje však i další kritika Nečase. „Premiér nekomunikuje s kraji. Na ideových konferencích jen přednese napsaný projev a odjede. V tom byl Mirek Topolánek jiný. Sice řval, ale dovnitř strany pracoval jinak. Nebyl tak upozaděný,“ popsal rozdíly mezi bývalým a současným předsedou ODS dlouholetý člen strany blízký Tluchořovi. To může podle něho v případě pokračující nespokojenosti a prohraných krajských volbách vyústit i v převolení vedení ODS na podzimním kongresu strany.

Autor: