Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

ODS je v největší krizi za éru Petra Nečase

Zprávy z EU

  9:32

Fiasko prezidentského kandidáta Přemysla Sobotky přimělo ODS k dosud nejvýraznější sebereflexi. Mnoho času na nápravu už nezbývá.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Občanská demokratická strana prochází nejhlubší krizí za uplynulých několik let. Řada straníků je nespokojená nejen s katastrofálními volebními výsledky, ale hovoří i o naprosté programové vyprázdněnosti. Petr Nečas a jeho místopředsedové zatím ještě dostali lhůtu na nápravu, ale někteří starostové už hrozí, že by mohli za 1,5 roku kandidovat pod jinou značkou než ODS.

U občanských demokratů je tři měsíce po nedávném kongresu prachbídná nálada. Znepokojení neslavným výsledkem v krajských a senátních volbách umocnil výbuch jejich prezidentského kandidáta Přemysla Sobotky i průzkumy preferencí – podle některých ODS padá nejen za ČSSD, ale i za KSČM nebo TOP 09. Neuvěřitelná personální krize je vidět při obsazování ministerstva obrany, kam Nečas plánuje posadit už třetího nestraníka ve svém kabinetu.

ČESKÁ POZICE v minulých dnech oslovila řadu občanských demokratů, kteří nejsou přímo v nejužším vedení strany, ale ve svých regionech mají významné slovo. Z rozhovorů je patrné, že Nečas a spol. dostávají od straníků poslední šanci. A zatímco v minulosti byla nejostřejší kritika slyšet i v rámci samotného grémia, nyní se v ODS šikuje fronta odporu přímo zespoda členské základny.Nepředloží-li vedení jasné kroky, jak situaci v ODS zlepšit, jsou některé regiony ochotné iniciovat změnu podzimního kongresu na volební

V regionech se hovoří o potřebě personálních změn ve vedení strany nebo o vyvolání předčasného kongresu. Naplno to zatím říkají jen menší organizace, například sokolovská ODS, která vyzvala k rezignaci celé grémium strany, nebo iPraha 9, jež chce svolávat mimořádný kongres. Navzdory ojedinělosti takto radikálních výzev je však neklid mezi občanskými demokraty výrazný a řada silných regionálních postav připouští, že zažívají nejhlubší deziluzi za dobu existence Nečasovy vlády.

Žádné principy, žádná strategie

„Dvoje rychlé volby za sebou, v nichž byl výsledek téměř tragický. Nálada je tedy samozřejmě špatná. Hlavně i z toho důvodu, že straníci mají do jisté míry oprávněný pocit, že nevidí nějaký exit, nějakou strategii, jak dál. Straníci cítí určité vakuum, nevidí cíl, nevidí vizi a potřebují, aby vedení v čele s předsedou bylo schopné ji prezentovat,“ řekl ČESKÉ POZICI šéf jihomoravské ODS Jiří Kadrnka.

„Znepokojení samozřejmě slyšet je. Příliš jsme se soustředili na udržení vlády a našich pozic a zapomněli jsme hájit vlastní principy, které se nám vypařily,“ soudí jihočeský senátor Tomáš Jirsa. Podobné hlasy lze zaslechnout i z dalších regionů.

Nejde jen o volby. Řadě členů ODS nevyhovují i některé programové ústupky (podrobněji popsané níže) vůči koaličním partnerům na vládní úrovni. Nová pravidla komplikují život zejména starostům, které se vedení strany pokusilo ukonejšit na pondělním mimořádném setkání. Podle informací ČESKÉ POZICE od jednoho z účastníků dorazilo na 300 starostů.

Účastníci hovoří o „konstruktivním“ jednání, na němž konečně zazněla i sebereflexe (přestože Nečas podle několika účastníků zkusil zahájit diskusi tím, že Česko má díky vládní politice skvělý rating). Ovšem podle kritiků byly veškeré vládní přešlapy (zavedení sKaret, chyby v registru vozidel) připsány koaličním partnerům a samotné chyby ODS byly i na pondělním setkání spíše upozaďovány. Tomu ostatně celkem odpovídá i titulek serveru novinky.cz: „Neúspěchy jiných nejsou naše vina“.

„Nastal ten správný čas. Vysvědčení, které jsme dostali v prezidentských volbách, není odhad nebo průzkum – to je známka, kterou máme. Musíme padnout na hubu, abychom mohli povstat. Starostové deklarovali, že mají ochotu spolupracovat, ale že jsou značně otrávení prostředím, které tu je a tou nekondicí ODS,“ řekl ČESKÉ POZICI kbelský starosta Pavel Žďárský.Historický neúspěch Přemysla Sobotky vystrašil řadu straníků natolik, že se obávají, aby značka ODS nepoškodila při kandidování do zastupitelstev i je

Ten ze současné krize viní nejen nejužší vedení, ale i další vrcholné politiky ODS, zejména poslance. A zdůrazňuje, že členové strany jim to mohou spočítat na podzim při sestavování kandidátek pro volby do Poslanecké sněmovny. „Deklaroval jsem jednoznačně, že budu velmi zvažovat, zda někomu poskytnu svá záda, aby po nich přelezl. Výzva byla: buď teď začnete velmi intenzivně pracovat a bude to vidět i ve vztahu k veřejnosti a k nám – anebo děj se vůle boží. Kolegové ze sněmovny by se taky nemuseli dostat na kandidátky,“ hrozí Žďárský. „U sebe v obci mám výsledek přes 50 procent a nedám ho všanc jen proto, že je společnost postavená proti ODS.“

„Jsme na hraně smysluplnosti!“

Zřejmě nejodbojnější krajskou organizací je v současnosti Olomoucko. Regionální rada zdejší ODS přijala usnesení, v němž od vedení požaduje jasně formulované body, díky kterým bude strana ze současné situace vyvedena. „Není to výzva, aby odstoupilo vedení nebo byl vyvolán předčasný kongres. Ale diskuse na téma situace v ODS je velmi vážná a v ODS jsou slyšet silné hlasy, že vedení musí předložit konkrétní a srozumitelné řešení, jak z krize ven,“ řekl ČESKÉ POZICI šéf olomouckého regionu Robert Knobloch.

„Odmítáme se tvářit, že se nic neděje. Kdy jindy se o takových věcech bavit než dnes? Ta strana se už dostává na hranu své smysluplnosti,“ soudí člen Výkonné rady ODS za Olomoucko Martin Novotný. S moravskými kolegy souhlasí i místopředseda Evropského parlamentu, člen Královéhradeckého sdružení Oldřich Vlasák. „Rezonuje to zřejmě všude. Je potřeba naformulovat konkrétní kroky, frázemi o zlepšení komunikace se to nezlepší. Je třeba zadat úkoly, zadat personální odpovědnost a zadat datum splnění. Ten program musí být na stole a někdo k tomu musí dostat mandát,“ sdělil Vlasák ČESKÉ POZICI.

Reálné kroky místo neustálého opakování, že ODS musí zlepšit komunikaci, vyžadují občanští demokraté i v dalších regionech. „Musí dojít k té deklarované změně politiky. Líbilo se nám, že se na kongresu řeklo, že ODS bude některé věci dělat jinak. Ale ne všechno se zatím povedlo realizovat,“ konstatuje člen výkonné rady za Karlovarský kraj Jan Mraček.

Ten také upozorňuje na riziko, které ODS hrozí před komunálními volbami na podzim příštího roku. Historický neúspěch Přemysla Sobotky vystrašil řadu straníků natolik, že se obávají, aby značka ODS nepoškodila při kandidování do zastupitelstev i je. „Je třeba jasně definovat priority pro zbytek volebního období, chceme vědět, co se s ODS bude dít. Aby za nás chtěli naši starostové ještě kandidovat,“ varuje Mraček.

Pokud vedení nepředloží jasné kroky, jak situaci v ODS zlepšit, jsou některé regiony ochotné iniciovat změnu podzimního kongresu na kongres volební. „Umím si to představit. Pokud ODS nebude činit kroky, které povedou k zásadní proměně, budou sílit hlasy, aby to mělo i takovýto výsledek,“ potvrdil Knobloch.

Odejdou ODS starostové?

Bez silné struktury v krajích a na obcích ODS může definitivně ztratit svou pozici nejsilnější pravicové strany

Obavy z odchodu starostů nejsou liché, tyto pohrůžky zaznívaly i na pondělním setkání vedení ODS se starosty. „Samozřejmě to hrozí, pokud budou starostové cítit, že je ta značka ODS poškozuje. V takovou chvíli by měli dotyční (mezi které já nepatřím) zvážit, zda je někdy v minulosti naopak značka ODS nedostala do toho křesla, kde jsou. Ale ta myšlenka je na stole,“ nepopírá Žďárský.

„Ti starostové většinou spíše ukazovali na někoho jiného, než aby mluvili za sebe, ale můžou mít pravdu. Pokud by měl starosta pocit, že značka ODS ho poškozuje, tak může zvažovat, proč kandidovat za ODS. Chtěli jsme upozornit vedení, že pokud se s ODS nezačne pracovat, aby se její mediální obraz a její fungování v očích veřejnosti zlepšovalo, tak může nastat tento problém,“ řekl mladoboleslavský primátor a loňský kandidát ODS na středočeského hejtmana Raduan Nwelati.

Ten požaduje změnu stanov, která by nejen zamezila účelovým náborům členů, ale i omezila možnost Nečase a jeho kolegů z grémia vybočovat při jednání s koaličními partnery z linií ODS. „Je třeba definovat si body, které jsou pro nás nepřekročitelné. A tyto nepřekročitelné body by měly být součástí stanov, aby pak nikdo při koaličním jednání nepřekročil tuto hranici. Pokud ODS nechce dopustit třeba zvyšování daní, a bude to v našich stanovách, pak prostě nemůže premiér ani nikdo jiný s ministrem financí Kalouskem domluvit něco jiného,“ plánuje Nwelati.

Údajní odcházející starostové jsou sice zatím v anonymitě, ale hrozba jejich ztráty ve straně silně rezonuje. Pro ODS nejspíš nebude problém strávit jedno dvě období v opozici, ale bez silné struktury v krajích a na obcích už může definitivně ztratit svou pozici nejsilnější pravicové strany. I menší strany jako Občanská demokratická aliance nebo Unie svobody dříve zanikly právě kvůli absenci funkčních regionálních sítí.

„Když nějaké myšlence, ať už to je v zaměstnání anebo v politické straně, přestávají věřit samotní lidé, kteří se jí účastní, tak je to pro tu značku poměrně velký handicap,“ domnívá se Kadrnka.

„Když nějaké myšlence přestávají věřit samotní lidé, kteří se jí účastní, tak je to pro tu značku poměrně velký handicap,“ říká šéf jihomoravské ODS Jiří Kadrnka

„Vláda nám hází klacky pod nohy“

Problém starostů ODS nespočívá jen v sepětí se značkou, která je v současnosti silně nepopulární. Stěžují si i na konkrétní zákony, které ODS pomáhala ve vládě prosadit, ale jim samotným komplikují život. Ať už jde o problematický registr vozidel, časté změny v zákoně o obcích, hýbání daňovými sazbami, přísnější zákon o veřejných zakázkách (starostům vadí prodloužení a znesnadnění výběrových řízení) nebo dočasně pohřbený plán na rozšiřování pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu (starostům se nelíbí, že by podle něj mohl NKÚ kontrolovat i hospodaření obcí).

Místopředseda Tomáš Chalupa proto v pondělí představil plán, podle kterého by vládní návrhy zákonů mohly procházet vnitrostranickým připomínkovým řízením ze strany starostů. „Vnímám v tom určitý pozitivní posun uvnitř strany, přestože ta vnější situace rozhodně není dobrá,“ komentuje tento záměr plzeňský primátor Martin Baxa.

Právě Plzeňský kraj potupně odvolaného exministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila bývá směrem k vedení naladěn kritičtěji než jiné regiony. Dnešní situaci ale vnímá naopak výrazně pozitivněji než třeba kolegové z Moravy nebo ze středních a jižních Čech, a případné odchody starostů ze strany tu prý v žádném případě nehrozí. „Ale u nás je třeba to vnímat optikou, že ODS je v našem kraji úspěšná. Výsledek Jiřího Pospíšila v posledních krajských volbách ukazuje, že s důvěryhodnou osobou a velkým nasazením uspět lze i za ODS,“ říká k tomu Baxa.

Navzdory tomu je i na Plzeňsku patrný distanc od politiky, kterou představuje předseda strany. Zdejší šedá eminence Roman Jurečko, jemuž je přisuzován velký vliv právě na Pospíšila, se například hrdě hlásí ke kritice strany, kterou přednesl první místopředseda Martin Kuba (více o ní v článku Druhý muž ODS Martin Kuba vystrkuje drápky). „Martin Kuba to řekl velmi dobře, naprosto s ním souhlasím,“ sdělil ČESKÉ POZICI Jurečko, člen výkonné rady za Plzeňsko.

Přelomový rok

Pokud se Klaus rozhodne zformovat vlastní politický subjekt, je část straníků připravena opustit ODS a odejít za ním

Vedení  ODS pod Nečasovým vedením v uplynulých dvou letech problémy strany spíše bagatelizovalo. V současnosti ale čelí sílícímu odporu starostů (s nimiž se grémium strany sejde znovu za dva měsíce) i zbytku členské základny. Od ní dostane vysvědčení v březnu, kdy se mají platit stranické příspěvky – a podle hlasů zevnitř ODS může strana zaznamenat jeden z nejvýraznějších úbytků členstva.

Mnozí občanští demokraté také s nadějí vyhlížejí konec prezidentského mandátu Václava Klause. Ten dokázal uvnitř strany vždy prosadit silná témata – přesně to, co členové ODS postrádají u Nečase. Pokud se Klaus rozhodne zformovat vlastní politický subjekt, je podle informací ČESKÉ POZICE část straníků připravena opustit ODS a odejít za ním.

Rok 2013 proto bude pro ODS jedním z nejdůležitějších v její historii.

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...