Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Nejvíc tanků či stíhaček rovná se nejvíc olympijských medailí

  13:49

Časopis Foreign Policy si všiml, že země, které mají největší vojenský rozpočet, dominovaly na olympiádě v Londýně.

Proč jsou některé země na olympiádě úspěšnější než jiné? Tomáš Hlaváč jiném článku porovnává zisk olympijských medailí a ekonomickou výkonnost vybraných států, časopis Foreign Policy však uvádí ještě další faktory, podle nichž se dá, čí spíše nedá, poměřovat a prognózovat výsledek na olympiádách. A k té právě skončené našel jeden, který na první pohled docela sedí.  

Posuďte sami desítku států, které získaly nejvyšší počet medailí na olympijských hrách v Londýně, a TOP 10 zemí světa, které měly podle Stockholmského institutu pro výzkum míru (SIPRI) nejvyšší vojenské výdaje za rok 2011:

TOP 10 zemí podle medailí na OH v LondýněTOP 10 zemí s nejvyššími vojenskými výdaji
1. USA1. USA
2. Čína2. Čína
3. Rusko3. Rusko
4. Velká Británie4. Velká Británie
5. Německo5. Francie
6. Japonsko6. Japonsko
7. Austrálie7. Indie
8. Francie8. Saúdská Arábie
9. Jižní Korea9. Německo
10. Itálie10. Brazílie

Země se sice v žebříčcích nekryjí stoprocentně, ale sedm z deseti, to není špatné skóre. Vzájemná souvislost mezi vojenskými výdaji a olympijskou slávou dává i docela smysl. Státy s (nejen kdysi) imperiálními ambicemi chtějí dominovat nejen vojensky, ale i kulturně, a rovněž skrze sportovní úspěchy při nejsledovanější akci, která je k mání.

Jak s nadsázkou dodává Foreign Policy, novináří v Dillí asi již ostří pera, aby napsali, že Indie nebude nikdy považována za globální mocnost, nezlepší-li své pravidelně chudičké medailové skóre na letních olympiádách (o těch zimních ani nemluvě). Pokud se ovšem někdo dobere k rozumnému vysvětlení, proč tomu tak je, že Indii se na olympiádách tradičně nedaří.

A jestřábi v Pentagonu, zoufalí z toho, jak se jim začíná osekávat rozpočet na obranu, by mohli začít argumentovat tím, že spolu s nižším přídělem by mohl klesnout i počet medailí, které hrdí Američané dokážou získat třeba již v Riu de Janeiro za čtyři roky.

Mimochodem, když se podíváme na onen žebříček institutu SIPRI, zjistíme, že vojenské výdaje zemí TOP 10 až na výjimky klesaly. Těmi výjimkami jsou Čína a Rusko. Na druhou stranu USA, i když seškrtá „budget“ o stovky miliard, bude stále bezkonkurenčně první. Potvrdí se pořadí první trojky i na příští olympiádě? Při postupující čínské expanzi je možné, že i souvztažnost vojenské výdaje – medaile přestane platit a bude se tedy hledat další „fungující faktor“.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!