Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Rocková hvězda: Hudebníkům se díky internetu daří lépe

  4:34

Populární sanfranciská kapela Counting Crows věří, že na bezplatné muzice nakonec vydělá.

Populární sanfranciská rocková kapela Counting Crows se rozhodla jít proti proudu. S internetovými piráty se nesoudí, ale spolupracuje. Rockeři se rozhodli čtyři songy ze svého nového alba publikovat volně ke stažení na platformě pro sdílení souborů BitTorrent. Podle frontmana kapely Adama Duritze je služba jakýmsi novým a lepším rádiem. Duritz to zmiňuje v  rozhovoru s blogem TorrentFreak.   

Rozhodně nejde o první případ, kdy umělci využívají k propagaci svých projektů právě BitTorrent, ale Counting Crows jsou prozatím tou největší kapelou, která se tak rozhodla učinit. „Mohl bych hodiny mluvit o negativech pirátství, jenže by mi pak ušla skutečnost, že službu využívá 150 milionů lidí. Buď se na to budu dívat stejně jako nahrávací studia a BitTorrent vnímat jako odtokovou trubku, kvůli které přicházím o peníze. Anebo s tím začnu nakládat jako s obousměrným potrubím,“ říká Duritz, který sice s pirátstvím jako takovým nesouhlasí, přesto si ale myslí, že je lepší se službami typu BitTorrent spolupracovat.

„Buď nad stavem kyberprostoru můžete brečet, anebo ho využít ve svůj prospěch. Sdílení souborů je neodmyslitelnou součástí internetu – nástroje, který propojuje svět,“ míní rocker, jež prorazil v roce 1994 svou písničkou Mr. Jones a od té chvíle ve světě prodal něco přes dvacet milionů alb.

Podle zpěváka internet hudbě prospívá a kapela Counting Crows jeho potenciál objevila již v roce 1995, kdy o svých projektech pravidelně prostřednictvím webu informovala fanoušky. V následujících letech se hudební průmysl dramaticky změnil. Jenže zatímco si nahrávací studia neustále stěžují, hudebníkům se dle Duritze daří lépe.

Na trhu máte 99procentní šanci, že neuspějete. I když uspějete, nahrávací studia vám vezmou osmdesát procent z výdělků a navíc vám seberou vaše práva.„Tento byznys nikdy nebyl skvělý pro všechny kapely. Na trhu máte 99procentní šanci, že neuspějete. I když uspějete, nahrávací studia vám vezmou osmdesát procent z výdělků a navíc vám seberou vaše práva. A k tomu jsou ještě naprosto nekompetentní,“ tvrdí rocková hvězda. Myslí si, že služby jako BitTorrent ruku v ruce s technologickým pokrokem demokratizovaly hudbu a udělaly ji přístupnější, než kdy jindy. Marketing už neběží pouze přes velká studia, propagovat lze i prostřednictvím bloggerů, sociálních sítí a hudebních platforem. „Na internetu kapely mohou přežít. Možná se z nich nestanou superhvězdy, ale mohou přežít a vyvíjet se. Dnes vzniká spousta skvělé muziky,“ věří zpěvák, podle něhož je BitTorrent rádiová stanice informační společnosti, kterou denně poslouchá 150 milionů lidí. „Je vlastně ještě mnohem lepší, protože uživatelé mohou poslouchat, co chtějí, kdy chtějí,“ soudí Duritz a diví se, proč s platformou nespolupracuje víc hudebníků. Koneckonců je tento způsob marketingu prý mnohem lepší, než podplácení rádií či obchodů s hudbou.

„To, že rozdáváme hudbu na internetu, přitáhne spoustu lidí na naše koncerty a zajisté podpoří i prodej alba,“ je zpěvák přesvědčen. Obavy o zániku hudebního průmyslu s velkými hráči nesdílí. Lidé prý nikdy nepřestanou kupovat hudbu, budou však vyžadovat upřímné umělce a rozumné ceny, nikoli kapely, jež zastupuje nějaké studio. „Věřím v budoucnost hudebního průmyslu, jen ne v budoucnost nahrávacích studií,“ konstatuje na konci rozhovoru Duritz. Písničky z nového alba Underwater Sunshine (Or What We Did On Our Summer Vacation) si můžete naprosto legálně stáhnout zde.

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...