Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Posun v kauze MUS: Policie obstavila obviněným manažerům 800 milionů

  12:22

Po zmrazení 14 miliard korun na švýcarských kontech nyní nemohou někdejší privatizátoři MUS ke svému majetku ani v Česku.

foto: © Czech CoalČeská pozice

Vyšetřování pochybné privatizace Mostecké uhelné (MUS) v roce 1998 nabírá konečně na tempu i v Česku. Vloni v listopadu obvinila švýcarská prokuratura šest českých exmajitelů MUS – Antonína Koláčka, Luboše Měkotu, Marka Čmejlu, Oldřicha Klimeckého, Petra Krause a Jiřího Diviše – a bývalého vysokého manažera Mezinárodního měnového fondu Jacquesa de Groota z praní peněz, podvodu a falšování dokumentů. Zároveň jim vyšetřovatelé zablokovali přístup k zhruba 14 miliardám korun. Vyšetřování ve Švýcarsku již dospělo do fáze obžaloby, mezi obžalovanými, jak ČESKÁ POZICE informovala v polovině listopadu, jsou také zbrojař Pavel Musela a bývalý náměstkek ministra průmyslu a obchodu Robert Sýkora. A nyní došlo i na majetek privatizátorů MUS v Česku.

Dle informací čtvrteční MF Dnes policie na poslední chvíli před skartováním vytáhla všechna data a ceny obchodů s akciemi Mostecké uhelné ze Střediska cenných papírů a dopočítala se škody na státu ve výši 1,68 miliardy korun. Policie podnikatelům obstavila peníze na účtech, cenné papíry a nemovitosti v celkové hodnotě asi 800 milionů korun, jak pro čtvrteční MF Dnes uvedl Petr Šereda z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, které vyšetřování dozoruje (jako první o tomto kroku informoval ve středu web motejlek.com). Obvinění manažeři dle čtvrtečních Hospodářských novin podali proti obstavení majetku stížnost. Brání se i proti samotnému trestnímu stíhání, které již dříve označili za nezákonné.

Šestice manažerů je kvůli privatizaci MUS v Česku stíhána od letošního června. Dle tehdejšího oznámení protikorupční policie byli obviněni ze zneužití informace a postavení v obchodním styku. Nyní policie rozšířila trestní stíhání o privatizační podvod. „Předpokládáme, že řízení bude ještě nějakou dobu trvat, než se rozhodneme, zda dojde také na obžalobu,“ uvedl pro HN vrchní státní zástupce Šereda.

Privatizační podvod se měl stát v roce 1999, když společnost Appian odkoupila přes švýcarskou Investenergy od státu jeho 46procentní podíl v MUS za 650 milionů korun. V červnu Lidové noviny informovaly, že dle trestního oznámení utrpěl stát škodu ve výši celkem asi sedmi miliard korun. V první fázi šlo o 150 milionů dolarů (3,5 miliardy korun dle tehdejšího kurzu), jež patřily MUS a za které manažeři doly majoritně ovládli. Další více než tři miliardy miliardy činí rozdíl mezi prodejní cenou akcií společnosti a jejich skutečnou hodnotou při odkupu zbývajícího státního podílu.

Konec dvou televizí?

Aktuální obstavení majetku bude mít zřejmě dopad i na mediální branži. Jak upozornil motejlek.com, jeden z „postižených“ podnikatelů, Luboš Měkota, ze dne na den zastavil tok peněz do svých mediálních investic – televizí Metropol a Pětka, kam údajně dosud napumpoval kolem 170 milionů korun. Pokud televize nenajdou urychleně náhradu, během několika dní údajně skončí.

Průběh vyšetřování kauzy MUS sledujeme v rubrice HOT TOP.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!